ΠΑΟΚ με… τρέλα!

200638

Τι κι αν για τρία δεκάλεπτα ήταν… εκτός; Τι κι αν βρέθηκε να χάνει με δέκα στο 30’; Ο ΠΑΟΚ «βομβάρδισε» στην τελευταία περίοδο και επικράτησε του Άρη με 67-60, κάνοντας το 1-0 στους μικρούς τελικούς.

Με… μαγκιά και «βομβαρδισμό» απ’ τα 6,75, ο ΠΑΟΚ έδειξε στον πρώτο αγώνα ποιος είναι «αφεντικό» στη Θεσσαλονίκη!

Αν και οι ασπρόμαυροι παρουσίασαν πολύ κακή εικόνα, βρέθηκαν να χάνουν και με δέκα (39-49), εν τέλει με επιμέρους σκορ 28-11 (6 τρίποντα από πλευράς γηπεδούχων) στην τέταρτη περίοδο, έφεραν τα πάνω-κάτω και πήραν τη νίκη με 67-60, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών.

15 πόντους είχε ο Μπρέμερ, 13 ο κομβικός Όντουμ (9 ριμπάουντ), ενώ double double έκανε ο Λάνγκφορντ με 11 πόντους και 10 «σκουπίδια». Από πλευράς κιτρίνων, 15 σημείωσε ο Τόμας, 11 ο Πάσαλιτς, ενώ ο Βεζένκοφ έμεινε μακριά απ’ τον καλό του εαυτό με μόλις 6π.

Το ματς

Ο Βεζένκοφ έβαλε νωρίς τον Άρη μπροστά στο σκορ, όμως ο πλουραλισμός στην επίθεση για τον ΠΑΟΚ, έφερε… τούμπα το ματς, για το προβάδισμα του Δικεφάλου του βορρά (10-5). Οι κίτρινοι είχαν κολλήσει στην επίθεση και ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε, ξεφεύγοντας ακόμα και με 8 (15-7), προτού ο Σίμτσακ γράφει το 15-9 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το μομέντουμ στην Πυλαία, έδειχνε τους γηπεδούχους, με τον Χαριτόπουλο να φέρνει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (19-9). Ο Σίμτσακ κράτησε… όρθια την ομάδα του, μέχρι να πάρει «φωτιά» ο Τόμας! Με οκτώ σερί πόντους του Αμερικανού γκαρντ, ο Άρης πλησίασε στο καλάθι για το 24-22 στο 15’. Ο εξαιρετικός Τόμας συνέχισε την… αντεπίθεσή του κι έβαλε μετά από ώρα μπροστά την ομάδα του (27-28). Εν τέλει οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια σε πλήρη ισορροπία (31-31).

Ο Πάσαλιτς μπήκε «καυτός» και έφερε τον Άρη στο +7 (31-38), με το show του να συνεχίζεται, ενώ το τρίποντο του Μούρτου, έφερε τους φιλοξενούμενους στο +9 (36-45) κι ανάγκασε την Πυλαία να… σιγήσει. Ο ΠΑΟΚ έπρεπε να… ματώσει για να βρει σκορ και μοιραία μένοντας με μόλις 8 πόντους στην τρίτη περίοδο, είδε τον αιώνιο αντίπαλό του να παίρνει προβάδισμα 10 πόντων στο φινάλε της (39-49) κι όλα αυτά με τον Βεζένκοφ να ‘ναι εκτός αγώνα (τουλάχιστον επιθετικά).

Κι όμως ήρθαν τα… πάνω-κάτω! Ο Όντουμ έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση με δύο σερί τρίποντά του να γράφουν το 48-51 και το ματς να γίνεται εκ νέου ντέρμπι. Ο Δικέφαλος του βορρά «βομβάρδιζε» από τα 6,75 και με ένα τέτοιο σουτ του Τσόχλα, ανέκτησε τα ηνία του αγώνα με 52-51. Ο Πρίφτης κάλεσε τάιμ-άουτ για να… ξυπνήσει την ομάδα του, αλλά το ρεσιτάλ τριπόντων συνεχίστηκε για το 57-53. Μετά από ώρα ο Βεζένκοφ έβαλε σε θέση οδηγού τον Άρη (57-58) αλλά… μέχρι εκεί! Κάρτερ και Μπρέμερ πέτυχαν πολύ κομβικά τρίποντα και έγειραν μια και καλή την πλάστιγγα με το σερί στα τελευταία λεπτά να φτάνει στο 10-2 και τον ΠΑΟΚ να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 67-60.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 31-31, 39-49, 67-60

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 15 (4), Λάνγκφορντ 11 (1), Κάρτερ 9 (1), Τσόχλας 6 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 9 (1), Κώττας, Όντουμ 13 (3), Χαριτόπουλος 2, Σαλούστρος 2

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 11 (2), Τσιάρας, Ριντ 2, Τόμας 15 (3), Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 6 (2), Νέιμικ 2, Μούρτος 8 (1), Σίμτσακ 10