Basket League: Πέμπτη διαδοχική ήττα για τον Κόροιβο Αμαλιάδας

Επιστροφή στις νίκες για τον Γυμναστικός Λάρισας Φάρο, καθώς επικράτησε με 82-78 στην έδρα του του Κοροίβου και τον προσπέρασε στη βαθμολογία, έχοντας πλέον ρεκόρ 4-5 ενώ η ομάδα της Ήλιδας 3-6. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στο φινάλε αλλά δεν την ολοκλήρωσαν μετρώντας έτσι την πέμπτη διαδοχική τους ήττα.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Κέβιν Ουέιρ, που ήταν εκείνος που έβαλε τις βάσεις για να ανοίξει η διαφορά. Επίσης οι «πράσινοι» κυριάρχησαν κατά κράτος στα ριμπάουντ μαζεύοντας 48 (34αμ., 14επ.) έναντι των 22 (18-4) που πήρε ο Κόροιβος.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης της Λάρισας είχε την υπογραφή του Κέβιν Ουέιρ. Ο Αμερικανός των γηπεδούχων σε περίπου πεντέμισι αγωνιστικά λεπτά σημείωσε 14 προσωπικούς πόντους με αποτέλεσμα ο Γυμναστικός να προηγηθεί με 14-5! Προβάδισμα που διευρύνθηκε καθώς με τα τρίποντα των Παπαντωνίου και Παπαμακάριου αλλά και το γκολ φάουλ του Μαραγκού, το σκορ στο 8′ ήταν 23-9. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν λύσεις ωστόσο το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε τους «πράσινους» να προηγούνται σε 25-14.

Ο ρυθμός έπεσε στη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και άστοχες, αλλά με τους γηπεδούχους σταθερά μπροστά στο σκορ με τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Στο 13′ ο Παπαμακάριος έκανε το 30-18 αλλά στη συνέχεια ο Σπυριδωνίδης με πέντε δικούς του πόντους μείωσε σε 31-23 για τον Κόροιβο. Στα 2’25” για το τέλος του πρώτου μέρους ο Χάινς μείωσε εκ νέου σε 33-25 όμως μέχρι και το τέλος οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν ξανά σκορ με την ομάδα της Λάρισας να τρέχει ένα δικό της σερί 6-0 και να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο στο +14 (39-25).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Γυμναστικός έφτασε στο +15 (42-27) με το τρίποντο του Παπαντωνίου, με τους γηπεδούχους να διατηρούν σταθερά διψήφια διαφορά πόντων. Ο Πόσλεϊ με τρίποντο στο 28′ κατέβασε μετά από αρκετή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (56-47) αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν άμεσα λύσεις και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 62-51.

Κάρσον και Πόσλεϊ έδωσαν πολύτιμες λύσεις στην ομάδα της Ήλιδας που στο 33′ μείωσε σε 67-59. Και πάλι ο Πόσλεϊ με πέντε σερί πόντους μείωσε σε 70-64 στο 35′ και ουσιαστικά έβαλε και πάλι τον Κόροιβο στο παιχνίδι. Ο Ουέιρ έκανε το 75-66 στο 36′ όμως ακολούθησε ένα μικρό σερί 6-0 για τον Κόροιβο που τον έφερε σε απόσταση τριών πόντων (75-72). Παπαντωνίου και Σάφτενναρ διατήρησαν το προβάδισμα των γηπεδούχων (79-74 στα 48”) αλλά ο Πόσλεϊ με τρίποντο στα 41” για το τέλος έκανε το 79-77. Στα 33” ο Σάφτενααρ είχε 1/2 βολές (80-77) ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Πόσλεϊ στα 21” (80-78). Ο Ολλανδός ήταν εύστοχος στα 18” γράφοντας και το τελικό 82-78 καθώς το σουτ του Ρούντρι στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 39-25, 62-51, 82-78