60 χρόνια Α’ Εθνική: Σαν σήμερα (Τετάρτη, 4 Δεκεμβρίου)

1977

Εύκολη νίκη στο «Νίκος Γκούμας» επί της Παναχαϊκής με 4-0 (23’ κεφαλιά, 68’ σουτ, 73’ σουτ Μαύρος, 84’ σουτ Τσιάμης) πετυχαίνει η Α.Ε.Κ.

Είναι το πρώτο χατ τρικ του Θωμά Μαύρου με την Α.Ε.Κ. στο πρωτάθλημα, από τα εννέα που πέτυχε συνολικά, ενώ είχε και ένα πενταρέ με τη φανέλα της.

1988

Αν και το συναρπαστικό πρωτάθλημα ακόμα έχει πολύ δρόμο, η Α.Ε.Κ. νικά στη Λάρισα 1-0 την πρωταθλήτρια Α.Ε.Λ. (75’ σουτ Οκόνσκι) και περνά στην κορυφή μαζί με τον Ηρακλή, που νικά 2-0 τον Ολυμπιακό Βόλου (51’ σουτ Δημόπουλος, 63’ σουτ Τουτζιάρης), γκρεμίζοντας από εκεί τον Π.Α.Ο.Κ., που χάνει στη Λιβαδειά 2-1 (7’ σουτ Μπάριος, 74’ κεφαλιά Τσάνας – 27’ σουτ Σμολ).

1999

Έχοντας πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στην έδρα του, ο Ηρακλής υποδέχεται τον Ολυμπιακό, που είναι ασταμάτητος με τον Αλμπέρτο Μπιγκόν πλέον στον πάγκο του.

Το παιχνίδι έχει συναρπαστική εξέλιξη, καθώς ο Ολυμπιακός πριν συμπληρωθούν 40 λεπτά προηγείται με 4-0, αλλά ο Ηρακλής πριν τελειώσει το ημίχρονο σκοράρει δύο φορές.

Ο Ολυμπιακός κρατά τη νίκη με 4-3 (41’ σουτ Ντεμπά, 44’ πέναλτι Ντεμπά, 51’ σουτ Ξενίδης – 9’ αυτογκόλ Βελής, 27’ σουτ Γιαννακόπουλος, 36’ σουτ Γιαννακόπουλος, 39’ σουτ Τζιοβάνι) σε ένα παιχνίδι που έχει και δύο αποβολές (67’ Σέμος – 43’ Άντζας).

2004

Για πρώτη φορά το καινούριο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» φιλοξενεί ντέρμπι «αιωνίων». Το ενδιαφέρον είναι μεγάλο καθώς οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες και ένα βαθμό μπροστά τους είναι η Α.Ε.Κ.

Ο αγώνας κρίνεται υπέρ του Ολυμπιακού με ένα χτύπημα φάουλ του Ριβάλντο στο 30’, το πρώτο από 10 συνολικά γκολ με φάουλ που πέτυχε ο Βραζιλιάνος με τη φανέλα του Ολυμπιακού.