Basketball Champions League: Ασταμάτητος ο Προμηθέας – Νίκες για Α.Ε.Κ.-Π.Α.Ο.Κ.

Την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο Basketball Champions League πανηγύρισε ο Προμηθέας που επικράτησε με 80-72 της τουρκικής Μπεσίκτας στο «Δ. Τόφαλος». Οι Πατρινοί με ρεκόρ 4-0 μοιράζονται την κορυφή του Δ’ ομίλου με την Βίρτους Μπολόνια.

Ο Προμηθέας που είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων… πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο και κατάφερε να φτάσει στη νίκη που είναι η πρώτη ελληνικής ομάδας απέναντι στην Μπεσίκτας στη διοργάνωση.

Η ελληνική ομάδα πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ από την αρχή της αναμέτρησης και πήγε για πρώτη φορά στο +5 στο πεντάλεπτο με τον Γκίκα να κάνει το σκορ 12-7. Οι Τούρκοι προσπέρασαν στο 8′ με 18-16 όμως ο Προμηθέας έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 22-20.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Κασελάκης στο 16′ έκανε το 30-27 ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Χολ έστειλε τον Προμηθέα για πρώτη φορά στο +6 (34-28). Στο φινάλε όμως του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας σε 34-32.

Το μικρό προβάδισμα του Προμηθέα διατηρήθηκε και στην τρίτη περίοδο (53-52) ενώ συο 34′ ο Ριτς με εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε σε 61-61. Ένα καλάθι του Χολ και ένα τρίποντο του Μπράουν έβαλαν μπροστά τον Προμηθέα με 66-61 στο 35′ ενώ τριάμισι λεπτά πριν από το φινάλε ο Γκίκας με εύστοχο τρίποντο έκανε το 72-66. Ο ίδιος παίκτης με 2/2 βολές στο 39′ διαμόρφωσε το 76-70. Τη νίκη ουσιαστικά σφράγισε ο Σαλούστρος με 2/2 βολές στα 24” για το τέλος όταν και έγραψε το τελικό 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-32, 53-52, 80-72

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 18 (2), Χολ 13 (1), Κασελάκης 5 (1), Σαλούστος 7 (1), Τσαϊρέλης 4, Έλις 6, Γκίκας 17 (3), Κατσίβελης, Μέιερ 10, Παρκς.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Μπένζινχ 7 (1), Μπούβα 18, Πρέσι 6 (1), Ριτς 12 (2), Σιπάχι 2, Αλεξάντερ 12 (1), Γκεγίκ 8, Γκίμπσον 3 (1), Βεϊσελογλου 2, Γιλντιζλί 2.

«Δύο στα δύο» για τις ελληνικές ομάδες στις αναμετρήσεις τους απέναντι σε γαλλικές για την 4η αγωνιστική της πρώτης φάσης του Basketball Champions League, καθώς μετά τον Π.Α.Ο.Κ. (που επικράτησε εντός έδρας της Ναντέρ), η Α.Ε.Κ. επιβλήθηκε στην Ντιζόν της τοπικής ομάδας (90-80) και πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της για τον Γ’ Όμιλο της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.