Α’ Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε.: Ιδανικό φινάλε του 2018 για τους νέους του Χαρίλαου Τρικούπη

Στο τελευταίο επίσημο παιχνίδι του Συλλόγου για το 2018 η under21 ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη επικράτησε του ΠΑΣ Ναυπάκτου με σκορ 82-65 και σκαρφάλωσε στη τρίτη θέση της βαθμολογίας της Α’ Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. με 15 βαθμούς (6-3) στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Πολύ καλή εικόνα για ακόμη μια φορά από τους παίχτες του Ντίνου Σταυρόπουλου που μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο παρκέ και με το δίδυμο Τσαπατώρη-Γκάτζιου να κάνει ότι θέλει στο παρκέ προηγήθηκαν με 14-5. Οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα τρίποντα του Βουρλούμη ισσορόπησαν το παιχνίδι και δεν άφησαν την ομάδα μας να ξεφύγει στο σκορ. Με buzzer beater τρίποντο του Τριπολίδη η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το 23-15.

Ανάλογη εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με την ομάδα μας να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ αλλά να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 38-32.

Με ένα σερί 1-7 οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 39-39 στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Κάπου εκεί όμως οι παίχτες των γηπεδούχων έσφιξαν για τα καλά την άμυνα τους και τρέχοντας σερί 17-0 πήραν κεφάλι με σκορ 56-39 με τους Γυφτάκη και Τριπολίδη αιχμές του δόρατος. Κάπου εκεί φορτώθηκαν με φάουλ Γυφτάκης, Γκάτζιος και Τσαπατώρης κάτι που τους έβγαλε εκτός παιχνιδιού.

Αυτό εκμεταλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και με τον Αναγνωστόπουλο να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους μείωσαν σε 56-49. Και πάλι όμως η ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη βρήκε τις λύσεις και τελικά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 65-52.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επανέλθουν στο παιχνίδι με τη διαφορά να φτάνει στο +22 (82-60) και τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες που είχαν στη διάθεση τους.

Πολύ καλή η διαιτησία των κυρίων Μίγδου και Γεροδήμου τους οποίους και συγχαίρουμε.

Ακολουθεί η διακοπή λόγω των εορτών των Χριστουγγένων και της Πρωτοχρονιάς με την επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα του Μεσολογγίου να είναι προγραμματισμένη για τις 13/1 κόντρα στο σωματείο του Α.Γ.Ο.Αιτωλικού.