Basket League: Βαριές ήττες για Προμηθέα Πατρών και Κόροιβο Αμαλιάδας

Το Λαύριο Megabolt συνέχισε την εκπληκτική πορεία του στην STOIXIMAN.GR Basket League της φετινής σεζόν. Νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα στο ντέρμπι των «ευχάριστων εκπλήξεων» του πρωταθλήματος με… κατοστάρα (101-87) και έφτασε τις εννέα νίκες στις πρώτες δώδεκα αγωνιστικές της κανονικής περιόδου.

Το Λαύριο Megabolt από τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ανέβασε την ένταση στην άμυνα του και επέβαλλε τον γνώριμο γρήγορο επιθετικό ρυθμό του. Πρωταγωνιστής της νίκης των γηπεδούχων ήταν ο Μακένζι Μουρ, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους με 6/10 σουτ, πήρε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ, αλλά δεν ήταν μόνος.

Τέσσερις ακόμη παίκτες του Χρήστου Σερέλη, τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων: Ο Αντουέιν Ουίγγινς πέτυχε 16, ο Στίβεν Γκρέϊ 14, ο Τζαμάλ Νίξον 13 ενώ μοίρασε και 7 ασίστ και ο Δημήτρης Κακλαμανάκης 10. Από τον Προμηθέα προσπάθησε περισσότερο ο Νίκος Γκίκας, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 15 πόντους και 10 ασίστ.

Η αναμέτρηση ήταν θεαματική και «χορταστική» και έγινε σε εξαιρετική ατμόσφαιρα. Η ομάδα της Πάτρας με σερί 10-0 σε διάστημα τριών λεπτών με δύο τρίποντα του Λάνγκστον Χολ και τέσσερις πόντους του Σταύρου Τουτζιαράκη, προηγήθηκε με 20-13 στο 8’. Με τον Χολ να έχει βρει ρυθμό, ο Προμηθέας ξέφυγε με 9 (25-16), με 34’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Η ομάδα της Πάτρας συνέχισε να έχει τον έλεγχο και με τρίποντο του Τουρέ Μάρι, προηγήθηκε για μια ακόμη φορά με εννέα (38-29), 4’ και 54’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο το Λαύριο Megabolt… αφυπνίστηκε, έβγαλε περισσότερη ενέργεια στην άμυνα του και με επιμέρους σκορ 15-2 με δύο τρίποντα του Νίξον και ένα του Γκρέϊ, προσπέρασε με 44-40, με 1’ και 42’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους, που ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +5 (48-43).

Το Λαύριο Megabolt μπήκε ακόμη πιο δυναμικά στο δεύτερο ημιχρόνο και με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Γκρέι, Δημήτρη Βεργίνη και ένα καλάθι του Ντορόν Λαμπ, προηγήθηκε με 8 (56-48), ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Στο τελευταία τρία λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου, ο Τόνι Μέϊερ σκόραρε 7 πόντους με ένα τρίποντο και ο Δημήτρης Λεγκίκας ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα. Έτσι το 62-57 του 27’, έγινε 72-59 για τους γηπεδούχους στο τέλος της περιόδου.

Στο πρώτο λεπτό του του τελευταίου δεκάλεπτου, το Λαύριο Megabolt ανέβασε την διαφορά στους 16 (76-60) με καλάθια των Λεγκίκα, Μουρ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό έως την λήξη της συνάντησης και με δύο καρφώματα του Ούγγινς στο τελευταίο λεπτό ξεπέρασαν τους 100 πόντους και έφτασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 17 πόντων (101-84), πριν ο Μάρι με την εκπνοή διαμορφώσει έξω από τα 6,75 μέτρα το τελικό σκορ 101-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 48-43, 72-59, 101-87.

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Σήμερα παίξαμε με μία ομάδα που έχει εντυπωσιάσει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Το απέδειξε στο γήπεδο ότι ήταν καλύτερη ομάδα από εμάς, μετά το 15ο λεπτό νομίζω μας έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο. Προσπαθήσαμε να με κάποια χαμηλά σχήματα να ανατρέψουμε το σκορ, όπως κάναμε σε κάποια άλλα παιχνίδια, όμως δεν μπορέσαμε.

Όταν δέχεσαι 101 πόντους δεν έχεις να πεις τίποτα, το μόνο που μπορείς να πεις είναι συγχαρητήρια στην ομάδα του Λαυρίου, συγχαρητήρια στον κόσμο που ήτανε στο γήπεδο σε μία πολύ ωραία ατμόσφαιρα, να ευχηθώ στο Λαύριο να συνεχίσει έτσι και στον φίλο μου τον Χρήστο Σερέλη να συνεχίσει έτσι, και εμείς θα προσπαθήσουμε από το επόμενο παιχνίδι να επανέλθουμε, στο προηγούμενο παιχνίδι με την Α.Ε.Κ..

