Χάντμπολ: Α1 Γυναικών: Η πρώτη νίκη του Παναιτωλικού

182331

Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Αγρινίου επί του Αμύντα για την Α1 Γυναικών- Λύτρωσε την ΑΕΣΧ Πυλαίας ο Παπαδόπουλος

Ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία απέκτησε ο Παναιτωλικός μετά την σπουδαία νίκη του με 28-27 επί του Αμύντα στο ματς που έριξε την αυλαία της Α1 Γυναικών. Η ομάδα του Αμυνταίου ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί 25-21 στο 50’. Ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Ραμόπουλου έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με σερί 5-0 για το 26-25 57’, ενώ στην συνέχεια «καθάρισε» το ματς όταν πέρασε μπροστά 28-26 στο 59’.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ- ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ 28-27
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-4, 5-6, 6-8, 7-11, 11-13 (ημχ.), 13-15, 16-20, 19-22, 21-25, 24-25, 28-27
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιώργος Ραμόπουλος):
Σιάσου, Μάνθου, Κοκκώνη 1, Κορομηλά 3, Δήμου 2, Θεοδώρου, Παυλίδου, Καρέλα 3, Παύλου 1, Χατζηπαρασίδου 13, Καγγελάρη 5, Αποστολοπούλου, Παπαδοπούλου, Κολοβού.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Νίκος Γιώσκος): Κυρλιάνη, Μπάντη, Ζντραβέφσκα 5, Ρακοπούλου Ι. 4, Κωτσοπούλου 5, Παπαδάκη, Σουμελίδου, Τσιομπάνου 11, Ταϊρίδου, Παρασκευοπούλου Χρ., Καλογήρου 2, Νταμπίζα.
Διαιτητές: Χρόνης- Αβράμης, Δίλεπτα: 2-7, Πέναλτι: 4/6-2/2

Λυτρωτής ο Παπαδόπουλος
Συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» με το οποίο ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική της Ηandball Premier. Η ομάδα της ΑΕΣΧ Πυλαίας επικράτησε 29-28 του Άρη Νίκαιας με τέρμα του Χρήστου Παπαδόπουλου στο 59:55. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς από την αρχή και μάλιστα προηγήθηκαν ακόμα και με έξι τέρματα (17-11) στο ημίχρονο. Ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασε και αφού μείωσε αρχικά σε 17-15, στην συνέχεια ισοφάρισε 18-18, ενώ πήρε και… κεφάλι στο σκορ (20-21) με επιμέρους σκορ 10-3 σε 15 λεπτά! Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν στα χέρια τους μια σπουδαία νίκη, αφού προηγήθηκαν με δύο γκολ (24-26) στο 55’, ωστόσο στα πέντε τελευταία λεπτά με επιμέρους σκορ 5-2 η ομάδα της Πυλαίας έκανε την ανατροπή!

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 29-28
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος):
Ανανιάδης 7, Τσαβδάρης 1, Σεβαστίδης 5, Σπυρόπουλος 3, Κίτσος, Καλόμοιρος 1, Βραχιολίδης, Αλατσατιάνος, Ανθομελίδης 2, Κουκμίσης 1, Σιαματάς 1, Κατσαρός, Μιχαηλίδης, Ζαφείρης, Παπαδόπουλος Χ. 7, Παπαδόπουλος Π. 1.
ΑΡΗΣ (Τάκης Μελετάκος): Κουρής, Γρηγοράκης Ν., Μπελεχρής, Αθανασίου 2, Τούτσης 6, Γρηγοράκης Ι. 2, Μουλιάτος 1, Μελετάκος 7, Μαλανδρένιας 1, Χρηματόπουλος, Γκουλές 1, Μπουλούμπασης, Χαρμπής, Χαραλάμπους 1, Γραμματικόπουλος 4, Χατζηκωνσταντίνου 3.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, κόκκινη: 26:27 Γκουλές (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 3-8, πέναλτι: 4/6-4/4