Basket League: Οριστικά τρίτος ο Προμηθέας Πατρών – Ήττα για τον Κόροιβο Αμαλιάδας

Ο Προμηθέας νίκησε στο κλειστό «Δημήτριος Τόφαλος» της Πάτρας το Λαύριο Megabolt με το… χορταστικό σκορ 98-87 και οριστικά είναι τρίτος στην τελική βαθμολογία της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League, καθώς έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τον Π.Α.Ο.Κ.

Η ομάδα της Πάτρας είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά στα τελευταία λεπτά «καρδιοχτύπησε». Το τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου με 55’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα (91-85) ήταν καθοριστικό για τη νίκη του Προμηθέα, που είχε κορυφαίους τους Κέισι Πράδερ (22 πόντοι και 5 κλεψίματα), Μο Φαγιέ (19 πόντοι με 2/4 τρίποντα) και τον Νίκο Γκίκα, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 13 ασίστ.

Ο Προμηθέας μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και λίγο μετά την συμπλήρωση των πρώτων τεσσάρων λεπτών της συνάντησης προηγήθηκε με 15-0, ύστερα από κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Κέισι Πράδερ. Η είσοδος του Τζαμάλ Νίξον βοήθησε το Λαύριο Megabolt να ανακάμψει. Με πέντε πόντους με ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του 31χρονου Αμερικανού γκαρντ και δύο τρίποντα του Τόνι Μέϊερ, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση και μείωσαν σε 21-16, με 1’ και 37’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με γκολ φάουλ του Μίλαν Μιλόσεβιτς η ομάδα της Πάτρας ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (27-18). Η αντίδραση του Προμηθέα συνεχίστηκε στην δεύτερο περίοδο και με τρίποντο του Πράδερ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 12 (30-18) στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεκάλεπτου. Η ομάδα της Πάτρας συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο και με πέντε πόντους του Οκτάβιους Έλις και τρίποντο του Νίκου Γκίκα, προηγήθηκε με 15 (39-24) στο 15’.

Ο Προμηθέας ξέφυγε και με 16 (44-28) με τρίποντο του Ολεξάντερ Λίποβι, ένα λεπτό αργότερα και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +13 (50-37), ύστερα από σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Νίκου Γκίκα, 5’’ πριν την λήξη. Συνολικά στο πρώτο μέρος η ομάδα της Πάτρας είχε 6/11 τρίποντα, 12/18 δίποντα και χαμηλό ποσοστό μόνος στις βολές (8/15).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα, και να βρίσκουν σκορ μέσα από την ρακέτα από τις δημιουργίες του Γκίκα στην τρίτη περιόδο και με δύο καλάθια των Πράδερ, Λίποβι, προηγήθηκαν ξανά με 16 (68-52) στο 28’. Ο Προμηθέας είχε βρει ρυθμό και με τρίποντο του Μο Φαγιέ και γκολ φάουλ του Πράδερ «εκτόξευσε» την διαφορά στους 18 πόντους (76-58) μόλις στο πρώτο λεπτό του τελευταίου δεκάλεπτου.

Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, το Λαύριο Megabolt… αφυπνίστηκε και με δύο τρίποντα των Μιχάλη Περράκη, Γιάννη Κουζέλογλου και έξι πόντους του Μακένζι Μουρ, πλησίασε στους έξι πόντους (84-78) με 3’ και 3’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα και ύστερα από επιμέρους σκορ 20-8. Με τον Μουρ να έχει βρει ρυθμό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμη περισσότερο στους τρεις (88-85) 1’ και 10’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Το τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου με 55’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης, ωστόσο, έβγαλε την ομάδα της Πάτρας από την δύσκολη θέση και της έδωσε προβάδισμα έξι πόντων (91-85). Το κάρφωμα του Φαγιέ στον αιφνιδιασμό (93-87) 44’’ πριν την λήξη του αγώνα και ύστερα από τις δύο εύστοχες βολές του Μουρ, «σφράγισε» τη νίκη του Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 50-37, 70-58, 98-87.

