A2 Μπάσκετ Ανδρών: Νίκη-θρίλερ για Δόξα Λευκάδας – Άνετη επικράτηση του Απόλλωνα Πάτρας

Στη Λευκάδα, η τοπική Δόξα επιβλήθηκε του Αμαρουσίου με 59-58 σ’ ένα παιχνίδι “θρίλερ”. Το Μαρούσι μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 0-9 στο 4′, όμως η Δόξα ισορρόπησε το παιχνίδι στη συνέχεια, κλείνοντας το α’ δεκάλεπτο (14-13, 10′), αλλά και το ημίχρονο με προβάδισμα (27-24, 20′). Αφήνοντας τους φιλοξενούμενους δίχως σκορ στο α’ πεντάλεπτο της επανάληψης, η Δόξα εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (40-24, 25′), όμως με αντεπίθεση διαρκείας το Μαρούσι πέρασε μπροστά με 47-51 στο 36′. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα με 5-0 σερί για το 52-51 δύο λεπτά πριν το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να μην το βάζουν κάτω και να περνούν εκ νέου μπροστά με 54-56 ένα λεπτό πριν τη λήξη. Η απάντηση, όμως, των νησιωτών ήταν ξανά άμεση. Τρίποντο και 57-56 44” πριν το φινάλε. Το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε από μία εύστοχη βολή 3” πριν το φινάλε, με τη Δόξα να παίρνει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της υπό τις οδηγίες του υπηρεσιακού προπονητή, Κώστα Κατωπόδη.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΜΑΡΟΥΣΙ 59-58
Δεκάλεπτα: 14-13, 27-24, 46-34, 59-58
Διαιτητές:Πιτσίλκας Β.-Καλογερόπουλος Λ.-Ξέρας
Δόξα Λευκάδας (Κατωπόδης) : Κελεσίδης, Τζόλος 8  (2), Τσαλδάρης 5 (1), Γράβας 4, Καλαμπάκας 3 (1), Πετρόπουλος 6, Λιακόπουλος 14, Ράπτης 10, Καμπουρίδης, Μπέμπης 3 (1), Μάρκοβιτς 6.
Μαρούσι (Κεραμιδάς) : Σεργιένκο, Στασινός, Μπάκας 5, Ξύδας 3 (1), Ντακούλιας 15 (3), Κανέλλης 4, Στούκας 3 (1), Ρεκουνιώτης 5, Σουρλής 14 (4), Παπαγεωργόπουλος 3, Μιχαλούτσος 6.

Εκμεταλλευόμενη την ήττα του Χολαργού, ο Απόλλων Πάτρας επιβλήθηκε εύκολα με 88-77 επί του Παπάγου, “πιάνοντας” τον ΚΟΧ στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οι Πατρινοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων -μείωσαν σε 75-67 στο 36′-, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, φτάνοντας τις έξι συνεχόμενες νίκες.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. – ΠΑΠΑΓΟΥ 88-77