Δείξαμε πάθος καταφέραμε και κρατήσαμε το παιχνίδι χαμηλά, σήμερα όταν δέχεσαι 101 πόντους δεν μπορέσαμε να πάμε το παιχνίδι χαμηλά, δεν τα καταφέραμε, προχωράμε θα πω πως σήμερα ήταν μία δίκαιη νίκη του Λαυρίου και το λέω με όλη μου την καρδιά συγχαρητήρια στο Λαύριο και καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα».

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Megabolt): «Θα ξεκινήσω θέλοντας να πω ότι σήμερα οι 2 ομάδες εκπλήξεις που κατά κόρον λέγεται από όλους τους μπασκετικούς ανθρώπους του πρωταθλήματος απέδειξαν ότι δίκαια βρίσκονται στις θέσεις που είναι στο πρωτάθλημα. Γιατί ναι μεν οι άμυνες γενικότερα η δική μας για πολύ μεγάλο διάστημα στο πρώτο ημίχρονο και του Προμηθέα σε μεγαλύτερο διάστημα στο δεύτερο μπορεί να μην ήταν καλές αλλά αν δεν υπάρχει ποιότητα επιθετική από τους παίχτες και τις ομάδες μπορεί να μην είναι καλές οι άμυνες και το σκορ να είναι 65-62.

Εγώ θέλω να ευχαριστήσω τους παίχτες μου για άλλη μία φορά διότι παλεύουν όλα τα παιχνίδια πολύ σκληρά. Θέλουν να πετύχουν, θέλουν πετύχουν για τον εαυτό τους και την ομάδα, το δείχνουν αυτό, κάθε φορά βγαίνουν κάποιοι πρωταγωνιστές διαφορετικοί. Στην ουσία πέτυχαν ένα κατόρθωμα για εμένα αν το λέγαμε πριν την αρχή του πρωταθλήματος να καταλήξουν να είναι στην 3η θέση του πρώτου γύρου μπορεί να μην σημαίνει τίποτα να είναι ένα θέμα γοήτρου αλλά είναι ένα μικρό επίτευγμα για αυτούς, και πρέπει να τους δώσω τα συγχαρητήρια μου για αυτό.

Όσον αφορά το παιχνίδι συμφωνώ με τον Μάκη (σ.σ. Γιατρά) είμαστε χρόνια πολλά χρόνια φίλοι οπότε μου επιτρέπεται να μιλάω έτσι, ο Προμηθέας διάβασε πολύ καλά στα πρώτα λεπτά του αγώνα και στην άμυνα και επίθεση είχε καθαρό μυαλό, είχε μεγάλα σουτ του έδωσαν αυτοπεποίθηση αλλά σε κάποιο διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο προς το τέλος πιέσαμε πάρα πολύ στην άμυνα μας. Θέλαμε να προσπαθήσουμε να κλέψουμε την μπάλα να βάλουμε και εμείς κάποια μεγάλα σουτ στο πρώτο ημίχρονο μας βοήθησε πάρα πολύ ο Μακένζι Μουρ μας έδωσε ενέργεια και στην άμυνα αλλά και στην επίθεση έβαλε 18 πόντους με 2/2 τρίποντα τα οποία μας βοήθησαν πάρα πολύ.

Μας έδωσε αυτοπεποίθηση οπότε αφού στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν μπροστά στο σκορ και σε υψηλό σκορ θεωρώ ότι είχαμε τον πρώτο λόγο για να κερδίσουμε εφόσον παίζαμε και στην έδρα μας. Στο δεύτερο ημίχρονο ελέγξαμε καλύτερα τον αγώνα βγάλαμε αιφνιδιασμούς βγάλαμε ξεκάθαρες φάσεις και στο τέλος νομίζω κερδίσαμε δίκαια ένα παιχνίδι που για μένα ήταν πάρα πολύ δύσκολο και παραμένει ο Προμηθέας μία ομάδα πάρα πολύ καλή η οποία θα διεκδικήσει στο πρωτάθλημα υψηλές θέσεις στην βαθμολογία.

Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο γιατί πραγματικά σχεδόν γέμισε το γήπεδο σήμερα ήταν πάρα πολύ ωραία η ατμόσφαιρα πολύ ωραία και με τους ανθρώπους του Προμηθέα που ήρθαν στο γήπεδο δεν δημιουργήθηκε τίποτα. Φωνάζανε και οι 2 πλευρές νομίζω πως αυτή πρέπει να είναι η ατμόσφαιρα η οποία πρέπει να κυριαρχεί στα γήπεδα και ειδικά στα γήπεδα σαν τα δικά μας και του Προμηθέα το ίδιο ισχύει και στον Προμηθέα ώστε να επιστρέψουν ο κόσμος ο πραγματικός φίλαθλος και οι οικογένειες στο μπασκετ.

