Χαρίλαος Τρικούπης: Μεγάλη νίκη επί του Ερμή Λαγκαδά

14671224_1293695424016397_8983948121474413854_n-640x360

Σε μια σπουδαία νίκη έφτασε η ομάδα μας χθες το απόγευμα καθώς στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Β’Εθνικής κατηγορίας επικράτησε του Ερμή Λαγκαδά με 77-69 σε ένα κατάμεστο κλειστό γήπεδο Μεσολογγίου.Η νίκη αυτή χαρακτηρίζεται σπουδαία από πολλές απόψεις τόσο βαθμολογικές,όσο και ψυχολογικές.Κόντρα σε μία από τις πρωτοπόρες ομάδες (μέχρι χθες), χωρίς τον Μάρκο Ψάλτου που τραυματίστηκε στο μάτι στην προπόνηση της Πέμπτης και θα απουσιάσει για τις επόμενες 15 μέρες και ουσιαστικά χωρίς και τον αρχηγό μας τον Ντίνο το Σταυρόπουλο που φανερά ανέτοιμος προσπάθησε να βοηθήσει αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι χρησιμοποιήθηκε πολύ λίγο,η ομάδα μας πήρε την 4η φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα και κοιτάζει πλέον τη συνέχεια με πολύ μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Στα αγωνιστικά πιο δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και με τον Μάρουσιτς να πετυχαίνει τους πρώτους 6 πόντους του Λαγκαδά προηγήθηκαν με 3-6 και 6-8 λίγο αργότερα πριν περάσει για πρώτη φορά μπροστά η ομάδα μας με 9-8.Τελικά ύστερα από ένα αμφίροπο και ωραίο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας έκλεισε τη πρώτη περίοδο προηγούμενη με 18-14 με τους Μουράτογλου και Βουρνά να πρωταγωνιστούν,ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Νεκτάριος Μάρουσιτς είχε πετύχει τους 9 από τους 14 πόντους του Λαγκαδά με τον Καντάρκο να είναι εξίσου αποτελεσματικός.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας θα μπει πιο δυνατά στο παρκέ και θα προηγηθεί με 22-16.Σε εκείνο το σημείο ο κόουτς Αγγέλης θα γυρίσει σε άμυνα ζώνης την ομάδα του κάτι που θα μπερδέψει τους παίχτες μας,με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ξαναπάρουν τα ηνία του αγώνα με πρωταγωνιστές τους Ακεψεμαϊδη,Μάρουσιτς και Καντάρκο και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με βραχεία κεφαλή (29-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε πραγματικό ντέρμπι.Στα μέσα της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι εκμεταλεύομενοι την μεγάλη τους ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75 θα προηγηθούν με 40-49.Οι παίχτες όμως δεν τα παράτησαν και με τη μεγάλη βοήθεια της κερκίδας έτρεξαν ένα σερί 6-0 με τον Τοπουζίδη να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους με συνέπεια η τρίτη περίοδος να τελειώσει με το σκορ στο 46-49 υπέρ του Ερμή Λαγκαδά.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο είδαμε ρεσιτάλ επιθετικού μπάσκετ.Με τρίποντα των Παπαρέγκα και Παπαδιονυσίου η ομάδα μας θα ξαναπάρει το προβάδισμα και τη ψυχολογική ώθηση που χρειαζόταν.Ο Ερμής δεν τα παρατάει και με τους Ακεψεμαϊδη και Καντάρκο προσπαθεί να κλέψει το παιχνίδι.Οι Ιωάννου,Μουράτογλου και Γεωργιάδης όμως είναι ασταμάτητοι πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο,ενώ το τελειωτικό χτύπημα το δίνει ο Παπαδιονυσίου με νέο τρίποντο περίπου 1,30′ πριν το φινάλε διαμορφώνοντας το 70-64.Από εκεί και έπειτα οι παίχτες μας διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι ευστοχώντας και στις ελεύθερες βολές που τους έστελναν οι αντίπαλοι με αποτέλεσμα η κόρνα λήξης της γραμματείας να βρει παίχτες,προπονητές,διοίκηση και κόσμο να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη με 77-69 απέναντι σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο.

Από σήμερα η προσοχή όλων στρέφεται στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στα Ανατόλια,μια ομάδα που έχει την ίδια βαθμολογική συγκομιδή με τη δική μας.Εκπληκτική η παρουσία του κόσμου για ακόμη ένα παιχνίδι έσπρωξε προς τη νίκη στη κυριολεξία την ομάδα μας όταν αυτή το χρειάστηκε.