Basket League: Ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες Προμηθέας και Κόροιβος

Την 2η ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα της STOIXIMAN.GR Basket League γνώρισε ο Προμηθέα Πάτρας, που δεν τα κατάφερε στο Ρέθυμνο κι έχασε από την τοπική ομάδα με 78-82 σ’ έναν αγώνα με δυνατές μάχες, αμφίρροπη εξέλιξη και δραματικό φινάλε.

pro17bl811

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 35΄ (61-59), καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Στο σημείο εκείνο ο Άρμστεντ (που σημείωσε 16 πόντους στην τελευταία περίοδο) με 8 προσωπικούς πόντους έδωσε μέσα σ’ ένα δίλεπτο -για 1η φορά- διψήφια διαφορά στην ομάδα του Ρεθύμνου (69-59 στο 37΄), που φάνηκε να καθαρίζει το ματς διατηρώντας αυτή τη διαφορά, προηγούμενη με 12 πόντους (78-66) 96΄΄ πριν το φινάλε.

Όμως, ο μαχητής Προμηθέας Πάτρας δεν κατέθεσε τα όπλα και κατάφερε να μειώσει στους 3 (79-76 30΄΄ πριν το τέλος και 81-78 15΄΄ πριν τη λήξη), διεκδικώντας, μάλιστα, το κλέψιμο και την τελευταία κατοχή, με τον πρώτο διαιτητή ν’ αλλάζει την άποψη του (αφού παρακολούθησε το instant replay) και να δίνει την μπάλα στο Ρέθυμνο, και τον Μούντυ να ευστοχεί σε 1 βολή διαμορφώνοντας το τελικό 82-78.

pro17bl813

Αναλυτικά: ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ   82 – 78

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-33 (ημιχ.), 54-53, 82-78.

pro17bl812

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Π.Α.Ο.Κ. νίκησε στην παράταση τον Κόροιβο στην Ήλιδα με 91-87, φτάνοντας τις τέσσερις διαδοχικές επιτυχίες στη Stoiximan.gr Basket League. Ο Γκος είχε 25 και ο Τζόουνς 18 πόντους και 12 ριμπάουντ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. 28 με 6/9 τρίποντα, έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ είχε ο Κάρσον για τον Κόροιβο που πήρε 21 πόντους από τον Πόσλεϊ.

Οι δύο ομάδες άρχισαν πολύ νευρικά το παιχνίδι και είναι χαρακτηριστικό ότι δεν υπήρχε σκορ (0-0) μετά από τρία αγωνιστικά λεπτά. Ο Π.Α.Ο.Κ. βρήκε πρώτος ρυθμό με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 11-7 στο 7΄ και 16-9 στο 9΄ κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 16-11 παρότι είχε 6/17 σουτ (5/17 οι γηπεδούχοι).

Οι φιλοξενούμενοι με τον Χρυσικόπουλο να παίρνει τη σκυτάλη από τον Γκος, συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα στη δεύτερη περίοδο παρότι αδυνατούσαν να περιορίσουν τη δράση του ΝτεΚόζι (10π.). Έτσι προηγήθηκαν με 27-18 στο 16΄ και 29-20 στο 18΄. Ο Κόροιβος ωστόσο κατάφερε στο τέλος του ημιχρόνου να μειώσει στους πέντε (28-33).

Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο όμως παρότι ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (30-40 στο 22΄) δεν μπορούσε να την κρατήσει. Έτσι στο τέλος της ήταν μπροστά με 58-52. Το παιχνίδι είχε όμως αρκετό δρόμο ακόμη. Ο Π.Α.Ο.Κ. έδειξε και πάλι να παίρνει το πάνω χέρι προηγούμενος με 71-65 2,5 λεπτά πριν το τέλος όμως οι γηπεδούχοι έστειλαν το ματς στην παράταση. Με καλάθι του Κάρσον στα 12΄΄ προηγήθηκαν με 72-71 αλλά ο Τσόχλας με 1/2 βολές ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Εκεί ο ΠΑΟΚ έδειξε και πάλι να τελειώνει την υπόθεση νίκη προηγούμενος με 86-79 48΄΄πριν το τέλος της παράτασης όμως ο Κόροιβος αποδείχτηκε επτάψυχος με δύο «τετράποντα» (τρίποντο και φάουλ του Κάρσον) και μείωσε στο 87-89, 9΄΄ πριν το τέλος. Με δύο βολές του Γκος όμως ο Δικέφαλος του Βορρά «κλείδωσε» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 28-33, 52-58, 72-72 (κ.δ.), 87-91 (παρ.)