Α’ Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε.: Ξεκίνημα με νίκη για τη ΑΛΦΑ 93 στην πρεμιέρα

Η ΑΛΦΑ 93 κατάφερε τελικά να ξεκινήσει με το “δεξί” την πορεία της στο νέο πρωτάθλημα της Α’  Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. ανδρών επικρατώντας δύσκολα με 54-52 των Αργοναυτών Αγρινίου στο κλειστό του Δ.Α.Κ. Αγρινίου.

Οι παίχτες του Χρήστου Σταυρόπουλου για 32 λεπτά έμοιαζαν υπνωτισμένοι, νευρικοί και ήταν πολύ άστοχοι. Παρακολουθούσαν τους Αργοναύτες να βρίσκονται άνετα μπροστά στο σκορ με τη διαφορά να φτάνει και τους 16 πόντους για τους τυπικά γηπεδούχους Αργοναύτες.

Στα τελευταία λεπτά όμως και με το φάσμα της ήττας να πλησιάζει , οι παίχτες της ΑΛΦΑ 93 πείσμωσαν , έπαιξαν άμυνα που τσάκιζε κόκαλα , έβαλαν μεγάλα σουτ και 53’’ πριν τη λήξη με “μπομπίτα” του Κουβέλη πέρασε μπροστά στο σκορ με 54-52 που ήταν και το τελικό σκορ.

Πρώτοι σκόρερ για την ΑΛΦΑ 93 ο Τασόπουλος με 13 πόντους , ο Βατίστας με 11 πόντους και ο Τάγκας με 9 πόντους.

*Τη 2η αγωνιστική η ΑΛΦΑ 93 υποδέχεται στο Δ.Α.Κ. Αγρινίου τον ΑΓΟ Γρ.Λιακατά Αιτωλικού το Σάββατο 27/10 στις 18:00.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ-ΑΛΦΑ 93 BC 52-54

Δεκάλεπτα: 15-10, 12-13, 19-9, 6-22

Αργοναύτες Αγρινίου (Παπαθανασόπουλος): Κοντοζούλης, Μοσχόπουλος 1, Καλαμπαλίκης 6, Κουτρουμάνος 6(1), Σαπλαούρας 1, Ζαρκάδας, Μαρκουίζος 14(2), Παπαθανασόπουλος Ι. 14(1), Παπαθανασόπουλος Δ. 5, Τραϊφόρος 2, Γκρίζης 3(1)

ΑΛΦΑ 93 BC Αγρίνιο (Χρήστος Σταυρόπουλος): Κάκκος, Τσέλιος 4, Ρέντζιος , Κυριαζής 2, Κουβέλης 5, Τάγκας 9(1), Παπαχρηστος 8(1), Βατίστας 11, Παρθένης 2, Τασόπουλος 13, Βούλγαρης