Α2 Μπάσκετ Ανδρών: Νίκη για τον Απόλλωνα Πατρών στην παράταση – Νίκη και για την Δόξα Λευκάδας

Ο Απόλλωνας νίκησε στην παράταση την Καστοριά με 83-75.  Οι «μελανόλευκοι» αν και προηγήθηκαν με 10 πόντους στην τρίτη περίοδο (50-40), οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 17-6 κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (60-60, στα 56”), Ακερ και Κιτσούλης έκαναν το 64-60, ο Μπένας το 64-62 ενώ ο Κιτσούλης με μία βολή το 65-62 για να ακολουθήσει το buzzer beater του Κακλαμάνου στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί με όπλο τα τρίποντα ο Απόλλωνας προηγήθηκε 77-69, προβάδισμα το οποίο και κράτησε έως το τέλος, κατακτώντας έτσι και τη νίκη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ – ΚΑΣΤΟΡΙΑ 83-75 (65-65 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 27-30, 52-43, 65-65, 83-75
Διαιτητές : Τσαρούχα-Τσώνος-Σπυρόπουλος Σπ.
Απόλλων  Π. (Οικονόμου) : Ερμείδης, Ακερ 18 (2), Ματαλών 9 (1), Μαστρογιαννόπουλος 14 (1), Αποστολίδης 4, Τσιάρας, Κιτσούλης 20 (5), Χείλαρης 11 (1), Γόντικας 7.
Καστοριά (Σούλιος): Κυριακόπουλος 8 (1), Μπρόζος 9, Απιδόπουλος 4, Ελευθεριάδης 6, Ναούμης 9, Κακλαμάνος 21 (3), Τερσενίδης,Λυμπάρης 6, Καραμαλέγκος 7, Χαρισμίδης 1, Μπένας 4.

Με καλάθι του Ανδρέα Πετρούπολου η Δόξα Λευκάδας απέδρασε από την Τρίπολη με το «διπλό» επί του Αρκαδικού με 97-95 παραμένοντας «ζωντανή» στο κυνήγι των πλέι οφ.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 95-97
Τα δεκάλεπτα: 35-23, 50-49, 66-77, 95-97
Διαιτητές: Σκούτας-Ζακεστίδης-Καρακάσης
Αρκαδικός (Δεσποτάκης): Βλάχος 5 (1), Σίνης 16 (2), Μούκας 2, Προδρόμου 21 (3), Μαρκαγκάκης 3 (1), Τζαϊδάς, Πέλτιερ 6, Γαρμπής 15 (1), Αποστολίδης, Τζουγκαράκης 27.
Δόξα  Λ. (Κατοπώδης): Κελεσίδης, Τζόλος 17 (3), Αγγελόπουλος 16 (1), Καλαμπάκας 10 (2), Πετρόπουλος 13 (2), Λιακόπουλος 25 (1), Ράπτης 8, Μάρκοβιτς 6, Γράβας 2.