Αποκλεισμός από τα προκριματικά των ευρωπαϊκών διοργανώσεων για Άρη και Λαύριο

Το πρώτο ευρωπαϊκό ταξίδι για το Λαύριο Aegean Cargo ολοκληρώθηκε στην Ουκρανία. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 76-58 από την Ντνιπρό, δεν κατάφερε να διαφυλάξει το +9 του πρώτου γύρου και αποχαιρέτησε τον θεσμό.

Η ελληνική ομάδα είδε τη διαφορά να ανοίγει στο δεύτερο ημίχρονο και παρά τις προσπάθειες στο φινάλε να την φέρει σε διαχειρίσιμα επίπεδα δεν τα κατάφερε. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη τελείωσαν με μόλις 31% εντός παιδιάς και ιδιαίτερα 20% πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. Έτσι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα 11 παραπάνω ριμπάουντ που είχαν (33-44).

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με +8 (16-8) στο 7′ και +9 (20-11) ένα λεπτό πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου (20-13).

Έπειτα από μία φάση διαρκείας με διαδοχικά άστοχα σουτ και επιθετικά ριμπάουντ για το Λαύριο Aegean Cargo ο Κουζέλογλου μείωσε σε 22-17 ενώ περίπου ένα λεπτό αργότερα ο Μέλσον με εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε σε 22-22 ολοκληρώνοντας ένα 2-9 για την ελληνική ομάδα.

Μάλιστα με μία εύστοχη ελεύθερη βολή ο Λούντζης στο 17′ έδωσε προβάδισμα στους «κυανοκίτρινους» με 28-27. Η απάντηση των Ουκρανών ωστόσο ήταν ένα σερί 7-0 ώς και το φινάλε του πρώτου μέρους που τους βρήκε να προηγούνται με 34-28.

Στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου μέρους οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη κατάφεραν να καλύψουν το χαμένο έδαφος μειώνοντας στο καλάθι, 39-37 αρχικά και 41-39 στο 15′. Στα επόμενα δυόμισι λεπτά όμως οι παίκτες του Λαυρίου είχαν τέσσερις άστοχες επιθέσεις δίοντας έτσι το δικαίωμα στην Ντνιπρό να χτίζει μία διαφορά 10 πόντων (49-39).

Το προβάδισμα των γηπεδούχων έφτασε ως και το +13 (54-41) έχοντας πλέον προβάδισμα πρόκρισης. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στην τελευταία περίοδο οι Ουκρανοί άρχισαν με ένα σερί 8-0 που έβαλε μπροστά με 62-44 στο 34′.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ρέβζιν έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (66-45) με το Λαύριο να προσπαθεί να κατεβάσει τη διαφορά. Στα 39” για το τέλος ο Νίξον μείωσε σε 72-58 όμως ακολούθησαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις που θα μπορούσαν να φέρουν τη διαφορά σε χαμηλότερα επίπεδα.

Οι Ουκρανοί εν τέλει επικράτησαν με 76-58 παίρνοντας έτσι και την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 34-28, 54-44, 76-58

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ζουράβλοφ): Κουσνίροφ 11, Σνούντελ 6, Τιμοφεγιένκο 15 (2 τρ., 11 ριμπ.), Βιλχοβέτσκι 2, Ζακουρντάγιεφ 8 (2), Κοζεμιάκιν, Μισούλα 21 (4), Νατιάζκο, Ρέζβιν 11 (1), Σιζόφ 2.

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης):  Χαραλαμπόπουλος 6, Κακλαμανάκης 3, Μέλσον 18 (4), Μιλόσεβιτς 10, Νίξον 7 (1), Κουζέλογλου 4, Λαμπ 3, Λούντζης 5, Μαστρογιαννόπουλος, Οντιάσε 2, Περράκης

Η ήττα του Άρη με 62-51 από τη ρωσική Νίζνι Νόβγκοροντ στο «Nick Galis Hall» έφερε και τον αποκλεισμό των «κίτρινων» από τη συνέχεια του Basketball Champions League. Με τρεις εκπροσώπους από την Ελλάδα, τους Π.Α.Ο.Κ., Προμηθέα, Α.Ε.Κ., θα συνεχιστεί η διοργάνωση.

Ο Άρης – που στο πρώτο παιχνίδι είχε επικρατήσει στη Ρωσία με 2 πόντους- «πλήρωσε» σε μεγάλο βαθμό την αστοχία του από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, καθώς οι παίκτες του τελείωσαν το παιχνίδι με 17/36, ενώ συνολικά είχαν 14/50 σουτ εντός παιδιάς.

Την ίδια στιγμή οι Ρώσοι είχαν 23/60 σουτ και 11/19 από τη γραμμή των βολών.

Οι φιλοξενούμενοι που κατάφεραν από την πρώτη περίοδο να ανοίξουν τη διαφορά και να προηγηθούν με +11 (7-18) στο 7′ έχοντας τρέξει ένα επιμέρους σκορ 9-1 σε περίπου δύο αγωνιστικά λεπτά.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι «κίτρινοι» έμειναν δίχως σκορ για τρία αγωνιστικά λεπτά με αποτέλεσμα η Νίζνι Νόβγκοροντ να πάει στο +16 στο 13′ με τον Γκριγκορίεφ να ευστοχεί για σε τρίποντο για το 11-27.

Το επιθετικό πρόβλημα του Άρη συνεχίστηκε με τους Ρώσους να κρατά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου έφτασε στο +16 (18-34).

Παρότι η Νίζνι Νόβγκοροντ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έφτασε στο +19 (18-37) ενώ προηγήθηκε και με 43-26 στο 24′, ο Άρης είχε απαντήσεις. Στο επόμενο πεντάλεπτο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 17-4 μειώνοντας έτσι σε 43-47 και φέρνοντας τη διαφορά σε διαχειρίσιμα επίπεδα.

Ενώ στην αρχή της τέταρτης περιόδου έφερε την πρόκριση σε μηδενική βάση μειώνοντας σε 45-47. Οι Ρώσοι όμως με ένα επιμέρους σκορ 12-3 προηγήθηκαν με 59-48 τρία λεπτά πριν από το τέλος. Ο Άρης δεν κατάφερε να επιστρέψει ξανά γνωρίζοντας την ήττα αποκλεισμό με 62-51.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 18-34, 43-47, 51-62

ΑΡΗΣ (Αγγέλλου Β.): Αγγέλου Γ., Νταλό 10 (1), Φλιώνης 1, Χάρις 3 (1), Σλαφτσάκης, Μπελ 9 (1), Μποχωρίδης 1, Τζόουνς 15 (3), Κάιζερ 2, ΜακΓκι 10.

ΝΙΖΝΙ ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ (Λούκιτς): Μπρούσαρντ 2, Γκριγκόριεφ 12 (1), Γκούντουμακ, Όντομ 10 (1), Πέρι 16 (1), Αστάπκοβιτς, Ντραγκίσεβιτς 7, Κομόλοφ 7 (2), Τορόποφ 2, Ουζίνσκι, Ζμπανόφ 6.