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Megabolt): «Συγχαρητήρια στον Προμηθέα για την κατάκτηση της 3ης θέσης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Το γεγονός αυτό αποτελεί μεγάλη επιτυχία για τον Σύλλογο και δικαίωση των ανθρώπων του. Ο Προμηθέας έχει κερδίσει φέτος 2 φορές την ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ, οπότε κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την επιτυχία του. Συγχαρητήρια και στον Μάκη (σ. Γιατράς) προσωπικά. Είναι ένας φίλος από τα παλιά και δικαιώνεται και αυτός για την πολύ καλή δουλειά του.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, ήταν ένα ωραίο παιχνίδι, αντάξιο της πορείας που έχουν κάνει φέτος οι δυο ομάες και των καλών λόγων που λέγονται γι΄ αυτές. Ηταν ένα παιχνίδι σαν εκείνο του α΄ γύρου, στο οποίο είχαμε νικήσει εμείς, ανοικτό και με μεγάλο σκορ. Ετσι μας αρέσει να παίζουμε και εμείς και ο Προμηθέας, να προσπαθούμε να κερδίζουμε μέσα από ωραίο χωρίς σκοπιμότητες.

Οι δυο ομάδες γνωριζόμαστε καλά. Εμείς δεν ξεκινήσαμε σήμερα καλά και ήταν πολύ δύσκολο να γυρίσουμε στο παιχνίδι μετά τον τραυματισμό του Τζαμάλ (σ. Νίξον). Μιλήσαμε στο ημίχρονο και είπαμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα και στην επανάληψη καταφέραμε να πετύχουμε κάποια μεγάλα σουτ, τα οποία άγχωσαν τον Προμηθέα. Πιέσαμε, γίναμε απειλητικοί, όμως, δυστυχώς, δεν καταφέραμε να περάσουμε μπροστά. Ελπίζω, με την καλή έννοια, να τα ξαναπούμε σύντομα πάλι εδώ σε αυτό το γήπεδο».

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Ευχαριστώ τον κόουτς Σερέλη για τα καλά του λόγια, τα οποία ανταποδίδω και εγώ από την πλευρά μου και για τον ίδιο και για το Λαύριο που είναι μια πολύ ποιοτική ομάδα. Είναι γνωστη η φιλία που έχουμε με τον κόουτς, από όταν ακόμη ήμασταν προπονητές στην Γ΄ Εθνική. Μαζί βγάλαμε τις σχολές προπονητών Β΄ και Α΄ Κατηγορίας.

Εμείς θέλαμε τη νίκη σήμερα για να κατακτήσουμε και μαθηματικά την 3η θέση στην κανονική περίοδο. Αυτό μας έφερε λίγο άγχος. Είμαστε χαρούμενοι που τελικά πήραμε την 3η θέση στην κανονική περίοδο. Ειλικρινά δεν ξέρω αν μπορούσαμε να πετύχουμε κάτι άλλο καλύτερο φέτος. Ακόμη δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και σε όλους στην ομάδα μας. Είμαστε μια ομάδα που δεν μας έχουν λυγίσει οι τραυματισμοί και έχουμε αντιδράσει στα δύσκολα. Εχουμε πολλούς καλούς παίκτες και όλοι έχουν τον ρόλο τους στην ομάδα. Η ομάδα κερδίζει και η ομάδα χάνει κάθε φορά. Ολοι μαζί.  Πλέον, καλούμαστε να ετοιμαστούμε για τα πλέι-οφ. Είναι πολύ θετικό που τα παιχνίδια του πρωταθλήματος τα έδειξε η κρατική τηλεόραση. Ολοι είδαν ότι το Λαύριο, η Κύμη και εμείς είμαστε ομάδες που φέτος παίξαμε καλό μπάσκετ».

Με ανατροπή στα τελευταία 1’ και 11’’ της αναμέτρησης, η Κύμη επικράτησε στην Χαλκίδα του Κοροίβου (62-60) και ελπίζει να τερματίσει στην έκτη ή ακόμη και στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα της Ήλιδας προηγήθηκε με 60-57 με καλάθι του Αλέξη Σπυριδωνίδη με 1’ και 21’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης, αλλά μόλις 10’’ αργότερα ο Θάντους ΜακΦάντεν ισοφάρισε με τρίποντο σε 60-60. Πόσλεϊ και ΜακΦάντεν αστόχησαν στην συνέχεια σε προσπάθειες έξω από τα 6,75 μέτρα, όμως, ο Κάμερον Τζόουνς ήταν εύστοχος σε λει απ μετά από διείσδυση και έκανε το 62-60 για τους γηπεδούχους με 7’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης, ο Κέβιν Λάνγκφορντ κέρδισε δύο βολές για τον Κόροιβο. Ο 33χρονος Αμερικανός σέντερ, ωστόσο, αστόχησε και στις δύο βολές 1’’ πριν το τέλος της συνάντησης και η Κύμη πέτυχε την έκτη σερί νίκη της στην STOIXIMAN.GR Basket League.

