ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ – ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ 80-76

ao anatolia

Αήττητη η ομάδα και στο 4ο εντός έδρας παιχνίδι της για τη σεζόν 2015-2016 με το ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ . Το Ανατόλια ήταν μπροστά για 35 λεπτά. Μόλις πέρασε μπροστά η ομάδα μας τελείωσαν όλα και ήρθε η νίκη με 80-76. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 19-24 στην πρώτη περίοδο με τον Γκάτζια να έχει 11 πόντους στο διάστημα αυτό. Η ομάδα μας κρατήθηκε μέσα στο παιχνίδι στο διάστημα αυτό από τον Αναστασάκη, τον Μπαρούχα που με την είσοδο του έδωσε λίγο από την…τρέλα του στην ομάδα και τον Παραπούρα. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος με το Ανατόλια να κρατάει την πρωτοπορία στο σκορ και να ξεφεύγει με οκτώ πόντους. Εκεί είχε έρθει η ώρα του αρχηγού με τον Γεωργούλα να απαντάει με πέντε πόντους συνεχόμενους και να κατεβάζει την διαφορά στους τρείς για να κλείσει η περίοδος με το σκορ στο 38-43 με καλάθι του Σιώπη. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά με τον ΑΟΑ να θυμάται το μεγάλο του όπλο. Την πίεση στην άμυνα. Στην επίθεση η μπάλα περνάει στον Αναστασάκη που τελειώνει στο post τις φάσεις αλλά και πάλι το σκορ δείχνει το Ανατόλια μπροστά με τους Γαλανίδη και Τριανταφυλλίδη παίρνει εκ νέου διαφορά οκτώ πόντων. Γεωργούλας και Ναούμης αναλαμβάνουν δράση και ο ΑΟΑ ισοφαρίζει σε 58-58 δέκα επτά δευτερόλεπτα πριν απο την λήξη της τρίτης περιόδου. Δεν θα είναι όμως αυτο το σκορ με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα καθώς το Ανατόλια με follow του Σιώμου περνάει μπροστά με 58-60. Τα τελευταία δέκα λεπτά ανήκουν στην ομάδα μας . Ανήκουν στον Μπερερή και τον Τσιρώνη που έκαναν καθοριστικά κλεψίματα. Ανήκουν στον Μήτσου που βρήκε το σθένος μετά απο 0/2 βολές να ευστοχήσει σε 2 κρίσιμα τρίποντα(το ένα με την λήξη της επίθεσης) μα πάνω απο ολα είναι το δεκάλεπτο του Σωκράτη Ναούμη. Ο 18χρόνος γκάρντ κάνει μαγικά πράγματα στο διάστημα αυτό ευστοχώντας απο τις γωνίες σε 2 τρίποντα και τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι με την εκπληκτική σταυρώτη πάνω στον Γαλανίδη και την bombita αλα Ναβάρο για το 77-71. Το Ανατόλια πίεσε μείωσε σε 78-76 αλλά ο Παραπούρας με 2/2 βολές έγραψε τον επίλογο για το 80-76 μιας και οι άστοχες βολές του Τσιρώνη στα τρία δευτερόλεπτα δεν επηρέασαν κανέναν και τίποτα.

Δεκάλεπτα: Α:19-24 Β:38-43 Γ:58-60 Δ:80-76

ΑΟΑ(Μυριούνης): Μπερερής 10, Τσιρώνης 4, Παραπούρας 9(1),Μπαρούχας 5(1), Ναούμης 20(3), Σκαρλάτος, Κλασίδης, Μήτσου 8(2), Γεωργούλας 14(3),Αναστασάκης 10, Κυριλής, Πουρνάρας

Ανατόλια(Γκαϊτατζής): Γκάτζιας 21(3), Δοξάκης 2, Σιώπης 8, Γαλανίδης 10(2), Τριανταφυλλίδης 11(1), Θεοδωρίδης, Καραμανώλης 4, Βρέττας, Σιώμος 8, Βεργίνης 12