Προελαύνει η Μπαρτσελόνα!

Προελαύνει η Μπαρτσελόνα! (video)

Σε περίπατο μετέτρεψε την επιστροφή της στις εγχώριες διοργανώσεις η Μπαρτσελόνα!

Μην αντιμετωπίζοντας το παραμικρό πρόβλημα, οι Καταλανοί επικράτησαν εύκολα 4-0 της Σοσιεδάδ για την 13η αγωνιστική και είναι στο +7 από Ατλέτικο και στο +9 από Ρεάλ που έχουν ματς λιγότερο.

Στο Καμπ Νου, οι μπλαουγκράνα ήταν το αφεντικό από την αρχή του αγώνα. Πίεζαν τους Βάσκους και προσπαθούσαν για το γρήγορο γκολ. Κι εν τέλει στο 22’ Μέσι, Ντάνι Άλβες και Νεϊμάρ συνεργάστηκαν με τον Βραζιλιάνο να ανοίγει το σκορ!

Πριν βγει το ημίχρονο, ο Ντάνι Άλβες έβγαλε νέα ασίστ και ο Σουάρες οριζοντιώθηκε για το άνετο 2-0, υποχρεώνοντας τον κόσμο σε «γλέντι» στις εξέδρες.

Οι φιλοξενούμενοι, στην μετά-Μόγες εποχή, δεν μπορούσαν να κάνουν το παραμικρό. Και φυσιολογικά στο 53’ ο Νεϊμάρ χρίστηκε εκ νέου σκόρερ, ανεβάζοντας το δείκτη. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μέσι στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 και «υπογράφοντας» το πολύ ξεκούραστο απόγευμα για την πρωτοπόρο, Μπαρτσελόνα. http://www.sport-fm.gr/