Α2 Μπάσκετ Ανδρών: Νίκες για Δόξα Λευκάδας και Απόλλων Πάτρας

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε και η Δόξα Λευκάδας, η οποία πήρε το ντέρμπι του Δαϊς επικρατώντας του Δούκα με 76-71. Η αναμέτρηση ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη μέχρι και το τέλος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Στο τελευταίο λεπτό, ο Δούκας πλησίασε στο καλάθι (71-73) 52” πριν το φινάλε, όμως με τρίποντο οι νησιώτες ξέφυγαν με 71-76, με 37” να απομένουν, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απαντήσουν. Έτσι, η Δόξα Λευκάδας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, ενώ ο Δούκας παρέμεινε με μόλις μία νίκη έπειτα από 7 αγώνες.

Δούκας-Δόξα Λευκάδας 71-76
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ζαχαρής-Τσούνας (Δούκας)
Δεκάλεπτα: 17-19, 44-41, 58-58, 71-76.
Δούκας (Γιαννόπουλος): Τόζιος 14, Παναγιωταράς 7 (1), Ιωάννου 11 (1), Τσιότρας 8, Κουπίδης 6 (2), Μαστόρος, Κουκουλάς 4, Ντιφαντής 7, Κυρίτσης 14.
Δόξα Λευκάδας (Χατζηκυριακίδης): Κελεσίδης, Τζόλος 7 (1), Γράβας 5 (1), Τσαλδάρης 17 (5), Καλαμπάκας 12 (1), Πετρόπουλος 7 (1), Λιακόπουλος 13, Ράπτης 5, Καμπουρίδης, Μπέμπης 6 (1), Μάρκοβιτς 4.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 79-70 πέτυχε και ο Απόλλων Πάτρας επί του Αρκαδικού, στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής. Ο Αρκαδικός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 12-4 στα πρώτα λεπτά, όμως ο Απόλλωνας ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει ένα ισχνό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-40, 20′). Στην επανάληψη, το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και καλάθι-καλάθι μέχρι και 5 λεπτά πριν το τέλος. Σ’ εκείνο το σημείο, οι Πατρινοί έτρεξαν 12-2 σερί και χάρις σε τρίποντο του Χείλαρη, μετέτρεψαν το 65-63 σε 67-75 ένα λεπτό πριν το φινάλε, σφραγίζοντας μια μεγάλη νίκη, την τέταρτη συνεχόμενη.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 70-79
Δεκάλεπτα : 18-18, 37-40, 57-58, 70-79
Διαιτητές : Καλδίρης-Θεονάς-Μαραμής
Αρκαδικός (Κουστένης) : Κούτρας 5, Βλάχος 11 (1), Λυμπερέας, Σίνης, Τζάϊδας 4, Αποστολίδης 5 (1), Μαραγκάκης 2, Πελτιέρ 15 (1), Γαρμπής 12 (2), Τζουγκαράκης 16
Απόλλωνας Πατρών (Παπαδόπουλος) : Ερμείδης, Άκερ 20 (2), Ματαλών, Μαστρογιαννόπουλος 2, Αποστολίδης 11 (1), Τσιάρας 6, Παπαβασιλόπουλος, Κιτσούλης 14, Κουρέπης 6, Γόντικας 11, Χείλαρης 9 (1).