Βεζένκοφ για… NBA!

BASKET LEAGUE / ÐËÅÉ ÏÖ / ÌÉÊÑÏÓ ÔÅËÉÊÏÓ / ÁÑÇÓ - ÐÁÏÊ / PLAY OFF / 3RD PLACE / ARIS - PAOK

Κρίμα που δεν είχε κόσμο! Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ, ο Άρης νίκησε 92-88 -ύστερα από ματσάρα- τον ΠΑΟΚ στο κεκλεισμένων των θυρών «Nick Galis Hall», κάνοντας το 1-1 το μικρό τελικό.

«Αιώνιοι» στα… ίσα!

Μπορεί να μην είχε τον κόσμο του ο Άρης, ωστόσο είχε τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ σε μεγάλα κέφια και με το 92-88 νίκησε τον ΠΑΟΚ, στο κεκλεισμένων των θυρών «Nick Galis Hall», κάνοντας το 1-1 στο μικρό τελικό.

Ο Βούλγαρος φόργουορντ, τον οποίο παρακολούθησε από τις κερκίδες ο αντιπρόεδρος των Γκρίζλις Τζον Χόλιντζερ, τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Πάσαλιτς να προσθέτει άλλους 16.

Από το «Δικέφαλο του Βορρά» πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάνγκφορντ με 20 πόντους, με τον Χαριτόπουλο να πετυχαίνει 15 και τον Κάρτερ να σταματά στους 14.

inner

Το ματς
Χωρίς καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να ήταν αρκετά άστοχες (6-6) ξεκίνησε η αναμέτρηση. Στη συνέχεια, ο Άρης ήταν αυτός που πήρε «κεφάλι» στο σκορ (12-9), χάρη στον Βεζένκοφ. Όμως, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, κάνοντας ένα σερί 8-0 για το +5 (12-17). Οι «κίτρινοι» τα… περίμεναν όλα από τον Βούλγαρο φόργουορντ και με τους φιλοξενούμενους να είχαν τον έλεγχο του ματς, έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 16-19.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Άρης έφερε το ματς στα ίσα (21-21). Η «απάντηση» του ΠΑΟΚ ήταν ένα 4-0 (21-25), όμως οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν να ξεφύγει άλλο η κατάσταση, κάνοντας το 29-28 περίπου στα μισά. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου εκμεταλλεύτηκαν τα επιθετικά ριμπάουντ και την ευστοχία τους από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να περάσουν εκ νέου μπροστά (35-39) και να πάνε στα αποδυτήρια με το +4 (37-41).

inner

Με ένα σερί 5-0 ξεκίνησε ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο (42-41), με το προβάδισμα από εκείνο το σημείο και έπειτα να αλλάζει συνεχώς χέρια (45-46). Όμως, περίπου στα μισά οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνά τους, αφήνοντας το «Δικέφαλο του Βορρά» χωρίς καλάθι για δύο λεπτά και τρέχοντας ένα σερί 8-0 (53-46). Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήλεγχαν το ρυθμό του ματς και σε αυτό τους βοηθούσε ο ΠΑΟΚ λόγω της άστοχης επιμονής του έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα σαν κλείσουν το δεκάλεπτο στο +6 (60-54).

Όπως και στην τρίτη, έτσι και στην τέταρτη περίοδο, ο Άρης ξεκίνησε με ένα 5-0, φτάνοντας στο +11 (65-54), για πρώτη φορά στο ματς. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «κίτρινοι» δεν είχαν… σταματημό από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στο +14 (80-66). Ένα λεπτό πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι πήγαν να εκμεταλλευτούν τη χαλαρότητα των γηπεδούχων μειώνοντας στον πόντο (83-82) με τον Κάρτερ, ωστόσο ο Τόμας «απάντησε» με μεγάλο τρίποντο (86-82). Όπως είναι φυσικό, το ματς οδηγήθηκε στη «ρωσική ρουλέτα» των βολών μέχρι τη λήξη του, με τον Άρη να φτάνει στη νίκη με το τελικό 92-88.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-41, 60-54, 92-88

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 16, Τσιάρας 5, Ριντ 10 (2), Τόμας 12 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 11, Βεζένκοφ 23 (2), Μούρτος 11 (1), Σίμτσακ 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 12 (2), Λάνγκφορντ 20 (1), Λιάπης, Κάρτερ 14 (3), Τσόχλας 6, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 4, Όντουμ 12 (1), Χαριτόπουλος 15, Σαλούστρος 2.