Μπασκετική παράσταση για τον Αίολο Αστακού στην Κατερίνη

Άλλη μια μπασκετική παράσταση στα γήπεδα της Βορείου Ελλάδας για τον Αίολο Αστακού που διέλυσε στην Κατερινή τον Πιερικό με 59-77 παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Χαρισμίδη. Ο Αίολος ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι. Πίεσε στην άμυνα πάρα πολυ περιορίζοντας τους επιθετικους άξονες του Πιερικού (Ασημάκης- Γκοντόπουλος και Γκογκίδη) προηγήθηκε με 10-29 στην πρώτη περίοδο και 19-44 καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι. Ο Μιχάλης Κουταλιανός έκανε rotation δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και με τον Παππά να είναι απολαυστικός στην επίθεση έφτασε σε μια άνετη νίκη με 59-77. Πρώτος σκόρερ ο Άλκης Παππάς με 22 πόντους ενώ 14 είχε ο Κακλαμάνος. Απο τον Πιερικό απο 13 είχαν οι Ασημάκης και Γκογκίδης.

Δεκάλεπτα: Α:10-29 Β:19-44 Γ:42-61 Δ:59-77

Πιερικός(Χατζηιωάννου): Τσιλιγκαρίδης, Καλτσούνας, Γκοντόπουλος 9(2), Παρμαξίδης 4(1), Γκογκίδης 13(2), Παπαδόπουλος 8, Σουκάρας, Παπανικολάου, Ασημάκης 13, Ζησόπουλος 2, Μουρίκης, Οικονόμου 10

Αίολος Αστακού(Κουταλιανός): Μπρόζος 8, Καλισώρας, Μπεκατώρος, Παππάς 22(3), Μακρης 2, Θανόπουλος, Κακλαμάνος 14(4), Κιτσούλης 15(1), Καλαντζής, Κατσαρές 6, Λυμπάρης 10, Δουρούκης.