Basket League: Διέσυρε τον Άρη ο Προμηθέας Πάτρας – Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο Κόροιβος Αμαλιάδας

Ο Προμηθέας συνεχίσει την εντυπωσιακή πορεία του με αποκορύφωμα –ως τώρα- τον χθεσινό θρίαμβο του επί του Άρη. To 70-40 συνιστά την ευρύτερη νίκη του στη Stoiximan.gr Basket League. Είχε επιβληθεί πέρσι της Κύμης εντός έδρας με 81-57.

Ρεκόρ των 33 αγώνων της ομάδας της Πάτρας στην κατηγορία είναι βέβαια και το παθητικό των 40 πόντων. Είχε δεχτεί 53 στο περσινό ντέρμπι με τον Απόλλωνα στον πρώτο γύρο.

Χάρη στην πιεστική άμυνα του ο Προμηθέας έκανε 17 κλεψίματα, στην κορυφαία φετινή επίδοση αφού η προηγούμενη ήταν εκείνη των 15 που είχε απέναντι του ο Παναθηναϊκός Superfoods στην 4η αγωνιστική.

Παράλληλα η ομάδα του Μάκη Γιατρά ισοφάρισε το ρεκόρ 4ετίας της Stoiximan.gr Basket League αφού 17 κλεψίματα είχε η Κηφισιά στο εκτός έδρας παιχνίδι της με τον Ολυμπιακό στη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος 2014-15.

Την πρώτη του εμφάνιση στη φετινή Stoiximan.gr Basket League έκανε ο Βασίλης Σπανούλης, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 97-76 του Κόροιβου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Οι Στρέλνιεκς με 19π. και Τόμπσον με 16π. ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών ενώ από την ομάδα της Ήλιδας 19π. είχε ο Πόσλεϊ και 18 ο Ντεκόζι.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού στο δεύτερο παιχνίδι του φέτος σε όλες τις διοργανώσεις, έμεινε στο παρκέ για κάτι παραπάνω από 16 λεπτά και τελείωσε με 13 πόντους και 5 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στην τρίτη περίοδο όταν και σημείωσαν 34 πόντους βάζοντας έτσι τις βάσεις για την έκτη φετινή τους νίκη, απέναντι σε έναν Κόροιβο που παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός, ακολουθώντας τον ρυθμό για ένα και πλέον ημίχρονο. Επίσης οι παίκτες του Ολυμπιακού ολοκήρωσαν το παιχνίδι έχοντας 27 ασίστ!

Στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕφ, ο Ολυμπιακός που παρατάχθηκε δίχως τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη και Μάντζαρη, δεν άργησε να βρει ρυθμό και ήδη στο πεντάλεπτο προηγήθηκε με 13-6. Στα επόμενα δυόμισι λεπτά όμως ο Ολυμπιακός έμεινε δίχως καλάθι εντός παιδιάς και ο Κόροιβος με τον Πόσλεϊ να ευστοχεί σε τρία τρίποντα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 11-2 και προσπέρασε με 17-15, ενώ στο 8′ ο Σαχπατζίδης έκανε το 16-19 για να ολοκληρωθεί εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο με 21-21 με βολές του Σπανούλη.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έτρεξαν σε δυόμισι αγωνιστικά λεπτά ένα επιμέρους σκορ 9-2 προσπερνώντας με 30-23. Ο Κόροιβος είχε κα πάλι λύσεις ισοφαρίζοντας στο 15′ σε 30-30 με τρίποντο του Σπυριδωνίδη. Στρέλνιεκς και Τόμπσον έδωσαν επιθετικές λύσεις στον Ολυμπιακό που προηγήθηκε με 45-36 στο 19′ με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με τον Κόροιβο να μειώνει σε 45-39.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος ανεβάζοντας άμεσα τον ρυθμό τους, ενώ έχοντας πολλές επιθετικές λύσεις ανέβασαν πολύ γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (54-43 στο 23′). Στο 25′ ο Παπανικολάου έκανε το σκορ 63-46 ενώ στο 29′ ο Ουίλτζερ με γκολ φάουλ έκανε το σκορ 76-56. Με εύστοχο τρίποντο του Σπανούλη η τρίτη περίοδο ολοκληρώθηκε βρίσκοντας τον Ολυμπιακό στο +21 (79-58). Ο Κόροιβος δεν κατάφερε στην τελευταία περίοδο να επιστρέψει και πάλι στο σκορ, με τους Γιάννη Σφαιρόπουλο και Ντίνο Καλαμπάκο να μοιράζουν τον χρόνο σε όλους τους παίκτες τους και τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη με 97-76.