Με τέσσερα σερί τρίποντα, δύο από τον Σωτήρη Μανωλόπουλο και από ένα των Χορντούρ Βίλιαμσον, Λένζελ Σμιθ, η ομάδα της Εύβοιας, προηγήθηκε με 16-9 στο 6’. Η ομάδα της Ήλιδας με σερί 8-0 (με τρίποντο του Πόσλεϊ και γκολ φάουλ του Γιάννη Σαχπατζίδη) στα πρώτα δυόμιση λεπτά της δεύτερης περιόδου, προσπέρασε με 23-20. Η Κύμη αντέδρασε με σερί 12-0 σε διάστημα σχεδόν τρεισίμιση λεπτά με 9 πόντους με ένα τρίποντο του Άγγελου Τσαγκαράκη, και ξέφυγε με 36-24, με 1’ και 24’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Εύβοιας στο +14 (40-26), ύστερα από τέσσερις βολές στο τελευταίο λεπτό των ΜακΦάντεν, Γκάρι ΜακΓκι. Η Κύμη διατήρησε τον έλεγχο στην περίοδο με βάση την πολύ καλή άμυνα της και με καλάθι του Τζόουνς ξέφυγε με 15 (53-38), με 1’ και 17’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Ο Κόροιβος… αφυπνίστηκε από εκείνο το σημείο και έτρεξε σερί 18-0, που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 56-53, 4’ και 17’’ πριν το τέλος της συνάντησης. Από τους 18 πόντους του σερί τους 8 με ένα τρίποντο πέτυχε ο Τζαχί Κάρσον και τους 4 ο Γιάννης Σαχπατζίδης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με 4 (58-54) με καλάθι του Πόσλεϊ, με 3’ και 39’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα, αλλά με γκολ φάουλ αμέσως μετά του Νίκου Μπάρλου, η ομάδα της Εύβοιας μείωσε στον πόντο (58-57) για να πάρει τη νίκη με ανατροπή στο τελευταίο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 40-36, 53-41, 62-60.

Ντίνος Καλαμπάκος (προπονητής Κοροίβου): «Πολλά συγχαρητήρια στον κόουτς Καστρίτη για την μεγάλη χρονιά που έκανε, ειδικά στα τελευταία 3/4 του πρωταθλήματος. Πραγματικά νομίζω ότι είναι άξιος συγχαρητηρίων και αυτός και η ομάδα του και όλοι οι εμπλεκόμενοι σε αυτήν την ιστορία.

Όσον αφορά το παιχνίδι, μας έχει μείνει μια πίκρα γιατί ήταν ένας τρόπος να «καθαρίσουμε» από σήμερα και να μην πάμε πάλι στην τελευταία αγωνιστική, γιατί τα μαθηματικά είναι πάντα μαθηματικά και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Οπότε νομίζω ότι χάσαμε μια χρυσή ευκαιρία σήμερα να κερδίσουμε το παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταπληκτική η Κύμη και μας έβαλε δύσκολα Ενώ είχαμε πει να σταματήσουμε το transition, που είναι ένα μεγάλο της όπλο και της δίνει ψυχολογία και ρυθμό, δεν τα καταφέραμε. Στο 2ο ημίχρονο ήμασταν πιο οργανωμένοι. Μια ομάδα που κινδυνεύει και η «θηλιά αρχίζει και σφίγγει», αρχίζει να αντιδρά και να κάνει πρωτόγνωρα πράγματα, όπως ήταν για εμάς η άμυνα που παίξαμε με τόσο πάθος, δεν μας είχαν συνηθίσει έτσι οι παίκτες μας όλη την χρονιά.

Το παιχνίδι πήγε έτσι όπως πήγε, στα τελευταία 3 λεπτά είχαμε 1 στις 6 βολές, να το θεωρήσουμε αυτό ατυχία, να το θεωρήσουμε βλακεία , να το θεωρήσουμε ανησυχία δεν ξέρω. Το παιχνίδι πήγε στον πόντο και στο σουτ, γιατί έβαλε και ένα μεγάλο τρίποντο ο ΜακΦάντεν και έγειρε τελικά η πλάστιγγα προς την Κύμη.

