Καλό το παρόν, «χρυσό» το μέλλον!

ÅËËÁÄÁ - ÔÏÕÑÊÉÁ ÌÉÊÑÏÓ ÔÅËÉÊÏÓ (ÐÁÃÊÏÓÌÉÏ ÐÑÙÔÁÈËÇÌÁ ÅÖÇÂÙÍ 2015)

Μόνο χειροκρότημα για αυτή την ομάδα! Η Εθνική δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στην Τουρκία και γνωρίζοντας την ήττα (80-71) στο μικρό τελικό, τερμάτισε στην τέταρτη θέση του Παγκοσμίου U19!

Χωρίς μετάλλιο η «χρυσή» γενιά!

Επηρεασμένη από την ήττα κόντρα στις ΗΠΑ και χωρίς τον Χαραλαμπόπουλο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο λόγω τραυματισμού, η Εθνική μας ομάδα δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στην Τουρκία (80-71) στο μικρό τελικό του Παγκοσμίου U19 και έτσι κατέβαλε την τέταρτη θέση στη διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Ντόρσεϊ με 19 πόντους, ενώ οι Κώττας και Μήτογλου πρόσθεσαν 13 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Επηρεασμένη από την ήττα κόντρα στις ΗΠΑ φάνηκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Εθνική, με τον Μήτογλου να ήταν ο μοναδικός που… τραβούσε στο σκοράρισμα. Έτσι, οι Τούρκοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των διεθνών και ξέφυγαν στο +3 (4-7) στα μισά της περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ελληνική άμυνα δούλεψε καλά και με ένα 6-0, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέρασε μπροστά (10-7), ενώ περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου πήγε ακόμα και στο +5 (14-9). Όμως, ο ανοικτός ρυθμός επηρέασε αρνητικά τους παίκτες του Παπαθεοδώρου, με αποτέλεσμα να κάνουν πολλά λάθη και το σκορ να διαμορφωθεί στο 16-16.

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ και η ποιότητα που πρόσφεραν δεν ήταν και η καλύτερη, καθώς αυτό που τους διέκρινε ήταν η επιπολαιότητα (21-21). Οι Τούρκοι ξέφυγαν στο +4 (21-25) χάρη στην αστοχία των διεθνών μας και μάλιστα κατάφεραν να παγιώσουν αυτή τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (25-30) λόγω και των πολλών λαθών από τους παίκτες του Παπαθεοδώρου. Ο Ντόρσεϊ αποτελούσε την πιο αξιόπιστη λύση στην επίθεση, ωστόσο ήταν μόνος του και έτσι οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 36-31.

Τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ άσχημα για την Εθνική μας στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς η απροσεξία σε επίθεση και άμυνα σε συνδυασμό με την απουσία του Χαραλαμπόπουλου λόγω τραυματισμού, έδωσε τη δυνατότητα στην Τουρκία να πάει στο +9 (33-42) στα πρώτα τρία λεπτά, ενώ στα μισά η διαφορά πήγε ακόμα και στους 13 πόντους (33-46). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειχναν «άδειοι» από ενέργεια, ενώ μοναδική πηγή σκοραρίσματος ήταν οι βολές, με το σκορ να ξεφεύγει ακόμη περισσότερο (34-49). Με κάποιες καλές άμυνες, η Ελλάδα αντέδρασε (38-49), όμως η διαφορά διατηρούνταν σε διψήφιο αριθμό και εκεί έμεινε μέχρι το τέλος (44-56).

Οι Τούρκοι εξακολουθούσαν να τιμωρούν την κακή ελληνική άμυνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να συντηρούν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (49-63). Στα μισά της περιόδου, η Εθνική μας έριξε τη διαφορά –ύστερα από ώρα- σε μονοψήφιο αριθμό (54-63), όμως τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους για το +14 (55-69). Για άλλη μία φορά, ο Ντόρσεϊ ήταν αυτός που τραβούσε το… κουπί (60-69), με τους Τούρκους να κάνουν «ξεσπάσματα» και να μην επιτρέπουν να περαιτέρω μείωση (63-75). Πλέον, ούτε ο χρόνος ήταν σύμμαχος και έτσι η Εθνική μας ηττήθηκε με το τελικό 80-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-36, 44-56, 71-80

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 9, Λούντζης 4, Κώττας 13, Ντόρσεϊ 19, Μήτογλου 10, Μουράτος 2, Σκουλίδας, Τσαλμπούρης 2, Μπιλλής, Σταμάτης 8, Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος.

Τουρκία (Ουρουγκάτα): Μπαϊράμ 4, Ουγκιουρλού 6, Οζντεμίρογλου, Αρσλάν 6, Γκετσίμ 5, Μπαϊκάν, Κορκμάζ 28, Αράρ 7, Ολμάζ 3, Ουλουμπάι 5, Αλεμντάρογλου, Γκιουβέν 16.