Basketball Champions League: Πρώτη ήττα για τον Προμηθέα Πατρών

Την πρώτη του ήττα στο Basketball Champions League γνώρισε ο Προμηθέας με 83-78 από το γηπεδούχο Στρασβούργο.

Η ομάδα της Πάτρας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και είχε το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο ενάμισι λεπτό, αλλά δεν κατάφερε ν’ αντέξει στο φινάλε στην πίεση των πανίσχυρων γηπεδούχων (που πέτυχαν την 17η νίκη τους σε 19 εντός έδρας αγώνες στο BCL), πληρώνοντας τις απουσίες του και την κούραση, αφού χρησιμοποιήθηκαν μόνο 9 παίκτες (σχεδόν 38 λεπτά ο Μπράουν, 34 ο Κασελάκης, 28 ο Γκίκας, 27 ο Λίποβι, 26 ο Τσαϊρέλης).

Ο Προμηθέας ισοβαθμεί, πλέον, με το Στρασβούργο στην 2η θέση και συνεχίζει να διατηρεί μια διαφορά 3 νικών από τις ομάδες που ισοβαθμούν στην 5η θέση.

bcl sigstra 121

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ανάγκασαν τον προπονητή του Προμηθέα να πάρει time-out μόλις στο 2΄, αφού προηγήθηκαν με 5-0 με την πατρινή ομάδα να έχει κάνει 4 λάθη, ενώ στο 4΄30΄΄ το Στρασβούργο προηγήθηκε με 13-4 με 7 λάθη του Προμηθέα!

Η ομάδα της Πάτρας, όμως, δεν δέχθηκε καλάθι το επόμενο πεντάλεπτο και απάντησε με σερί 12-0, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 3 (13-16, 40΄΄ πριν την λήξη της 1ηςπεριόδου), με τον Ρίον Μπράουν να έχει 11 πόντους με 1/1δ. και 3/3τρ.

bcl sigstra 125

Οι Γάλλοι έκλεισαν καλύτερα το 1ο δεκάλεπτο (20-16) και συνέχισαν δυνατά και στις αρχές της 2ης περιόδου, καθώς με σερί 10-0 προηγήθηκαν 23-16 στο 11΄30΄΄ και 28-22 στο 14΄.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, όμως, είχε και πάλι την απάντηση. Με τον Μπράουν να συνεχίζει να εκτελεί και το Παρκς ν’ αναδεικνύεται 1ος ριμπάουντερ στο 1ο ημίχρονο (με 5 σε μόλις 4΄27΄΄συμμετοχής) πέτυχε εκ νέου 12 αναπάντητους πόντους και προηγήθηκε 28-34 στο 18 κι έκλεισε εντυπωσιακά το ημίχρονο ανεβάζοντας τη διαφορά στους 12 (29-41)

bcl sigstra 123

Ο Προμηθέας συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στην επανάληψη, διατηρώντας σταθερά διψήφιες διαφορές (35-45 στο 23΄, 39-53 στο 26΄, 45-58 στο 28΄), με τον Μπράουν να συνεχίζει να πυροβολεί και τον Κασελάκη άξιο συμπαραστάτη στο σκοράρισμα. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο με μίνι σερί 6-0, μειώνοντας στους 8 (51-59)

bcl sigstra 126

Το Στρασβούργο επιχείρησε μια ακόμα αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και μείωσε στους 4 (57-61 στο 31΄), αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε αμέσως ανεβάζοντας και πάλι την διαφορά σε διψήφιες τιμές (57-69 στο 33΄, 63-73 στο 36΄ και 67-75΄ στο 37΄).

Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν και την κούραση του λαβωμένου Προμηθέα, κάτι που κατάφεραν πετυχαίνοντας κάποια μεγάλα σουτ, παίζοντας πιο σκληρά στην άμυνα κι εκμεταλλευόμενοι και κάποια φιλικά προς στην έδρα σφυρίγματα. Μ’ ένα 10-0 προηγήθηκαν με 77-75, αλλά αμέσως μετά ο Γκίκας με το πρώτο του καλάθι έκανε το 77-78 στα 1:18 από το τέλος.

bcl sigstra 127

Με βολές του Τραορέ και καλάθι του Γκριν, οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα με 81-78, ο Κασελάκης δεν βρήκε τον στόχο, ακολούθησε αντιαθλητικό του Μέιερ και εκεί χάθηκαν οι τελευταίες ελπίδες του Προμηθέα, που γνώρισε την πρώτη του ήττα στο BCL και συνεχίζει τον μαραθώνιο με ταξίδια στο Ρέθυμνο και την Λιθουανία.