Basket League: Νικητής με σκορ 20-0 ο Παναθηναϊκός και μηδενισμός για τον Ολυμπιακό!

Αφού παρήλθε το 20λεπτο από την προγραμματισμένη ώρα έναρξης του αγώνα (19:00) και ο Ολυμπιακός δεν εμφανίστηκε στο παρκέ, τότε το ντέρμπι κατακυρώνεται με σκορ 20-0 στον Παναθηναϊκό!

Στον Παναθηναϊκό και τυπικά το… ροζ φύλλο του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό!

Όπως ορίζει ο κανονισμός, οι διαιτητές και ο κομισάριος όφειλαν να περιμένουν 20 λεπτά μετά την προγραμματισμένη ώρα διεξαγωγής του αγώνα (19:00) και αφού οι «ερυθρόλευκοι» δεν έκαναν την εμφάνισή τους στο παρκέ του Ο.Α.Κ.Α., τότε το φύλλο αγώνα θα κλείσει και θα κατακυρωθεί στους «πράσινους» με σκορ 20-0.

Από την άλλη, η μη παρουσία σε ματς των playoffs της Α1 σημαίνει υποβιβασμός στην Α2 για την ομάδα του Πειραιά, η οποία παράλληλα θα τιμωρηθεί και με αφαίρεση έξι βαθμών, ποινή που θα την «κουβαλήσει» στο πρωτάθλημα της επόμενης σεζόν.

Όσον αφορά στους «πράσινους», προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση και πλέον περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στο Περιστέρι και ΉΦαιστο, όπου εάν περάσει η ομάδα των δυτικών προαστίων τότε θα παίξουν με μειονέκτημα έδρας ενώ αν συμβεί το αντίθετο, τότε αντίστοιχα με πλεονέκτημα.