Καλή συνέχεια στον coach στον φίλο μου τον Μάκη και στον Προμηθέα. Αφιερώνουμε την νίκη όπως έγινε και στον προηγούμενο αγώνα, στον Πρόεδρο, ο οποίος έχασε τον πατέρα του πριν από δύο εβδομάδες. Η διοίκηση παίζει μεγάλο ρόλο στην ομάδα. Καλή συνέχεια στον Προμηθέα και πάλι».

Η εντυπωσιακή πορεία της Κύμης στο πρωτάθλημα από τον Δεκέμβρη και μετά, συνεχίζεται. Παρότι ο Μακ Φάντεν αυτή τη φορά έμεινε στους 3 πόντους με 1/10 σουτ, οι Ευβοιώτες πέρασαν νικηφόρα με 73-59 από το κλειστό της Ήλιδας κόντρα στον Κόροιβο και έφτασαν τις πέντε νίκες στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις τους στην Stoiximan.gr Basket League.

Η άμυνα του Κόροιβου κατάφερε να σταματήσει τον Μακ Φάντεν όμως η Κύμη βρήκε λύσεις από άλλους παίκτες, όπως τον Μανωλόπουλο στο πρώτο μέρος (σημείωσε 16π.) αλλά και τους Μακ Γκι και Σμιθ.Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα ρυθμό και πήραν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης βραχεία κεφαλή στο σκορ. Μάλιστα στο 7′ μετά από τρίποντο του Οκερεαφόρ η ομάδα της Εύβοιας ανέβασε για πρώτη φορά την υπέρ της διαφορά σε διψήφια επίπεδα (9-19) ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με +11 (13-24).

Με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο σε πολύ καλή κατάσταση (16π. με 4/5 3π. και 2/2 2π. στο πρώτο μέρος) οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους (13-29 στο 11′ και 22-40 στο 16′). Ο Κόροιβος παρά τις προσπάθειές του δεν κατάφερε να επαναφέρει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, καθώς κάθε φορά που πλησίαζε τους 10 πόντους οι παίκτες της Κύμης είχαν τις λύσεις ώστε να ανοίξουν και πάλι τη διαφορά. Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 46-32 με εύστοχο τρίποντο του Μανωλόπουλου.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, αν και ο ρυθμός ειδικά σε ότι είχε να κάνει με τις επιθέσεις, έπεσε. Στο 23′ ο Mακ Φάντεν με εύστοχο τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους κάνοντας το σκορ 32-45 ωστόσο οι γηπεδούχοι τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 8-2 στο τελευταίο τρίλεπτο κατέβασαν εκ νέου τη διαφορά στους 14π. μειώνοντας σε 46-60 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Με πρωταγωνιστές του Ντεκόζι και Σμιθ η Κύμη μπήκε εντυπωσιακά και στην τέταρτη περίοδο και στο 33′ προσπέρασε 68-49. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στην τελευταία περίοδο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο. Ο Κόροιβος μείωσε σε 59-73 ένα λεπτό πριν από το φινάλε με το σκορ αυτό να είναι και το τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 32-46, 46-60, 59-73.

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Κύμης): «Είναι μία πάρα πολύ σημαντική νίκη για εμάς, η τρίτη εκτός έδρας. Τα παιδιά έκαναν εξαιρετική δουλειά. Ήταν δύσκολο να έρθεις στην Αμαλιάδα και να κρατήσεις το ρυθμό στο 100% και εμείς τα καταφέραμε από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν είναι εύκολο να το κάνεις, προϋποθέτει μεγάλη αυταπάρνηση και ενέργεια. Πολλά μπράβο στα παιδιά και να ευχηθώ στην ομάδα να συνεχίσει έτσι μέχρι το τέλος. Συγχαρητήρια και στον Κόροιβο και στον Ντίνο Καλαμπάκο και εύχομαι καλή συνέχεια».

Ντίνος Καλαμπάκος (προπονητής Κοροίβου): «Πολλά συγχαρητήρια στην Κύμη γιατί κέρδισε και δίκαια και εύκολα. Ήρθαν εδώ πολύ καλά διαβασμένοι και συγκεντρωμένοι. Ήρθαν και στην κυριολεξία μας στραγγάλισαν, έχουν μία πάρα πολύ καλή ομάδα. Εμείς έχουμε πολλά προβλήματα και είναι αυτή την στιγμή σαν να βρισκόμαστε στον Σεπτέμβριο.

Τα δύο νέα παιδιά δεν απορροφήθηκαν ακόμη και πρέπει να δουλέψουμε πάρα πολύ για να μπουν και τα νέα παιδιά και να ενσωματωθούν στην ομάδα. Θέλαμε πολύ την νίκη αλλά δεν τα καταφέραμε. Στόχος μας ήταν οι πέντε νίκες στον πρώτο γύρο, τώρα θα δούμε από πού θα ‘κλέψουμε’ κάποια. Στον Κόροιβο πάντα υπάρχουν δυσκολίες, ελπίζουμε όμως να τα καταφέρουμε».