Basketball Champions League: Ήττα που περιορίζει τις πιθανότητες της Α.Ε.Κ.

Μετά από μία κακή αμυντικά εμφάνιση και αφού βρέθηκε πίσω ακόμη και με 19 πόντους προς το τέλος του ημιχρόνου, η Α.Ε.Κ. υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα από τη Νίμπουρκ με 88-98, αποτέλεσμα που περιορίζει σημαντικά τις πιθανότητες της για πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League ενόψει του 2ου αγώνα της επόμενης Τετάρτης (14/3) στην Τσεχία.

Ο Χάρις με 25 πόντους, έξι ριμπάουντ, έξι ασίστ, τέσσερα κλεψίματα, ο Γκριν με 14 πόντους, εννιά ασίστ, ο Τζέιμς με 15 πόντους, πέντε ριμπάουντ και ο Πάντερ με 18 πόντους προσπάθησαν επιθετικά για την «Ένωση» όμως το πρόβλημα της ήταν στο πρώτο μισό του παρκέ. Ο Ρέι με 30 πόντους και 13/20 σουτ, ο Ντέιβις με 20 πόντους και 8/10 σουτ και ο Λόρενς με 14 πόντους και οχτώ ασίστ της δημιούργησαν τα περισσότερα προβλήματα.

Κι όμως, η Α.Ε.Κ. μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι προηγούμενη πριν τη συμπλήρωση τριών λεπτών με 10-2 όμως δεν διατήρησε για πολύ αυτόν τον ρυθμό, επιτρέποντας στη Νίμπουρκ να πλησιάσει και να προσπεράσει με 18-13 με ένα σερί 16-3 σε έξι λεπτά. Στο φινάλε της πρώτης περιόδου οι Τσέχοι ήταν μπροστά με επτά (14-21) έχοντας 0/7 τρίποντα αλλά 10/12 δίποντα.

Η «Ένωση» συνέχισε να μην έχει συγκέντρωση και να δυσκολεύεται πολύ στο επιθετικό κυρίως κομμάτι του παιχνιδιού. Έτσι στο 12ο λεπτό η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (14-28). Στην άμυνα η ελληνική ομάδα δυσκολευόταν από τους Ντέιβις, Ρέι και έτσι οι Τσέχοι που είχαν βρει ψυχολογία, βρέθηκαν στο +15 (23-38), στο +19 (27-46) και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 46-30. Τα 18/24 δίποντα τους καταδεικνύουν την αδυναμία της Α.Ε.Κ. να αμυνθεί με συνέπεια όμως και στην άλλη πλευρά του παρκέ, έχοντας 8/28 σουτ μοιραία έμεινε στους 30 πόντους.

Με τον Μάικλ Γκριν να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση, η Α.Ε.Κ. μείωσε στους 35-48 (22΄) και στα μισά της τρίτης περιόδου στους 10 (42-52). Στο τέλος της ωστόσο εξακολουθούσε να βρίσκεται σε δύσκολη θέση (57-69) αφού παρότι ήταν σαφώς καλύτερη επιθετικά, στην άμυνα δεν μπόρεσε να περιορίσει τη δράση της Νίμπουρκ.

Οι Τσέχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο προηγούμενοι με 80-63 στο 34΄ όμως η Α.Ε.Κ. δεν ήταν διατεθειμένη να τα παρατήσει και μείωσε μετά από αρκετή ώρα σε μονοψήφια διαφορά (77-84) 3,5 λεπτά πριν το τέλος με σερί 14-4 όμως στο τέλος του παιχνιδιού, το 88-98 «ψαλίδισε» δραματικά τις ελπίδες της.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-46, 57-69, 88-98.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 14 (2), Χάρις 25 (2), Χάντερ 9, Τζέιμς 15, Καββαδάς, Λαρεντζάκης 3 (1), Μαυροειδής 1, Πάντερ 18 (1), Σάκοτα 3 (1), Βασιλόπουλος, Ξανθόπουλος.

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Μπέντα 7 (1), Μπόχατσικ 11 (1), Ντέιβις 20 (1), Χρούμπαν 7 (1), Κριζ 3, Λόρενς 14 (1), Πετέρκα, Πούμπρλα 6, Ρέι 30 (4).