Άλλος ο πρωταθλητής, κι άλλος ο νικητής

200854

Ο ΠΑΟΚ μπήκε σαν πρωταθλητής, όμως ο Ολυμπιακός τα έφερε όλα «τούμπα», επιβλήθηκε με μεγάλη ανατροπή 3-1 σετ και βγήκε νικητής στην πρώτη μεγάλη μάχη της φετινής Volleyleague. «Κόλαση» το δεύτερο σετ.

Σε ένα ματς πραγματικό θρίλερ ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της φετινής Volleyleague και διατηρήθηκε μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο δικέφαλος μπήκε αποφασισμένος να… θυμίσει τον νταμπλούχο που στα περσινά πλέι οφ άλωσε το κλειστό του Ρέντη, όμως ο Ολυμπιακός δεν του άφησε τα περιθώρια. Αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με κορυφαίους τους Φράγκο και Αγκάμεζ έφτασε στην πρώτη μεγάλη φετινή νίκη. Σε καλή μέρα για τον ΠΑΟΚ οι Σακόγλου και Σαφράνοβιτς, ενώ ο Σωτηρίου ήταν καταλυτικός στο πρώτο νικηφόρο σετ.

Για λάθος του Φράγκου στο σερβίς που έδωσε το δεύτερο σετ στον Ολυμπιακό διαμαρτύρονται δικαίως οι Θεσσαλονικείς, οι οποίοι αγωνίστηκαν με τις σημαντικές απουσίες των Γκόμεζ, Νταντε και Ανδρεάδη.

Το ματς
Πάθος και δύναμη από το σερβίς ήταν τα χαρακτηριστικά που χάρισαν στον ΠΑΟΚ το πρώτο σετ. Ο δικέφαλος δημιούργησε «τρύπες» στην υποδοχή του Ολυμπιακού, τις οποίες εκμεταλλεύτηκε πλήρως, και με τον Σωτηρίου σε φοβερή κατάσταση κατάφερε να κάνει χωρίς δυσκολία το 1-0.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τα λάθη στην αρχή του δεύτερου σετ, με τους Στιβαχτή και Φράγκο να εισέρχονται στο παιχνίδι και να αλλάζουν την εικόνα της ομάδας. Η υποδοχή βελτιώθηκε αισθητά, με το ματς, πλέον, να μετατρέπεται σε θρίλερ. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο στα σετ μπολ, με αρκετά λάθη στους κρίσιμους πόντους. Ένας άσος του Φράγκου για το 32-30 τελείωσε το σετ, ξεσηκώνοντας ορθώς τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, για παράβαση -έστω και οριακή- στην γραμμή του σερβίς.

Από κει και πέρα, η εικόνα του ΠΑΟΚ άλλαξε κατακόρυφα. Δεν βρήκε λύσεις απέναντι στους Φράγκο, Αγκάμεζ και την πίεση από το σερβίς, με τον Ολυμπιακό να μην δυσκολεύεται να φτάσει στην ανατροπή.

Σπουδαία ήταν η αντίδραση του ΠΑΟΚ και στο δεύτερο σετ, όταν από 16-10 ισοφάρισε με μεγάλο σερί σε 17-17, όμως στέρεψε από δυνάμεις και άνοιξε το δρόμο των ερυθρόλευκων για τη νίκη.