Αν μας έλεγαν ότι θα ερχόμασταν εδώ και θα παίζαμε και θα χάναμε έτσι, μπορεί και να ήταν κανείς ευχαριστημένος, αλλά έτσι όπως ήμασταν πιεσμένοι εμείς έπρεπε αυτό το παιχνίδι να το παίρναμε για να γυρνάγαμε σαν πανηγύρι στην Αμαλιάδα. Δυστυχώς η επιστροφή θα είναι ξανά πολύ δύσκολη.

Σε τρεις μέρες παίζουμε ξανά ένα παιχνίδι,  πρέπει να το κερδίσουμε και να δούμε τι θα γίνει και με τα άλλα ματς, για να πούμε ότι σωθήκαμε και αυτήν την χρονιά. Ας κρατάμε όμως μικρό καλάθι και θα τα πούμε την Κυριακή τα υπόλοιπα. Ξανά συγχαρητήρια στην Κύμη και καλή συνέχεια στα play off».

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Κύμης): «Για εμάς αυτό σήμερα ήταν το τελευταίο παιχνίδι στην έδρα μας για την κανονική περίοδο και αισίως έχουμε φτάσει σε έναν απολογισμό 14 νικών και 11 ηττών. Όπως και να έχει, ανεξαρτήτως αποτελέσματος την Κυριακή, αυτό σημαίνει ότι θα κλείσουμε τη  σεζόν με θετικό απολογισμό, περισσότερες νίκες από ήττες.

Ειδικά το διάστημα μετά το κακό μας ξεκίνημα και τις 6 ήττες, έχουμε ένα ρεκόρ 14-5, το οποίο σημαίνει ότι τα παιδιά μας από τον Δεκέμβρη και μετά καθημερινά κάνουν πρωταθλητισμό. Πρωταθλητισμό από τον τρόπο που σκέφτονται, τον τρόπο που προπονούνται, τον τρόπο που διαχειρίζονται τα αποτελέσματα, τα αρνητικά και τα θετικά. Γιατί το να μείνεις συγκεντρωμένος και συνεπής για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα δεν είναι κάτι εύκολο για μια ομάδα του δικού μας επιπέδου. Από αυτό το πρίσμα θα τους δώσω και σήμερα πολλά συγχαρητήρια για την νίκη μας, καθώς είμαστε πολύ κουρασμένοι και σωματικά και πνευματικά.

Για να καταφέρουμε να κερδίσουμε στην Ρόδο καταναλώσαμε πολύ ενέργεια και δεν είναι εύκολο μετά από μια μεγάλη νίκη να μένεις συγκεντρωμένος απέναντι σε έναν αντίπαλο θεωρητικά υποδεέστερο που παλεύει για την σωτηρία. Σε καμιά περίπτωση δεν υποτιμήσαμε τον αντίπαλο, αφού γνωρίζαμε ότι ο Κόροιβος παλεύει όλα τα παιχνίδια του και δίνει κάθε δύναμη του για να πάρει την νίκη. Το έκανε και μέσα στον Προμηθέα πριν από λίγες αγωνιστικές, το κάνει αρκετές φορές στους τελευταίους αγώνες που έχει παίξει. Πόσω μάλλον τώρα που πλησιάζουμε στο τέλος και με μια νίκη σήμερα θα κλείδωναν την παραμονή τους.

Οπότε αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και στην ομάδα του Κοροίβου γιατί και σήμερα πάλεψαν με αυτόν τον τρόπο και ακόμα και όταν πήραμε μια μεγάλη διαφορά κατά την διάρκεια του παιχνιδιού δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια. Συγχαρητήρια προσωπικά και στον κόουτς Καλαμπάκο γιατί είναι ψυχοφθόρο πραγματικά και θέλει πολλές αντοχές να μπορείς μετά από κάθε ματς να βλέπεις τους παίκτες σου στα μάτια και να τους δίνεις κουράγιο να συνεχίσουν να μάχονται στον δύσκολο δρόμο της παραμονής.

Περιττό να πω ότι εμείς είμαστε υπέρ του δέοντος ευχαριστημένοι με τα παιδιά μας, η χρονιά είναι ονειρεμένη για εμάς. Μένει ένα ακόμα παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΚ, θέλουμε να το απολαύσουμε χωρίς άγχος και με το κίνητρο της καλής εμφάνισης να προετοιμαστούμε για να αγωνιστούμε απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Με την ευκαιρία, να δώσουμε συγχαρητήρια από μικροφώνου στην ΑΕΚ για την κατάκτηση του Basketball Champions League».