Μπολντς και… τέζα η Δόξα Λευκάδας

190811

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε το Λαύριο, που επικράτησε 64-63 της Δόξας στη Λευκάδα έπειτα από ένα παιχνίδι γεμάτο σασπένς, χάρη στον εκπληκτικό Ντεμάριους Μπολντς.

Σημαντική νίκη στη μάχη της παραμονής στην Basket League έκανε το Λαύριο, που επικράτησε 64-63 στο τέλος του αγώνα της Δόξας στη Λευκάδα για την 10η αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι πλην της τρίτης περιόδου είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν στο πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα χάρη στον εξαιρετικό Μπολντς που σταμάτησε στους 22 πόντιους.

Έτσι το Λαύριο έφτασε στις τρεις νίκες και άφησαν μία πίσω τη Δόξα Λευκάδας. Ντεμπούτο με τους φιλοξενούμενους έκανε ο νεοαποκτηθείς, Στίβεν Γκρεϊ, ο οποίος έμεινε άποντος.

Το ματς:

Το Λαύριο μπήκε με «άγριες» διαθέσεις στο παρκέ και προηγήθηκε 16-7 στο 7΄ με τον Πάντερ να οδηγεί στο σκοράρισμα. Με 9-0 σερί στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και τους Στεφανίδη-Μπολντς να έχουν προστεθεί στην επιθετική εξίσωση, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 30-13 στο 15΄, με τη Δόξα να είναι άστοχη και χωρίς ρυθμό στην επίθεση. Έτσι οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη διατήρησαν προβάδισμα δέκα πόντων στην ανάπαυλα (34-24), με τους αντίστοιχους του Μαρκόπουλου πάντως, να δείχνουν πως δε θα τα παρατήσουν εύκολα.

Έτσι και έγινε. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με σερί 13-0 της Δόξας για το 37-34 στο 25΄. Σκοτ και Ρόμπινσον έκαναν… φύλλο και φτερό την άμυνα του Λαυρίου που είχε «κολλήσει» επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν μόλις στους πέντε πόντους ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ το επί μέρους σκορ από τα μέσα του δεύτερου, ήταν 32-9 για το 45-39 υπέρ των νησιωτών!

Το Λαύριο αντέδρασε με τον Πάντερ και με δικό του 7-0 προηγήθηκε εκ νέου 46-45 επτά λεπτά πριν το φινάλε και 51-50 δύο λεπτά αργότερα. Ο Μπασάμπε ανέβασε την απόδοσή του σε εκείνο το σημείο και βοήθησε τη Δόξα να προσπεράσει με 58-56, με 1΄27΄΄ να απομένουν. Ακολούθησε σερί 6-0 του Λαυρίου με πρωταγωνιστές τους Μπολντς και Πάντερ για το 62-58, η Δόξα απάντησε αμέσως με δικό της 5-0 χάρη σε τρίποντο του Ταπούτου και δίποντο του Ρόμπινσον, 8΄΄ πριν την εκπνοή, αλλά στη τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων, ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, Ντεμάριους Μπολντς κέρδισε φάουλ και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 64-63 για το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 24-34, 45-39, 63-64.

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Σκοτ 17 (1), Μπασάμπε 10, Ντόμπλας 4, Ρόμπινσον 17 (1), Τσαλδάρης 9 (2), Δεμερτζής, Ταπούτος 6 (1), Ψαθάς, Τζόνσον.
Λαύριο (Σερέλης): Χαμιλτόν, Πάντερ 14 (4), Στεφανίδης 11 (3), Αθανασούλας 2, Κοκ 3, Σέλτον 8, Τσίρος, Περράκης, Κακλαμανάκης 4, Μπολντς 22 (4), Γκρεϊ.