Basketball Champions League: Σκορπίζει τον τρόμο η Α.Ε.Κ.

230918

Λόγους για να ονειρεύονται ξανά ευρωπαϊκή κούπα έδωσε η ΑΕΚ στους οπαδούς της! Η Σαρλερουά έκανε στο 1ο δεκάλεπτο το… λάθος να προηγηθεί της «Ένωσης», που θύμωσε και σάρωσε τους Βέλγους, 58-80!

Και να σκεφτεί κανείς ότι, στην πρώτη περίοδο, η ΑΕΚ είχε άσχημα ποσοστά από την περιφέρεια, κακή αμυντική λειτουργία, ενώ βρέθηκε να χάνει με έξι (16-10) και με τρεις στο φινάλε της (21-18)…

Με… μάτι που γυάλιζε, όμως, η «Ένωση» βγήκε στο 2ο δεκάλεπτο με σκοπό να δείξει στους φίλους της πως μπορεί να γίνει «όπως παλιά, βασίλισσα ξανά», σάρωσε 80-58 τη Σαρλερουά στο Βέλγιο και κάνοντας το 2/2 στο Champions League, περιμένει, πλέον, την Τρίτη, με… άγριες διαθέσεις την Μπεσίκτας!

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ήταν, απλά, εξαιρετική, επέτρεψε -με σκληρή άμυνα- στη βελγική ομάδα να πετύχει μόλις 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και με τους Ούκιτς (18π.), Ντίξον (14π.), Σάκοτα (12π.) και Ίβκοβιτς (10π.) να κάνουν ό, τι θέλουν στο παρκέ, έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από το ”Spiroudome” της Σαρλερουά.

Στο γήπεδο, δε, έδωσαν το «παρών» και 150 «κιτρινόμαυροι» οπαδοί, που είδαν την ομάδα τους να πετυχαίνει 13/28 τρίποντα, ένα απίστευτο στατιστικό για εκτός έδρας αγώνα στην Ευρώπη!

inner

Το ματς

Όποιος -θαμπωμένος από τα κατορθώματα της ΑΕΚ στα προηγούμενα παιχνίδια- περίμενε νέο… πάρτι στη Σαρλερουά, διαψεύστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο. Η «Ένωση» μπήκε νωθρά στο ματς, με άσχημα ποσοστά από την περιφέρεια και κακή αμυντική λειτουργία, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ από τους Βέλγους ακόμη και με έξι (16-10). Με πέντε σερί πόντους του εκπληκτικού Ιβάνοβιτς, όμως, οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στον πόντο (16-15), με την πρώτη περίοδο να κλείνει, τελικά, στο -3 για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς, 21-18.

inner
Οι φωνές του Σλοβένου στον πάγκο… ξύπνησαν τους παίκτες του, με την ΑΕΚ να μπαίνει στο δεύτερο δεκάλεπτο «με το μαχαίρι στα δόντια» και να προηγείται με τρίποντο του Ντίξον (21-23). Ένα προβάδισμα που δεν απώλεσε ποτέ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Νέα… βόμβα του Γεωργιανού -με αμερικανικό διαβατήριο- από τα 6,75 διαμόρφωσε το 26-24 για την «Ένωση», που έπαιξε καλή άμυνα και ο Σάκοτα «πυροβόλησε» ξανά, για το +5 της ΑΕΚ (24-29). Όταν, δε, οι Βέλγοι πλησίασαν στον πόντο (28-29), άλλο ένα τρίποντο του Ντίξον έστειλε τη διαφορά στο +4, ενώ ο Ουίλιαμς την… πήγε ακόμη και στο +6 (28-34), με τον Ζντοβτς να χειροκροτεί ικανοποιημένος, για το γεγονός ότι έβλεπε τους παίκτες του σαφώς βελτιωμένους στην άμυνα, αλλά και στην περιφέρεια. Το γκολ-φάουλ του Ούκιτς έδωσε νέα αυτοπεποίθηση στην ομάδα, που… έφυγε για πρώτη φορά στο +7 (30-37) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, 37-43, με 12 πόντους του εξαιρετικού Κροάτη και 9 του Ντίξον.

inner
Αν η ΑΕΚ ξέσπασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο τρίτο ήταν, απλά… σαρωτική! Με τον Ούκιτς να κάνει ό,τι θέλει σε επίθεση και άμυνα (μέχρι και τάπες έκανε), οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 9/19 τρίποντα και σκορ… 60-45! Ναι, καλά διαβάσατε! Η «Ένωση» επέτρεψε στους γηπεδούχους να βάλουν μόλις οκτώ πόντους, πετυχαίνοντας εκείνη 17, «καθαρίζοντας», ουσιαστικά, τα τη νίκη. Με… βόμβες του Κροάτη και του Σάκοτα, αλλά βρίσκοντας σκορ και από τους Βασιλειάδη, Φάλκερ και Ουίλιαμς, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν τη διαφορά στο +15, με τους 150 φίλους τους που βρέθηκαν στο γήπεδο να στήνουν… πάρτι στην εξέδρα, λόγω του άλλου… πάρτι που έβλεπαν στο παρκέ!

inner
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Σάκοτα έκανε… πλάκα στους Βέλγους, πετυχαίνοντας δύο τρίποντα από το… σπίτι του, ο Ντίξον και Ούκιτς συνέχιζαν να προσφέρουν θέαμα -και σκορ- τη στιγμή που η άμυνα της ΑΕΚ συνέχιζε να «μασάει σίδερα». Η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +25 για την «Ένωση», που νίκησε, τελικά, με 22, 80-58 και περιμένει, πλέον, την Μπεσίκτας την ερχόμενη Τρίτη, στο ντέρμπι του 5ου ομίλου, ανάμεσα σε δύο ομάδες που θεωρούνται μεγάλα φαβορί (μαζί με Παρτιζάν, Μπάνβιτ) για την κατάκτηση του Champions League.