Φινάλε του πρώτου γύρου με νίκη για την ΑΛΦΑ 93

unnamed-18

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον πρώτο γύρο η ΑΛΦΑ 93, η οποία παρέμεινε αήττητη εντός έδρας, κερδίζοντας αυτή τη φορά τον Πύρρο Αρταίων με 78-68.

Στο παιχνίδι, που διεξήχθη στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου το μεσημέρι του Σαββάτου (17/12), οι δύο ομάδες μπήκαν άκρως επιθετικά στον αγώνα, με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς πιο εύστοχοι για το 25-20 του πρώτου δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες βελτίωσαν την αμυντική τους απόδοση στο δεύτερο δεκάλεπτο και, με επιμέρους σκορ 16-17, η διαφορά του ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο +4 για την ΑΛΦΑ (41-37).

Στην επανάληψη η ΑΛΦΑ προσπάθησε να διευρύνει την διαφορά, αλλά μετά από ένα καλό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο όπου έφτασε ακόμη και στο +12, δεν κατάφερε να την διατηρήσει με το ταμπλό να γράφει 59-54 με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη βελτιώθηκαν στην άμυνα, παίζοντας έξυπνα και με στενά μαρκαρίσματα, ενώ παράλληλα χτυπούσε καίρια στην αντεπίθεση. Δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι είχαν κλειδώσει τη νίκη, με τον δείκτη του σκορ να σταματάει στο τελικό 78-68.

Εκπληκτική εμφάνιση για την ΑΛΦΑ 93 έκαναν οι Κουβέλης (16π.) και Βατίστας (23π.). Από τους φιλοξενούμενους εξαιρετικοί ήταν ο Μάγκος (16π.) και ο Αποστολάκης (12π.).

ΑΛΦΑ 93 – Πύρρος Αρταίων 78-68

Δεκάλεπτα: 25-20, 16,17, 18-17, 19-14.

ΑΛΦΑ 93 (Ντίνος Καραπιπέρης): Κυριαζής 14(2), Θεοφάνης 6(2), Κορώζης, Τσιτσικάος 7, Κουβέλης 16(2), Κόκκιος, Αγγελόπουλος, Καραπιπέρης 2, Βατίστας 23, Παρθένης 10, Σωτηρόπουλος.

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σπύρου 6, Χαμαλίδης 2, Πέτσας 9, Μάγκος 16(3), Αποστολάκης 12(4), Αρχιμανδρίτης 15, Κωσταπαππάς 8.

Η Βαθμολογία με την λήξη του πρώτου γύρου (9 αγώνες)
1) ΓΕ Αγρινίου 18 (9-0)
2) ΑΟ Βόνιτσας 15 (7-1)
3) ΑΟ Καναλακίου 15 (6-3)
4) ΑΛΦΑ 93 15 (6-3)