Άρης – Παναιτωλικός 1-2: Δυνατό τεστ για Άρη, νίκη ο Παναιτωλικός

Σε ένα φιλικό όπου Άρης και Παναιτωλικός είχαν από ένα καλό ημίχρονο οι Αγρινιώτες νίκησαν με σκορ 2-1 χάρις σε Κλέσιο στο γήπεδο της Βέροιας. Κόκκινη κάρτα για Λώττα σε Άρη.

Ματς με δυνατές… μονομαχίες, φάσεις και 3 γκολ ήταν το φιλικό του Άρη με τον Παναιτωλικό στη Βέροια. Οι 2 αντίπαλοι είχαν από ένα καλό ημίχρονο, όμως ο Παναιτωλικός είχε και 2ο γκολ στην… φαρέτρα του για το τελικό 1-2.

ΠΙΟ ΚΙΝΗΤΙΚΟΣ Ο ΑΡΗΣ, ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο φιλικό με τον Παναιτωλικό στο γήπεδο της Βέροιας. Πίεσε, είχε καλές στιγμές και σκόραρε στο 16′ με ωραίο γυριστό σουτ του Σόουζα έπειτα από κόρνερ Στεφάνοβιτς και κεφαλιά – πάσα στον Πορτογάλο. Στο 18′ ο Άρης είχε πολύ καλή φάση με τον Πασσά να μην μπορεί να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι. Ο Κάσσος έκανε το γύρισμα. Ο Παναιτωλικός επιχείρησε να βγει μπροστά με αξιώσεις και μπόρεσε να ισοφαρίσει. Κέρδισε πέναλτι στο 33′ και στο 34′ το εκτέλεσε εύστοχα ο Μάρκος Πάουλο για το 1-1.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΣΤΟ Β’ Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός είχε πιο καλή εικόνα και έβγαλε περισσότερες φάσεις. Στο 63′ ο Καντιμοίρης έβγαλε σουτ του Κλέσιο ενώ λίγο μετά ο Κλέσιο απείλησε ξανά με κεφαλιά. Η ζέστη επηρέαζε τις δύο ομάδες και ενώ υπήρχαν σε αρκετές περιπτώσεις διακοπές για νερό. Στο 70′ ο Μπαργκάν είχε ευκαιρία με τον Κυριακίδη να του λέει “όχι”. Στο 72′ είχε μία προσπάθεια και ο Ιντζόγλου.
Στο 77′ ο Ρότσα είχε ένα σουτ που όμως δεν ήταν με αξιώσεις και στο 78′ ο Καντιμοίρης έβγαλε προσπάθεια του Μάζορεκ με τα πόδια. Στο 82′ ο Καντιμοίρης έκανε νέα διπλή επέμβαση, κρατώντας στην συγκεκριμένη φάση ανέπαφη την εστία του.
ΓΚΟΛ Ο ΚΛΕΣΙΟ ΚΑΙ 1-2
Στο 87′ ο Κλέσιο έκανε το 1-2. Ο Μοζαμβικανός με ατομική ενέργεια βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και να δώσει την φιλική νίκη στον Παναιτωλικό.
ΚΟΚΚΙΝΗ ΣΕ ΛΩΤΤΑ ΚΑΙ ΜΙΝΙ ΕΝΤΑΣΗ ΜΕ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΑΡΗ
Στις καθυστερήσεις ο Λώττας του Άρη είδε κόκκινη κάρτα. Υπήρξε μία μίνι ένταση και ο Μυροφορίδης ζήτησε από τον διαιτητή να λήξει το ματς. Ο Άρης γενικά είχε παράπονα από την διαιτησία.
Οι 11 του Άρη στο α’ μέρος: Αναγνωστόπουλος, Τσσουμάνης, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Νίκιτς, Παυλίδης, Στεφάνοβιτς, Κάσσος, Πασσάς και Δαιμαντόπουλος.
Οι 11 στο β’ μέρος για Άρη: Καντιμοίρης, Μαραγκός, Βαλεριάνος, Μουμίν, Ιντζόγλου, Μπαργκάν, Λώττας, Νέτο, Καπνίδης, Κλιγγόπουλος και Ντούνης.
Αλλαγές για Άρη στην εξέλιξη του β’: Ο Ντάγκρας.
Παναιτωλικός στο α’ μέρος: Κυριακίδης, Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Μύγας, Ρόχα, Μάρκος Πάουλο, Ντιέγκο Λόπεθ, Μάζουρετς, Μπαουγκέ, Ντιάζ και Μοράρ.
Οι αλλαγές στο β’ μέρος: Ρόσα, Μπεχεράνο και Μαρκόφσκι.