Επιτέλους νίκη

Ο Παναιτωλικός γεύτηκε επιτέλους τη χαρά της νίκης μετά από σχεδόν δύο μήνες (τελευταία νίκη στο Αγρίνιο στις 13/09 κόντρα στον Πανθρακικό) καθώς επικράτησε 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της δέκατης αγωνιστικής της Super League.

Ο Γιάννης Μαντζουράκης θα πρέπει να ανάψει μία λαμπάδα μέχρι το μπόι του Κυριακίδη καθώς ο τερματοφύλακας της ομάδας του πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση έχοντας μερικές εντυπωσιακές επεμβάσεις στο παλμαρέ του και κράτησε μέχρι τέλους τη νίκη.

Απ’ την άλλη, ο ΠΑΣ θα πρέπει να νιώθει μεγάλη πικρία για το αποτέλεσμα καθώς απείλησε αρκετά αλλά είχε απέναντί του έναν εκπληκτικό Κυριακίδη αλλά και ατυχία αφού το πρώτο γκολ που δέχτηκε ήταν από αυτογκόλ του Τσουκαλά.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Γιάννης Μαντζουράκης επέλεξε ένα σύστημα 4-2-3-1 με τον Κυριακίδη να παίρνει θέση κάτω απ’ τα δοκάρια, τους Μαρτίνες, Παπάζογλου, Μάκο και Μύγα στην άμυνα, αμυντικά χαφ οι Πάουλο και Παπουτσογιαννόπουλος, δεξιά ο Κάπελ, αριστερά ο Ουάρντα, στην κορυφή της επίθεσης ο Μαρκόβσκι και πίσω του, σε ρόλο δημιουργικού μέσου, ο Ρουσκουσέδα.

Απ’ την άλλη, ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε την ομάδα του με ένα σύστημα 4-4-2 με τον Βελλίδη να βρίσκεται κάτω απ’ τα γκολπόστ, τους Ναδάλες, Σκόνδρα, Μιχαήλ και Καρανίκα στην άμυνα, στο κέντρο οι Κοζορώνης, Τσουκαλάς, δεξιά τους ο Ακόστα, αριστερά ο Τσάβες και επιθετικό δίδυμο οι Γιάκος και Ίλιτς.

Σκόραραν σε λάθος εστία!

Με το ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν εκείνος που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως από τις πτέρυγες με τους δραστήριους Τσάβες και Ακόστα.

Μάλιστα, πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο λίγο έλειψε οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν στο σκορ και να βάλουν ακόμα πιο δύσκολα στον Παναιτωλικό.

Συγκεκριμένα, στο τρίτο μόλις λεπτό η ομάδα του Γιάννη Πετράκη απείλησε από μία στημένη φάση με τον Ίλιτς να εκτελεί το φάουλ από τα δεξιά και τον Σκόνδρα να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο «Άγιαξ της Ηπείρου», απείλησε εκ νέου και πάλι από στημένη φάση. Συγκεκριμένα, μετά από ένα κόρνερ από τα δεξιά, ο Μιχαήλ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κυριακίδης πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές με τον Ουάρντα να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών για τους Αγρινιώτες.

Μάλιστα, στο 22ο λεπτό, σε μία αντεπίθεση ο Ρουσκουσέδα, αφού διήνυσε αρκετά μέτρα, έφτασε μέχρι τη μεγάλη περιοχή αλλά το πλασέ που πραγματοποίησε ήταν «άψυχο» και κατέληξε με ευκολία στην αγκαλιά του Βελλίδη.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ αλλά ένα λεπτό πριν λήξει το πρώτο μέρος ο Ουάρντα σέντραρε από τα αριστερά, ο Τσουκαλάς δεν υπολόγισε σωστά και με μία άτσαλη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, πετυχαίνοντας αυτογκόλ, με αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός να πάρει το προβάδισμα και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος 1-0.

Κράτησαν τη νίκη Μαρκόβσκι και Κυριακίδης

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο με τον Παναιτωλικό να πιέζει ψηλά και να προσπαθεί να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Βελλίδη.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ρουσκουσέδα, που ήταν ο καλύτερος παίκτης του Παναιτωλικού αφού έκανε τα πάντα στη μεσαία γραμμή, πραγματοποίησε την κάθετη πάσα στον Μαρκόβσκι και αυτός με ένα άπιαστο σουτ από τα αριστερά σκόραρε για το 2-0.

Με αυτό το γκολ ο Παναιτωλικός έγινε το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη. Ο Γιάννης Πετράκης πέρασε στο παιχνίδι τόσο τον Μανιά όσο και τον Λίλα προκειμένου να «φρεσκάρει» τη μεσοεπιθετική του γραμμή.

Μάλιστα, στο 70ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν σε 2-1 αλλά ο Κυριακίδης πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση στην κεφαλιά του Ίλιτς εξ επαφής και διατήρησε το μηδέν για την ομάδα του.

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων πραγματοποίησε άλλη μία σπουδαία απόκρουση στο 83ο λεπτό. Ο Τσάβες βρήκε καταπληκτικά με τακουνάκι τον Ηλιάδη μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του τελευταίου εξουδετερώθηκε από τον έμπειρο τερματοφύλακα του Παναιτωλικού ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κυριακίδης είπε εκ νέου «όχι» σε κεφαλιά του Τσάβες μέσα από την περιοχή.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ΠΑΣ κατάφερε τελικά να μειώσει σε 2-1 με τον Ηλιάδη να σκοράρει έπειτα από μαγική ασίστ του Τσάβες αλλά αυτό το γκολ δεν μπόρεσε να γλυτώσει την ομάδα του από την ήττα.

Έτσι, ο Παναιτωλικός πήρε μία σπουδαία νίκη, την τρίτη του στο φετινό πρωτάθλημα και να φτάνει τον ΠΑΣ στους έντεκα βαθμούς και τη δέκατη θέση.

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός (Γ. Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Κέβιν, Ρουσκουσέδα (72′ Ρουμπουλάκου), Κάπελ (76′ Κόρσιενς), Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόβσκι, Πάουλο, Μύγας, Παπουτσογιαννόπουλος (87′ Κωνσταντινόπουλος), Ουάρντα

ΠΑΣ Γιάννινα (Γ. Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Γιάκος, Ίλιτς, Τσάβες, Ακόστα (77′ Ηλιάδης), Ναδάλες, Καρανίκας (61′ Λίλα), Τσουκαλάς (55′ Μανιάς), Κοζορώνης, Σκόνδρας