Έγινε η… μισή δουλειά!

210057

Η Εθνική ομάδα Γυναικών επικράτησε 76-63 του Μαυροβουνίου, ωστόσο η πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ θα έρθει μόνο με νίκη της Λευκορωσίας επί της Γαλλίας!

Τώρα στο… περίμενε η Εθνική! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε 76-63 του Μαυροβουνίου, ωστόσο δεν πήρε τη διαφορά των 16+ πόντων που χρειαζόταν, με αποτέλεσμα να θέλει νίκη της Λευκορωσίας επί της Γαλλίας για να προκριθεί στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ Γυναικών!

Κορυφαία για την ομάδα του Τζώρτζη Δικαιουλάκου ήταν η Ζωή Δημητράκου με 29 πόντους, με την Σπανού να προσθέτει άλλους 13. Από της ηττημένες ξεχώρισαν οι Περοβάνοβιτς και Ρόμπινσον, οι οποίοι έκαναν νταμπλ-νταμπλ με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, αλλά και 10 ριμπάουντ η καθεμία.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Εθνική μας ομάδα ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο, έχοντας μία σταθερή διαφορά (8-12). Μάλιστα, οι παίκτριες του Τζώρτζη Δικαιουλάκου ανέβασαν τις… στροφές τους μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να το κλείσουν στο +11 (11-22). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στη δεύτερη περίοδο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα διατηρούσε την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο αριθμό και μάλιστα έφτασε ακόμα στο +20 (24-44), με το τρίποντο της Πάσιτς να διαμορφώνει το 27-44 του πρώτου ημιχρόνου.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Μαυροβούνιο εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα της Εθνικής στην άμυνα και με ένα επιμέρους 12-3, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (39-47). Στη συνέχεια, οι παίκτριες του Τζώρτζη Δικαιουλάκου προσπάθησαν να αντιδράσουν (44-54), όμως οι αντίπαλοί μας επανήλθαν κλείνοντας την περίοδο στο -7 (51-58).

Στην τέταρτη περίοδο, τα πράγματα εξελίχθηκαν καλύτερα για την Εθνική, καθώς με ένα επιμέρους 2-9 μέχρι τα μισά πήγε στο +14 (53-67). Στη συνέχεια ακολούθησε ένα… στείρο δίλεπτο, με το τρίποντο της Λύμουρα να κάνει το 53-70. Μάλιστα, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν μέσα στο στόχο του 16+ (57-72), ωστόσο μέχρι το τέλος «μίλησε» η κούραση, με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να διαμορφωθεί στο 63-76.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 27-44, 51-58, 63-76

Μαυροβούνιο: Ράκοβιτς, Σκέροβιτς 9, Γιοβάνοβιτς 7, Πόποβιτς 2, Βούτσετιτς, Άλεκσιτς 6, Ντούμπλιεβιτς, Μπιέλιτσα 2, Περοβάνοβιτς 15, Πάσιτς 8, Βούγιοβιτς 1, Ρόμπινσον 13

Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Δημητράκου 29 (6ριμπ., 3 ασ.), Χατζηνικολάου 9 (5 ασ.), Καλτσίδου 7, Παπαμιχαήλ 2, Λύμουρα 6 (6ριμπ.), Σωτηρίου 2, Κοσμά 8, Σπανού 13 (8ριμπ., 4 ασ.)