Basket League: «Ζωντανός» με επιβλητική επικράτηση ο Κόροιβος Αμαλιάδας

Ο Κόροιβος αποφασισμένος για νίκη, επιβλήθηκε στο κλειστό της Ήλιδας του Γυμναστικού Λάρισας Φάρου με 18 πόντους (73-55) και εκτός από τους δύο βαθμούς πήρε και δύο πλεονεκτήματα στις ισοβαθμίες. Έναντι της ομάδας του «κάμπου» (είχε ηττηθεί με 4 πόντους στην Λάρισα) και σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας με τον σημερινό (10/4) αντίπαλο του και τον Πανιώνιο Βίκος Cola, που έχει το μειονέκτημα σε αυτό το «σενάριο».

Ο Κόροιβος επέβαλλε από την πρώτη περίοδο το ρυθμό του, χάρις στην ενέργεια που έβγαλαν στην άμυνα οι παίκτες του, ιδιαίτερα οι Έλληνες με τον Ιάκωβο Μιλεντίγιεβιτς να εξουδετερώνει στο πρώτο ημίχρονο τον Στηβ Μπαρτ Τζούνιορ, και τις προσεκτικές στο μεγαλύτερο διάστημα επιθετικές επιλογές του. Ο Κουέντον ΝτεΚόζι με 18 πόντους (ενώ πήρε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ) και ο Τζαχί Κάρσον με 16 πόντους και «εκρηκτική» είσοδο στο ματς, ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών.

Η ομάδα της Ήλιδας μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με 8 πόντους του Κάρσον, 7 του ΝτεΚόζι και τρίποντο σχεδόν με την εκπνοή, ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με διψήφιο προβάδισμα (22-12). Ο Κόροιβος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με δύο καλάθια του Γιάννη Σαχπατζίδη και τρίποντο του Μάρκους Πόσλεϊ, ανέβασε την διαφορά στους 15 (29-14) στο 13’.

Η διαφορά για τους γηπεδούχους έφτασε και τους 16 (34-18) τρία λεπτά αργότερα και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον Κόροιβο στο +11 (39-28) ύστερα από δύο καλάθια για τον Γυμναστικό Λάρισας Φάρο από τους Μανώλη Παπαμακάριο, Γιάννη Βαβάτσικο στο τελευταίο λεπτό.

Ο Κόροιβος μπήκε εντυπωσιακά και στο δεύτερο ημίχρονο και με τους ΝτεΚόζι, Κάρσον να είναι «καυτοί», ξέφυγε με διαφορά 22 πόντων (55-33) στο 27’. Με τρίποντο και γκολ φάουλ του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ στο τελευταίο ενάμιση λεπτό της τρίτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 12 (58-46 σκορ δεκαλέπτου).

Με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Βασίλη Μουράτου, ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος κατέβασε την διαφορά στους 10 (59-49) με 8’ και 11’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Η ομάδα της Ήλιδας, ωστόσο, αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 10-4 με τέσσερις πόντους του ΝτεΚόζι, ξέφυγε με διαφορά 16 πόντων (69-53), 2’ και 25’’ πριν το τέλος της συνάντησης και πήρε νίκη και διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 39-28, 58-46, 73-55.

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Γυμναστικός Λάρισας Φάρος): «Ήταν ένα παιχνίδι πολύ σημαντικό και για τις δύο ομάδες και για τον Κόροιβο που ήθελε μία νίκη απεγνωσμένα και για εμάς που θέλουμε μία νίκη ακόμη για να είμαστε μακριά από κάθε σενάριο, δεν είπε κανείς ότι έχει τελειώσει κάτι.

Δυστυχώς όμως ή διάθεση η δική μας γι’ αυτό το παιχνίδι δεν ήταν αυτή που έπρεπε, εν αντιθέσει με τον Κόροιβο που μπήκε δυνατά από την αρχή, πίεσε την μπάλα, προσπάθησε να μπλοκάρει το παιχνίδι σε πολλά σημεία και τα κατάφερε, ήταν κυρίαρχος σε όλα τα ατομικά κομμάτια, έδειξε πάθος και διάθεση. Νομίζω ότι αυτό πληρώσαμε, δεν είχαμε καθόλου καλές φάσεις σε όλο το παιχνίδι και όταν καταφέρναμε και βγάζαμε κάποιες καλές φάσεις η μπάλα έφτανε ταλαιπωρημένη στο σουτέρ.

Για εμάς είναι ένας πολύ μεγάλος προβληματισμός, δεν είμαστε τόσο έμπειροι να για μπορούμε να ανταποκριθούμε σε τέτοια πίεση, περιμένουμε από τα παιδιά καλύτερη λειτουργία. Αυτό που μας πονάει είναι η έλλειψη ενός ψηλού εδώ και καιρό, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι’ αυτό και πρέπει να βρούμε την λύση κάπου αλλού.

Συνεχίζουμε, ψάχνουμε την νίκη όπως όλος ο κόσμος, δεν απογοητευόμαστε πιστεύουμε ότι μπορούμε να κάνουμε μία νίκη εκτός προγράμματος και να τελειώσουμε με τον καλύτερο τρόπο. Τα υπόλοιπα σενάρια θα τα δούμε όταν φτάσει η στιγμή. Νομίζουμε ότι έχουμε ένα αβαντάζ ακόμη εξαιτίας της πολύ καλής διαφοράς που είχαμε πάρει με τον Πανιώνιο στον πρώτο γύρο. Το καλό είναι να μην φτάσουμε εκεί. Πολύ πιθανό να φτάσει και άλλη ομάδα σε αυτή την διαδικασία. Καλή συνέχεια εύχομαι στον Ντίνο και στην ομάδα του Κοροίβου».

Ντίνος Καλαμπάκος (προπονητής Κοροίβου): «Ήταν ένα παιχνίδι που είχαμε διάθεση, είχαμε πείσμα, είχαμε θέληση και το κυριότερο ότι ερχόμασταν από μία πολύ κακή ψυχολογία το τελευταίο διάστημα και ευτυχώς βρεθήκαμε έτοιμοι και αποφασισμένοι. Δείξαμε πάθος, διάθεση και θέληση.

Έχουμε τέσσερα παιχνίδια, θα παίξουμε εμείς όσο μπορούμε καλύτερα, όσο μπορούμε πιο φανατισμένα, ότι μπορούμε να κάνουμε και στο τέλος θα κάνουμε την σούμα. Να πω συγχαρητήρια στον Θανάση γιατί έχει περάσει ένα λούκι πάρα πολύ καιρό με την ομάδα της Λάρισας, άρα είναι άξιος συγχαρητηρίων που έχει φτάσει την ομάδα ένα βήμα για να σωθεί.

Εμείς κάναμε μία νίκη που θέλαμε και θα δούμε και τα άλλα αποτελέσματα, ελπίζουμε αυτή μας η εμφάνιση να είναι η αρχή καλύτερων πραγμάτων. Στην Αμαλιάδα αυτή η ομάδα παρουσιάζεται κάπως αλλιώς, με καλύτερη διάθεση, με περισσότερη αυτοπεποίθηση και ευτυχώς αυτό έγινε και σήμερα. Χάρηκα που όλα τα παιδιά σήμερα ήταν αποφασισμένα, ακόμη και στον πάγκο. Νομίζω είμαστε σε καλή φάση».