Basket League: Εντυπωσιακός ο Προμηθέας Πατρών παραμένει σε τροχιά τετράδας

Έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, και έχοντας το προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ως το φινάλε, ο Προμηθέας επέστρεψε στις νίκες, με 94-72 επί του Ρεθύμνου Cretan Kings και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας.

Η ομάδα της Πάτρας ήταν κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είναι χαρακτηριστικό πως από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου ως και το τέλος, η διαφορά ήταν σταθερά σε διψήφια επίπεδα. Η ομάδα του Ρεθύμνου παραμένει μία νίκη πίσω από την όγδοη θέση, συνεχίζοντας να ελπίζει για την είσοδό της στα πλέι οφ.

Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα του, με τους γηπεδούχους να χτίζουν διαφορά που έφτασε σε διψήφια επίπεδα (15-4) με τη συμπλήρωση του πρώτου τρίλεπτου. Ο Προμηθέας, διατήρησε το προβάδισμα του σταθερά σε αυτά τα επίπεδα και το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου τον βρήκε να προηγείται με 34-21.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Σαλούστρος με γκολ φάουλ έστειλε τη διαφορά στο +16 (37-21), ενώ στο 16′ ο Έλις έφτασε το προβάδισμα των Πατρινών στο +22 (52-30). Στα τελευταία τριάμισι λεπτά του πρώτου μέρους το Ρέθυμνο Cretan Kings έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 2-10 μειώνοντας έτσι σε 57-42 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Η επιστροφή των ομάδων για το δεύτερο ημίχρονο, τις βρήκε να έχουν… κατεβάσει ταχύτητα. Είναι άλλωστε χαρακτηριστικό πως ο Προμηθέας των 57 πόντων στο πρώτο ημίχρονο έμεινε στους εννέα στην τρίτη περίοδο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Ρεθύμνου να κατεβάσει κι άλλο τη διαφορά μειώνοντας σε 66-55.

Ένα σερί 8-0 με τους Σαλούστρο και Λίποβι, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +19 (76-57). Δύο τρίποντα των Γιαννόπουλου και Άρμστεντ κατέβασαν τη διαφορά στο 77-65 όμως η απάντηση του Προμηθέα ήταν δύο τρίποντα του Λίποβι, που ανέβασαν και πάλι τη διαφορά. Αυτή μάλιστα ένα λεπτό πριν από το φινάλε έφτασε και στο +24 (94-70).

Τα δεκάλεπτα: 34-21, 57-42, 66-55, 94-72