937fm
Αρχική » Αθλητισμός » «Πεντάρα» και χωρίς Πόντες
«Πεντάρα» και χωρίς Πόντες

Η άμυνα του Παναιτωλικού έμοιαζε με… παιδική χαρά και επέτρεψαν στους εαυτούς του να δεχθούν νέα ήττα – συντριβή με 5-1 από τον Πανιώνιο. Οι ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη δεν θα άφηναν ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία και… σκότωσαν τα «καναρινια» με νέα πεντάρα…

Ο Παναιτωλικός έκανε νέο ρεκόρ καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία του δέχεται τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο μέσα στην έδρα του, την προηγούμενη αγωνιστική πέτυχε μια από τις μεγαλύτερες ήττες στην ιστορία του συλλόγου, για να έρθει η επόμενη. Ο Παναιτωλικός στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχε τίποτα να προσφέρει. Στην άμυνα παίρνει μηδέν, στο πάθος μηδέν, στη δημιουργία μηδέν και δύο, τρεις τελικές που έβγαλε ήταν για τα μάτια του κόσμου, ο οποίος κόσμος αποδοκίμαζε εντονότατα τους παίκτες μετά το 24′ όταν η ομάδα δέχθηκε το 4ο γκολ από τον Μπουμάλ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της τιμής από το σημείο του πέναλτι, με τον Πανιώνιο να πετυχαίνει και 5ο γκολ ως ορθή επανάληψη του ματς στην Καλλονή.

Αυτή ήταν η… τέταρτη και φαρμακερή για τον Νταλακούρα, ο οποίος στο τέταρτο ντεμπούτο του ως υπηρεσιακός τεχνικός του Παναιτωλικού γνώρισε την ήττα. Το 1999 ήταν η πρώτη φορά με νίκη κόντρα στον Πανελευσινιακό, το 2010 κόντρα στον Πιερικό και το 2012 κόντρα στον Άρη. Ο απολογισμός του δύο νίκες και μια ισοπαλία. Μάλιστα κόντρα στον Άρη ο Παναιτωλικός κέρδισε με 5-1, αυτή τη φορά ηττήθηκε με το ίδιο σκορ.

Η τακτική των προπονητών

Ο Γιάννης Νταλακούρας στο τέταρτο ντεμπούτο του ως υπηρεσιακός τεχνικός έκανε ορισμένες αλλαγές στα πρόσωπα και στο σύστημα. Παρέταξε τους Αγρινιώτες με 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια ο Κυριακίδης. Δεξιά ο Μπεχαράνο, αριστερά ο Ρουμπουλάκου και στο κέντρο της άμυνας ο Κούσας με τον Παπάζογλου. Μάκς και Ντάνι Μπεχαράνο στα χαφ. Δεξιά ο Ουάρντα, αριστερά ο Κάπελ και ο Βιγιαφάνιες με τον Μαρκόφσκι στην επίθεση.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε τον Πανιώνιο με 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ο Παπαδόπουλος. Δεξιά ο Βλάχος, αριστερά ο Οικονόμου και στο κέντρο της άμυνας ο Χατζηισαΐας με τον Ρισβάνη. Κόρμπος και Σιώπης τα κεντρικά χαφ. Πιο μπροστά και δεξιά ο Μπουμάλ, αριστερά ο Βιγιάλμπα και πίσω από τον Καραμάνο, ο Μπακασέτας.

Το… καθάρισε μέσα σε 24 λεπτά

Η εικόνα του Παναιτωλικού για ένα ακόμη ματς ήταν τραγική. Ο Πανιώνιος χτυπησε τον Παναιτωλικό σε κάθε ευκαιρία που του δίνονταν, με τον κόσμο να χάνει την ψυχραιμία του, την υπομονή του και να βάλλεται με συνθήματα κατά των παικτών, ενώ επιδοκίμαζε τις προσπάθειες των παικτών του Μαρίνου Ουζουνίδη.

Οι «κυανέρυθροι» άνοιξαν το σκορ στο 7′ με τον Βιγιάλμπα να αδειάσει τον Μπεχαράνο και με ωραίο σουτ νίκησε και τον Κυριακίδη για το 1-0 του Πανιώνιου. Τρία λεπτά αργότερα ο σκόρερ γίνεται πασέρ, για τον Μπουμάλ, ο Μπεχαράνο στον… κόσμο του και ο Μπουμάλ χρίζεται σκόρερ και στον Βιγιάλμπα πιστώνεται η ασσίστ. Έξι λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 16′ “ηταν η σειρά του Μπακασέτα να σκοράρει και στο 34” ο Κάπελ έκανε πέναλτι για να σκοράρει το δεύτερο του γκολ ο Ολιβιέ Μπουμάλ.

Το γκολ της τιμής και το γκολ της συντριβής

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να αναγεννηθεί από τις στάχτες του. Ο Νταλακούρας άλλαζε συνεχώς το σύστημα, από 4-4-2, σε 3-5-2 και μετά πάλι σε 4-4-2. Στις αρχές του δεύτερου μέρους ο Κυριακίδης χρειάστηκε να κάνει τρεις σημαντικές επεμβάσεις για να κρατήσει το 4-0 και στο 65′ ο Παναιτωλικός σκόραρε με τον Βιγιαφάνες από το σημείο του πέναλτι. Οι γηπεδούχοι σα να ξύπνησαν από το γκολ και προσπάθησαν να ξανασκοράρουν για να μετριάσουν κάπως τη πίκρα που χάρισαν στους οπαδούς τους. Όμως η ομάδα από τη Νεα Σμύρνη ήταν… Καλλονή και στο 83′ πέτυχε και 5ο γκολ.

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός (Γιάννης Νταλακούρας): Κυριακίδης, Ρουμπουλάκου (Ρουσκουγιέδα 46′), Κούσας, Παπάζογλου, Ντιέγκο Μπεχαράνο (Βασιλείου 46′), Μάκος, Ντάνι Μπεχαράνο, Κάπελ, Ουάρντα, Βιγιαφάνες, Μαρκόφσκι (Μάρκος Πάουλο 75′).

Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Οικονόμου (Τασουλής 76′), Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Βλάχος, Σιώπης, Κάρμπος, Μπουμάλ, Βιγιάλμπα (Καρίμ 76′), Μπακασέτας (Χαλκιαδάκης 85′), Καραμάνοςhttp://www.joinsports.gr/