Πέρασε από τη Λάρισα ο Αίολος

14971207_1092218137557365_226011823_n

Τη δεύτερη συνεχόμενη ευρείας έκτασης νίκη του σημείωσε ο Αίολος Αστακού, που μετά το 81-56 επί του Αρκαδικού, επικράτησε μέσα στη Λάρισα του ΓΣΛ με 90-64! Αυτό ήταν και το πρώτο διπλό στην ιστορία του σωματείου μας στην Α2!

Οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού ήξεραν πού πατούσαν και πού βρίσκονταν. Ήταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά, σεβάστηκαν τον αντίπαλο και το τελικό αποτέλεσμα μιλάει από μόνο του.

Οι σωστές βάσεις μπήκαν από νωρίς. Με καταπληκτική άμυνα και παθητικό μόλις 5 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, σε συνδυασμό με την πολυφωνία στην επίθεση και τον απολογισμό τω 32 πόντων, η διαφορά απέκτησε μεγάλες διαστάσεις.

Οι αθλητές μας δεν χαλάρωσαν σε κανένα σημείο. Συνέχισαν με την ίδια σοβαρότητα και φρεσκάδα και διατήρησαν το μεγάλο προβάδισμα στν ανάπαυλα του ημιχρόνου που τους βρήκε στο +28: 24-52.

Δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα τους στο δεύτερο μέρος, κι έτσι όλα πήραν το δρόμο τους για να έρθει μια ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, που είναι η τέταρτη σε έξι αγωνιστικές.

Ο κόουτς μοίρασε το χρόνο συμμετοχής και είδε τους Νίκο Κακλαμάνο, Φάνη Κουμπούρα, Γιώργο Μπρόζο και Στάθη Παπαδιονυσίου να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων με 21, 18, 12 και 11, αντίστοιχα, ενώ όσοι έπαιξαν πρόσφεραν τον καλύτερό τους εαυτό για την ομάδα!

Δεκάλεπτα: 5-32, 24-52, 49-70, 64-90

ΓΣΛ (Μπουλιάκης): Τόζιος 12 (2), Τσούμας.Α 1, Νίκολιτς 3, Τσούμας.Γ, Χαιρετιδης, Κουτρας 12, Μπέμπης 3 (1), Τσουράκης 10, Γκιουλέκας 8 (1), Σπυρόπουλος 15

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 12(4/4), Θεοδωράκος, Κουμπούρας 18(6ασ), Παπαδιονυσίου 11 (2τρ 7ρ. 5ασ), Κατσαρές 4, Γκατζιας 3, Κακλαμάνος 21(3), Κιτσούλης 6, Κασαμπαλής 2, Χαρισμίδης 4, Λυμπάρης 3, Γκιζόγιαννης 6