Basket League-1η αγωνιστική: Πέρασε από την Ρόδο με 15 τρίποντα ο Προμηθέας

Με όπλο το περιφερειακό του σουτ αλλά και έχοντας περισσότερες επιλογές στον πάγκο του, ο Προμηθέας άρχισε και τη φετινή Betsop Basket Legue με νίκη καθώς επικράτησε με 83-68 του Κολοσσού Η Ηotels στο «Βενετόκλειο».

Οι Πατρινοί τελίωσαν το παιχνίδι σουτάροντας με 50% έξω από τη γραμμή των 6,75μ. καθώς είχαν 15/30 τρίποντα. Παράλληλα ο Μάκης Γιατράς χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες της 12άδας ενώ οι Γκίκας και Έλις παρότι άρχισαν στην πεντάδα έμειναν στο παρκέ για τρία και πέντε λεπτά αντίστοιχα.

Από την άλλη ο γηπεδούχος Κολοσσός H Hotels είχε σε πολύ καλή βραδιά του Μαυροειδή και Δημάκο, όμως κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός μόνοι για το πρώτο ημίχρονο καθώς στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφιες διαφορές.

Ο Κολοσσός H Hotels πήρε προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα με τους Μαυροειδή και Άσκα να σκοράρουν. Ο Προμηθέας όμως γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 6′ με το τρίποντο του Τσαϊρέλη πήρε το πρώτο του προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +7 (23-16) ένα λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου που ολοκληρώθηκε με 23-18.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους (31-26 στο 13′) όμως γρήγορα ο Προμηθέας έφερε το παιχνίδι σε μηδενική βάση (31-31) ενώ με ένα σερί 7-0 προσπέρασε με 35-369 στο 16′ με εύστοχο τρίποντο του Τσαϊρέλη. Ο Κολοσσός ισοφάρισε με τον Ντιγκς σε 41-41 στο 19′ ενώ το πρώτο μέρος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 43-41 με καλάθι του Παρκς.

Μετά από ένα γρήγορο 4-0 του Κολοσσού (45-43) στις αρχές του δευτέρου μέρους, ο Προμηθέας έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 20-2 σε έξι αγωνιστικά λεπτά προσπερνώντας με 63-47. Σε αυτό το σημείο οι Πατρινοί είχαν 6/7 τρίποντα! Λίγο πριν από το φινάλε του δεκαλέπτου ένα ακόμα τρίποντο, από τον Μπράουν, έστειλε τη διαφορά στους 17 πόντους (51-68). Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας πάτησε πάνω σε αυτή τη διαφορά, τη διατήρησε σταθερά σε διψήφια επίπεδα και έφτασε στη νίκη με 83-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-43, 51-68, 68-83

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Ήταν το ξεκίνημα του νέου πρωταθλήματος. Κάθε πρεμιέρα κρύβει δυσκολίες και εκπλήξεις. Να ευχηθώ καλή χρονιά, υγεία τους αθλητές, στους παράγοντες και τους προπονητές. Ως προπονητής, αυτό είναι το 23ο ξεκίνημα που κάνω, μπορεί να ήμουν σε πιο χαμηλές κατηγορίες και σας διαβεβαιώ ότι το άγχος είναι ίδιο κάθε φορά που ξεκινάς. Καλή δύναμη στους προπονητές, γιατί είναι μεγάλος και μακρύς ο δρόμος. Για το παιχνίδι, είχαμε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, γιατί ο Κολοσσός μας έβαλε δύσκολα.

Θα μπορούσε να μας είχε φύγει το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Άνοιξε ο ρυθμός και έβαλε εύκολα καλάθια ο Κολοσσός, είχε και ευστοχία στα τρίποντα, ενώ εμείς δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι στην άμυνα, ενώ κουράστηκε η ομάδα του Κολοσσού, αφού εμείς έχουμε μεγαλύτερο βάθος στο ρόστερ. Ήμασταν πολύ εύστοχοι στα τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ποσοστό 50% και νομίζω ότι στο τέλος νικήσαμε εύκολα. Να ευχηθώ στον Νίκο καλή χρονιά, καλή δύναμη και να πετύχει τους στόχους του».

Νίκος Βετούλας (προπονητής Κολοσσού Η Hotels): «Αρχικά, να δώσω συγχαρητήρια στον Μάκη (σ.σ. Γιατρά) και τον Προμηθέα για τη νίκη. Ήταν 100% δίκαιη. Προσπαθήσαμε στο πρώτο ημίχρονο, που είχαμε πιο καθαρό μυαλό, να χτυπήσουμε επιθετικά εκεί που θέλαμε. Δεν είχαμε το ίδιο καθαρό μυαλό σε περιπτώσεις που “πουλούσαμε” την μπάλα εύκολα. Στο δεύτερο ημίχρονο, παρόλο που βρεθήκαμε μπροστά με ένα 4-0, ακολούθησε ένα πολύ κακό εξάλεπτο. Νομίζω ευστόχησαν σε επτά τρίποντα και ήταν καλά σουτ, δεν ήταν τυχερά.

Αλλά, εμείς κάναμε αυτό που δεν έπρεπε να κάνουμε. Είχαμε πει να μην ανοίξουμε τον ρυθμό του παιχνιδιού και να πάμε χαμηλά το σκορ. Θεωρώ αυτό το εξάλεπτο μας κόστισε και ό,τι προσπάθεια και να κάναμε μετά, παρά τη διάθεση που είχαν τα παιδιά για να πιέσουν, ήταν δύσκολο γιατί ο Προμηθέας έχει την ικανότητα και την εμπειρία και έτσι νίκησε δίκαια. Σίγουρα δεν είχαμε και τον Άσκα στο 100% λόγω προβλήματος που είχε χθες και έτσι δεν μπόρεσε να μας βοηθήσει. Κοιτάμε τη συνέχεια, να προετοιμαστούμε, να είμαστε ανταγωνιστικοί και να νικήσουμε τα παιχνίδια που θέλουμε. Καλή συνέχεια στον Προμηθέα σε Ελλάδα και Ευρώπη».