Α’ ΕΠΣΝΑ: «Κούρσα για… δύο άλογα»! – Νίκησε και σώθηκε ο Ηρακλής, υποβιβάστηκε ο Αμβρακικός

Η δεύτερη αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Νομού Αιτωλοακαρνανίας για τον τίτλο του πρωταθλητή και την άνοδο στην Football League διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου.

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Ναυπακτιακός Αστέρας επικράτησε του Τρίκαρδου Κατοχής με 2-0. Τα γκολ σημείωσαν στο πρώτο ημίχρονο Γιαννόπουλος και Σαμπανέι. Με ανατροπή ο Όμηρος Νεοχωρίου νίκησε την Α.Ε. Μεσολογγίου δείχνοντας ξεκάθαρα πως η πρωτιά είναι κούρσα για… δυο άλογα. Ο έμπειρος Gacesa έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους δυο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ενώ στην επανάληψη οι: Μανθόπουλος, Μπουλούμπασης και Μπούνας έφεραν τούμπα το παιχνίδι.

Για τα μπαράζ παραμονής ο Αμβρακικός Λουτρού μπορεί στο πρώτο παιχνίδι πριν από μία εβδομάδα να απέσπασε λευκή ισοπαλία στην έδρα του Ηρακλή Αστακού, ωστόσο στον επαναληπτικό τα πράγματα κρίθηκαν χάρη σε γκολ του Γιώργου Κοτρότσου από τα έντεκα βήματα υπέρ των φιλοξενούμενων.