Στις πρώτες θέσεις στην Ελλάδα, η ομάδα στίβου της Γ.Ε. Αγρινίου

unnamed-13

Μετά την επίσημη ανακοίνωση της ετήσιας κατάταξης όλων σωματείων στίβου της Ελλάδας, η ομάδα της ΓΕΑ βρίσκεται στην 21η θέση μεταξύ των 312 συλλόγων. Στην περιοχή της Δυτικής Ελλάδας είναι 1ο σωματείο και 2ο στην Περιφέρεια.

Η επιτυχία αυτή οφείλεται στις σπουδαίες διακρίσεις των αθλητών της στα διασυλλογικά και πανελλήνια πρωταθλήματα. Παρόλο που η ομάδα της ΓΕΑ στηρίζεται κυρίως σε νέους αθλητές, λόγω έλλειψης πανεπιστημιακών σχολών, μέσα από την άοκνη προσπάθεια των προπονητών και αγαστής συνεργασίας των ανθρώπων του τμήματος στίβου, το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό. Στα διασυλλογικά πρωταθλήματα όπου μετείχαν σωματεία της Δυτικής Ελλάδας και της Πελοποννήσου, πήρε την 1η θέση στην ομαδική βαθμολογία στους Παίδες και Κορασίδες, την 4η θέση στους Άνδρες και Γυναίκες και την 5η θέση στους Παμπαίδες και Παγκορασίδες. Στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα όλοι οι αθλητές αγωνίστηκαν υπερβαίνοντας τον εαυτό τους και κατέκτησαν 16 μετάλλια. Πιο συγκεκριμένα ο Σταμούλης Νίκος ήταν 1ος στα 3000μ. Παμπαίδων, ο Αϋφαντόπουλος Ηλίας ήταν 2ος στα 1500μ. Εφήβων, 2ος στα 1500μ. στο Πανελλήνιο Μαθητικό Πρωτάθλημα και 3ος στα 1500μ. των Παίδων. Ο Σταμούλης Κώστας ήταν 2ος στα 10000μ. των Εφήβων 3ος στα 5000μ. των Εφήβων και 3ος στα 6000μ. στον Ανώμαλο Δρόμο. Ο Τρομπούκης Χρήστος ήταν 2ος στα 1500μ. Νέων και 3ος στα 800μ. Νέων, η Μήτσου Αναστασία ήταν 3η στα 5000μ. Βάδην Κορασίδων και 3η στα 5000μ. Βάδην στο Πανελλήνιο Μαθητικό Πρωτάθλημα, η Αποστόλου Βασιλική ήταν 1η στα 3000μ. Βάδην στις Παγκορασίδες, ο Μπεκούλης Πάυλος ήταν 2ος στα 5000μ. Βάδην Παμπαίδων, ο Πίσσας Γκάμπριελ ήταν 3ος στα 2000μ.Φ.Ε. Παίδων και 3ος στα 2000μ.Φ.Ε. στο Πανελλήνιο Μαθητικό Πρωτάθλημα, ο Αρωνιάδας Θεόδωρος ήταν 3ος στα 1500μ. Εφήβων και Δήμου Δημήτρης ήταν 3ος στα 10000μ. Βάδην Παίδων.

Οι επιτυχίες αυτές επιβραβεύτηκαν με τη συμμετοχή στις Εθνικές Ομάδες του Αϋφαντόπουλου Ηλία, ο οποίος κατέκτησε την 6η θέση στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα, του Αρωνιάδα Θεόδωρου που κέρδισε την 1η θέση στα 1500μ. όπως και ο Πίσσας Γκάμπριελ ήταν 1ος στα 2000μ.Φ.Ε. στη Διεθνή Συνάντηση Ελλάδας-Κάπρου, της Μήτσου Αναστασίας που μετείχε στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων και του Σταμούλη Κώστα όπου έτρεξε στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου.

Η ομάδα στίβου της ΓΕΑ αποτελεί ένα φωτεινό παράδειγμα για όλα τα νέα παιδιά που επιθυμούν να ασχοληθούν με τον αθλητισμό και συνεχίζει τη λαμπρή πορεία των 70 χρόνων από την ίδρυσή της.