Το πήρε η Άρσεναλ

211042

Η Άρσεναλ νίκησε 1-0 την Βόλφσμπουργκ και κατέκτησε το Emirates Cup. Αυτή ήταν η τέταρτη φορά που οι «κανονιέρηδες» κατακτούν το τουρνουά.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα το πέτυχε στο παιχνίδι ο Γουόλκοτ στο 51ο λεπτό του αγώνα. Τόσο στο πρώτο ημίχρονό όσο και μετά το τέρμα που πέτυχε η διοργανώτρια ομάδα δεν υπήρξαν σημαντικές φάσεις στο παιχνίδι.

\Μετά και το τέλος του αγώνα η Άρσεναλ πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου με συνολικά 13 βαθμούς. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη συγκομιδή στην ιστορία καθώς πρέπει να θυμίσουμε ότι στο τουρνουά αυτό οι ομάδες παίρνουν και έναν βαθμό για κάθε γκολ που πετυχαίνουν.