Α2 Μπάσκετ Ανδρών: Υποχωρεί η Δόξα Λευκάδας – Ήττα-σοκ για τον Απόλλων Πάτρας

Σπουδαία νίκη πέτυχε μέσα στη Λευκάδα ο Ηρακλής επικρατώντας της Δόξας με 89-87 αφού προηγουμένως χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή…

Οι «κυανόλευκοι» αν και βρέθηκαν πίσω με 85-84 με 1.20” να απομένουν, ο Ουάσινγκτον με γκολ φάουλ έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 87-85, ο Πετρόπουλος στην πορεία ‘έφερε το ματς στα ίσια (87-87) για να έρθει ξανά ο έμπειρος Αμερικανός και με καλάθι 23” πριν το φινάλε να δώσει τη νίκη στον Ηρακλή.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ 87-89
Τα δεκάλεπτα: 27-16, 41-38, 70-63, 87-89
Διαιτητές: Παπαπέτρου-Παγώνης-Πιτσίλκας
Δόξα Λ. (Κατοπώδης): Τζόλος 14 (2), Αγγελόπουλος 15 (3), Καλαμπάκας 15 (2), Πετρόπουλος 14 (3), Λιακόπουλος 12, Μπέμπης, Ράπτης 5, Μάρκοβιτς 12, Γράβας.
Ηρακλής (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 9 (1), Αθανασούλας 8, Τότσιος 12 (1), Παπαδιονυσίου, Χαριτόπουλος 15, Γκαγκαλουδης 5 (1), Κακαρούδης 7 (1), Γεωργάκης 4, Ουάσινγκτον 10, Γιαννακίδης 11 (3), Καλαϊτζίδης 8 (2).

Η Καρδίτσα έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής νικώντας μέσα στην Πάτρα των Απόλλωνα με 78-73 πετυχαίνοντας μία σημαντική βαθμολογική νίκη, ενώ αντίθετα οι πατρινοί γνώρισαν την ήττα έπειτα από πέντε αγωνιστικές. Οι «μελονόλευκοι» ήταν οι οδηγοί του αγώνα για 30 λεπτά, με τη διαφορά να είναι και στο +11 (36-25 στο 18′). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 13-0 σερί πέρασαν μπροστά με 62-56 στο 32′ κρατώντας από εκεί και μετά μικρό προβάδισμα 2-5 πόντων. Ο Απόλλωνας ήταν στο 70-72 στο 39′ αλλά το τρίποντο του Αμπαρά…σκόρπισε τις ελπίδες των γηπεδούχων για νίκη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ – ΚΑΡΔΙΤΣΑ 73-78
Τα δεκάλεπτα: 24-15, 39-34, 56-52, 73-78
Διαιτητές : Ανδρικόπουλος-Τσαχάκης-Καλογερόπουλος Φ
Απόλλων Π. (Οικονόμου) : Ερμείδης, Ακερ 12 (2), Ματαλών 24 (4), Κουρέπης, Αποστολίδης 8 (1), Τσιάρας, Παπαβασιλόπουλος, Κιτσούλης 13, Χείλαρης 2, Γόντικας 14.
Καρδίτσα (Τζήμας): Τζόρτζεβιτς 24 (1), Λεπενιώτης, Ψαρόπουλος 10 (2), Μαυρογιάννης 10 (1), Παππάς, Αμπαράς 14 (3), Καμαριώτης 8 (1), Παπαδόπουλος, Τριχόπουλος 6 (2), Θέος 6.