Α2 Μπάσκετ Ανδρών: «Λύγισε» τον Απόλλωνα το Ψυχικό – Νίκη για την Δόξα Λευκάδας

Μεγάλη νίκη πέτυχε και το Ψυχικό, το οποίο «λύγισε» τον Απόλλωνα με 85-75. Η ομάδα του κόουτς Ρεμεντέλα πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα και ξέφυγε με 23-14 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου, με τους Πατρινούς να αντιδρούν κάπως πλησιάζοντας στους πέντε στο φινάλε του ημιχρόνου (40-35, 20′). Στην επανάληψη, όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (47-37, 24′) και διατηρώντας το προβάδισμά σε διψήφια επίπεδα, έφτασαν εύκολα σε μια μεγάλη νίκη, την έκτη τους σε επτά εντός έδρας αγώνες,επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής.

ΨΥΧΙΚΟ – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 75-65
Δεκάλεπτα:23-14, 40-35, 62-50, 75-65
Διατητές: Δεσλής-Κατραχούρας-Ζαχαρής
Ψυχικό (Ρεμεντέλας) : Νίκου 16 (1), Νοέας 8 (2), Χουχούμης 5 (1), Ψαθάς 12 (1), Παπαδημητρίου, Ντιαλό 2, Παύλος 18 (3), Χαραλάμπης, Παπαδιονυσίου 4, Μπάλος, Τσιώκος 10, Αναγωνστάκης.
Απόλλων Π. (Παπαδόπουλος) : Ερμείδης, Άκερ 5, Μαστογιαννόπουλος 26 (4), Αποστολίδης 5 (1), Τσιάρας 4 (1), Παπαβασιλόπουλος, Κιτσούλης 5, Γόντικας 10, Χείλαρης 10 (2), Αναγωνστόπουλος.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 86-84
Δεκάλεπτα: 17-15, 36-27, 64-51, 86-84
Διαιτητές : Παφίλης-Σιμητόπουλος-Παπαδόπουλος Θ
Δόξα Λευκάδας (Κατωπόδης) : Κελεσίδης, Τζόλος 12, Αγγελόπουλος 12, Καλαμπάκας 20 (4), Πετρόπουλος 3, Λιακόπουλος 18, Γράβας 11 (1), Καμπουρίδης 5, Ράπτης 3 (1), Μάρκοβιτς 2.
Καρδίτσα (Καλογήρου) : Τεπετίδης, Λεπενιώτης, Ψαρόπουλος 4, Μαυρογιάννης 15 (1), Παππάς, Αμπαράς 28 (3), Καμαριώτης 10 (2), Παπαδόπουλος, Τριχόπουλος 18 (4), Θέος 9