Basketball Champions League: Μία νίκη και μία ήττα για τις ελληνικές ομάδες

Στην επιστροφή του σε ευρωπαϊκό θεσμό ύστερα από 15 χρόνια απουσίας, το Περιστέρι Winmasters έκανε ιδανική πρεμιέρα για τον Γ’ Όμιλο της πρώτης φάσης του Basketball Champions League με νίκη στην Τουρκία επί της Γκαζιαντέπ (70-64).

Οι «κυανοκίτρινοι» παρότι άρχισαν πολύ άσχημα την αναμέτρηση και βρέθηκαν στο έκτο λεπτό πίσω στο σκορ με 18-2, κατάφεραν βελτιώνοντας σημαντικά την άμυνα τους να καλύψουν μεγάλο μέρος της διαφοράς έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-36).

Στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι Winmasters μπήκε ακόμη πιο δυναμικά και με σερί 10-0 με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του πρώτου σκόρερ του Στίβεν Γκρέϊ με συνολικά 15, προσπέρασε με 46-42 στο 23’.

Η Γκαζιαντέπ αντέδρασε (47-46) στο 26’, όμως, οι «κυανοκίτρινοι» τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά σκορ (56-52). Το Περιστέρι Winmasters ξέφυγε και με 7 (61-54) στο 32’ με δύο βολές του Μάικ Μόρισον, όμως, η τουρκική ομάδα πλησίασε στο καλάθι (63-61) στο 34’.

Στα τελευταία έξι λεπτά, ωστόσο, η άμυνα των «κυανοκίτρινων» ήταν εξαιρετική και το Περιστέρι Winmasters με επιμέρους σκορ 7-3 με τέσσερις πόντους του Σκούτσι Σμιθ, έφτασε στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-36, 52-56, 64-70.

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Μάρκοβιτς): Κρόφορντ 16 (1), Χακίγεβα 2 (7 ριμπάουντ), Χάγκινς 11 (7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Όγκατ 8 (2), Ουλουσόι 1, Ακιέλ, Μπερίσα, Κίνκο 3 (1), Γκόκτας, Γέλοβατς 11, Σάντερς 2, Βασιλιάουσκας 10 (2).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Ζούρος): Μπλέικ 6 (2), Μόρισον 7, Σαλούστρος 11 (6 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 3 (6 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος (5 ασίστ), Γόντικας 4, Γκρέι 15 (4), Χάτσερ 9 (1), Μόουσες, Σκορδίλης 2, Σμιθ 13.

Με ήττα άρχισε τις φετινές ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις ο Π.Α.Ο.Κ. Ο «δικέφαλος» ηττήθηκε στο PAOK Sports Arena από τη Μπεσίκτας με 69-60 στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Basketball Champions League.

Ο Π.Α.Ο.Κ. πλήρωσε εν πολλοίς το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα. Σημείο που δεν κατάφερε να σκοράρει δεχόμενος σερί 14-0 από τους Τούρκους που έφυγαν με τους δύο βαθμούς από τη Θεσσαλονίκη.

Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη προηγήθηκαν με 60-55 με τρίποντο του Εγκεκέζε στα 5’21” για το τέλος του αγώνα. Ωστόσο στα υπόλοιπα 4’39” είχαν 0/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα αλλά και πέντε λάθη. Αυτά εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς που έκαναν την ανατροπή και εν τέλει έφτασαν στην επικράτηση έχοντας χτίσει και μία διαφορά εννέα πόντων.

Ο Π.Α.Ο.Κ. άρχισε καλά στο παιχνίδι. καθώς προηγήθηκε με 11-4, γρήγορα όμως οι Τούρκοι κάλυψαν τη διαφορά μειώνοντας στον πόντο (17-16). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ση μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να δείχνουν πως έχουν βρει ρυθμό στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ωστόσο παρότι πήραν τη διαφορά των πέντε πόντων δεν βρήκαν λύσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο γνωρίζοντας την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 33-32, 49-47, 60-69.

Π.Α.Ο.Κ. (Φλεβαράκης): Μπεστ 4 (1), Λούις 19 (3), Μαργαρίτης 2, Σμιθ 8, Γουίγκινς 5, Εγκεκέζε 6 (2), Νόουλς 11, Σαρικόπουλος 2, Σχίζας 3 (1), Τσόχλας.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Μπατούμ 10 (2), Γκότσερ 19 (5), ΜακΚίσικ 5, Θίοντορ 11 (1), Γιλντιζλί 5 (1), Ακπινάρ 3 (1), Αλ, Τζούρισιτς, ΜάκΑντου 12 (11 ριμπ.), Σαβάς 4.