Ήττα στη Θεσσαλονίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη

14671224_1293695424016397_8983948121474413854_n
Σ.Α.Α.Κ Ανατόλια – Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης 71-67

Την 4η της ήττα σε 8 παιχνίδια γνώρισε χθες το απόγευμα η ομάδα μας στη Θεσσαλονίκη από το Σ.Α.Α.Κ Ανατόλια με 71-67.Με αυτό το αποτέλεσμα πέσαμε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 12 βαθμούς και ρεκόρ 4-4.

Πιο δυνατό ξεκίνημα από τους γηπεδούχους που θα προηγηθούν με 5-0.Στη συνέχεια όμως με την είσοδο Βουρνά και Γεωργιάδη η ομάδα μας θα ισσοροπήσει το παιχνίδι και με συνεχόμενα καλάθια του Μουράτογλου θα καταφέρει να κλείσει τη πρώτη περίοδο προηγούμενη με βραχεία κεφαλή 17-18.

Ανάλογη εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει.Τα Ανατόλια με κορυφαίους παίχτες τους Συμεωνίδη και Γαλανίδη θα πάρει τελικά στο τέλος του ημιχρόνου μια μικρή διαφορά της τάξεως των 5 πόντων εκμεταλεύομενη και την αστοχία των παιχτών μας.Έτσι οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους μπροστά με 36-31.

Η τρίτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους.Εκμεταλευόμενοι την έλειψη συγκέντρωσης της ομάδας μας και με εκνευριστική ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75 (πέτυχαν 5 σουτ τριών πόντων στη τρίτη περίοδο) κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και με επιμέρους σερί 21-09 να προηγηθούν με 57-40 ύστερα από 30′ παιχνιδιού.Πρωταγωνιστής στο διάστημα αυτό για τους γηπεδούχους ο Πρωτούλης που σημείωσε τρία τρίποντα.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο οι παίχτες μας αφυπνίστηκαν.Ξαναβρίσκοντας τη συγκέντρωση τους και βελτιώνοντας κατά πολύ την άμυνα τους προσπάθησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι.Με κορυφαίους στο διάστημα αυτό τους Γεωργιάδη,Μουράτογλου και Παπαδιονυσίου καταφέραμε να πετύχουμε ένα επιμέρους σερί στη τέταρτη περίοδο 14-2.1,10′ πριν τη λήξη του παιχνιδιού ύστερα από εύστοχο τρίποντο του Παπαρέγκα μειώσαμε στους 5 πόντους τη διαφορά αλλά στη συνέχεια χάσαμε 2 ευκαιρίες να πλησιάσουμε στο καλάθι όταν ύστερα από καλές άμυνες αστοχήσαμε σε 2 σουτ τριών πόντων,ένα με τον Παπαρέγκα και ένα με τον Μουράτογλου.Τελικό αποτέλεσμα 71-67 λοιπόν.

Σε κακή μέρα βρέθηκε στο χθεσινό παιχνίδι ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης κ.Φακίτσας με αποτέλεσμα με τα σφυρίγματα του και τις αποφάσεις του να φέρει εκνευρισμό στους παίχτες και στην αποστολή της ομάδας μας.

Επόμενο παιχνίδι με τη Χ.Α.Ν.Θ τη προσεχής Κυριακή 27/11 και ώρα 17:00 στο κλειστό Δακ Μεσολογγίου.