Νέα ήττα σε φιλικό για τον Παναιτωλικό.3-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα

panaitolikos-1

Το πρώτο αγώνα του στο «Ζωσιμάδες» έδωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα και ενώ μπήκαμε πλέον στην τελική ευθεία για την έναρξη του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έδωσε ένα ακόμη δυνατό τεστ υποδεχόμενη τον Παναιτωλικό. Eμφανίστηκε σαφώς με πιο βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά, και επιβλήθηκε με 3-0.
Αρκετά καλή ήταν η απόδοση των «κυανόλευκων» στο πρώτο 45λεπτο.
Στο 13′ ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα. Ο Καρανίκας έβγαλε τη σέντρα και με κεφαλιά ο Τσάβες άνοιξε το σκορ.
Ο Παναιτωλικός είχε καλή στιγμή στο 19′ με σουτ του Μάρκου που πέρασε μόλις άουτ αλλά και κεφαλιά του Κούσα επίσης ελάχιστα άουτ.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο τελευταίο πεντάλεπτο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου είχε καλή ευκαιρία σε κεφαλιά του Μανιά που απομάκρυνε ο γκολκίπερ Στεφανάκος.
Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με μία μεγάλη ευκαιρία. Ο Βελλίδης όμως με εκτίναξη σταμάτησε τον Πάουλο στο 49′ που βρέθηκε σε θέση βολής.
Στη συνέχεια ο ΠΑΣ πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα και απείλησε την εστία των Αγρινιωτών. Στις κυριότερες ευκαιρίες, ωραίο σουτ του Μανιά στο 51′ ο Στεφανάκος μπλόκαρε ενώ ο Ίλιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 70′ όταν μέσα στην περιοχή έστειλε τη μπάλα άουτ.
Το 2-0 ήρθε στο 78′ με τον Ίλιτς να μην αστοχεί αυτή τη φορά με πλασέ από μπαλιά του Μανιά.
Ο Σαπαλίδης άγγιξε το 3-0 στο 81′ αλλά νικήθηκε από τον Στεφανάκο που απομάκρυνε με τα πόδια σε τετ-α-τετ.
Στο 85′ ο Παναιτωλικός άγγιξε το γκολ όταν σε γύρισμα του Κούσα ο Μιχαήλ παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα o Τσουκαλάς με ατομική προσπάθεια και σουτ σημείωσε το 3-0.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ
– Πολύς ήταν ο κόσμος στο «Ζωσιμάδες» παρά το γεγονός ότι ήταν Κυριακή στα μέσα Αυγούστου το ματς.
– Ίσως και ο αντίπαλος αποτέλεσε «μαγνήτη» για τον κόσμο, αλλά και η ελεύθερη είσοδος.
– Πανό υπέρ του Ντάσιου στην εξέδρα.
– Ένταση επικράτησε στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο μετά από δυνατό μαρκάρισμα του Μάκου.