Με την… ψυχή στο στόμα ο Ολυμπιακός, «λύγισε» τον Παναιτωλικό (3-1)

1588862

Με ένα δίλεπτο… φωτιά και σκόρερ τους Καρντόσο (83′), Φιγκέιρας (85′), ο Ολυμπιακός «λύγισε» τον Παναιτωλικό (3-1), που είχε προηγηθεί με τον Κούσα και έφτασε σε ένα ακόμη τρίποντο στο πρωτάθλημα!

Αγχώθηκε, ίδρωσε πολύ αλλά τελικά… ανάσανε ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να λυγίσουν τον αξιόμαχο Παναιτωλικό (3-1), που είχε προηγηθεί με τον Κούσα (52’), έχοντας ως σκόρερ τους Σεμπά (61’), Καρντόσο (83’) και Φιγκέιρας (85’) και πήραν ένα ακόμα τρίποντο στο πρωτάθλημα!

Έπιασαν τόπο οι αλλαγές του Πάουλο Μπέντο, με τους πιτσιρικάδες Ανδρούτσο-Μανθάτη αλλά και τον… γερόλυκο Τσόρι να δίνουν πνοή στην ομάδα! Έντονες αποδοκιμασίες στην αλλαγή του Πάρντο με τον Μανθάτη, έβγαλε στο ημίχρονο τον Φορτούνη ο Πορτογάλος τεχνικός.

Πολλές χαμένες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους, που μέχρι το 80ο λεπτό ήταν εξαιρετικοί αλλά λύγισαν από την πίεση και δεν κατάφεραν για ακόμη μια φορά να πάρουν βαθμό ή βαθμούς στην έδρα του Ολυμπιακού (7 ήττες σε 7 ματς).

Το ματς

Εξαιρετικός ο ρυθμός στο πρώτο τέταρτο. Οι δύο ομάδες έπαιζαν ανοιχτά και υπήρξαν φάσεις εκατέρωθεν με τον Παναιτωλικό να χάνει την μεγαλύτερη στο πρώτο μέρος! Ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος στο 5’ όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μιλιβόγεβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κυριακίδης του είπε «όχι». Ωστόσο, πέντε λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι… άγγιξαν το γκολ. Ο Φάρλεϊ έκανε καταπληκτική ντρίμπλα στον Ντα Κόστα στο κέντρο και έφυγε μόνος του απέναντι από τον Λεάλι, αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 15’, πάντως, οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους ευκαιρία να σκοράρουν αλλά ο Καρντόσο με κοντινό πλασέ δεν βρήκε στόχο!

Όσο καλό ήταν το πρώτο τέταρτο, τόσο κακή ήταν η συνέχεια του ματς. Ο Παναιτωλικός ήταν εξαιρετικά στημένος στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την γρήγορη μεσοεπιθετική του γραμμή για να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, οι Μάκος και Μάρκος Πάουλο είχαν… εξαφανίσει από το παιχνίδι τον Φορτούνη, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν σαφέστατο πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας!

Τα λεπτά περνούσαν, ο ρυθμός είχε πέσει και ψάχναμε τις ευκαιρίες με το… κιάλι. Με τη συμπλήρωση 42 λεπτών, πάντως, ο Παναιτωλικός είχε ακόμη μία τεράστια ευκαιρία να σκοράρει αλλά ο Μάρκος Πάουλο σε μια πανομοιότυπη φάση με αυτή του Φάρλεϊ, κατάφερε να πλασάρει και αυτός άουτ από θέση τετ-α-τετ! Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δε, ο Καρντόσο λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ για τον Ολυμπιακό αλλά το σουτ του Παραγουανού από το ύψος του πέναλτι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!
: Ο Μπέντο έβλεπε πως η ομάδα δεν… τράβαγε και έβγαλε στο ημίχρονο τον Φορτούνη, περνώντας στην θέση του τον Ανδρούτσο, με τον Παναιτωλικό να συνεχίζει με τους ίδιους ένδεκα. Στο 48’ ο Μιλιβόγεβιτς γλίτωσε την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Κατσικογιάννη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μάρκος Πάουλο, ενώ το ίδιο είχε συμβεί και στο 35’ (σε αγκωνιά στον Μάκο).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει καλύτερα και στο 52ο λεπτό… πάγωσαν το «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Φάρλεϊ εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τον Κούσα, ο οποίος έκανε την κεφαλιά-ψαράκι και νίκησε τον Λεάλι, ανοίγοντας το σκορ. Αυτό το γκολ, μάλιστα, ήταν το πρώτο που δέχεται ο Ολυμπιακός μετά από πέντε σερί ματς με μηδέν παθητικό, καθώς τελευταίος τέρμα που είχε δεχτεί ήταν από τον ΠΑΟΚ στο φαληρικό γήπεδο, με τον Βαρέλα να χρίζεται τότε σκόρερ!

Ο Ολυμπιακός ήταν αναγκασμένος να αντιδράσει, ο Μπέντο προσπαθούσε να δώσει λύσεις από τον πάγκο και πόνταρε εκ νέου στο νέο… αίμα της ομάδας. Έξω ο… αέρατος Πάρντο, μέσα ο Μανθάτης. Ο πρώτος αποδοκιμάστηκε, ο δεύτερος χειροκροτήθηκε από τον κόσμο! Οι γηπεδούχοι είχαν αρχίσει να πιέζουν και μετά από εξαιρετική συνεργασία ισοφάρισαν στο 61’. Ο Ανδρούτσος άνοιξε αριστερά για τον Καρντόσο, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Σεμπά δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Το ματς είχε αρχίσει να αποκτάει ξανά εξαιρετικό ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με τον Παναιτωλικό να είναι… φωτιά στις αντεπιθέσεις και τους «ερυθρόλευκους» να ψάχνουν την ανατροπή!

Ο Μπέντο έκανε το χατίρι του κόσμου, πέρασε στο 72’ τον Τσόρι αντί του Αντρέ Μάρτινς, με τον Μιλιβόγεβιτς να είναι ο μοναδικός κόφτης στο ματς και να τα παίζει όλα για όλα! Στι 78’ οι γηπεδούχοι… καρδιοχτύπησαν ξανά όταν ο Κλέσιο έφυγε μόνος του στην πλάτη της άμυνας, μπήκε από τα δεξιά και επιχείρησε να νικήσει τον Λεάλι στην κλειστή του γωνία, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ένα λεπτό αργότερα, ο Τσόρι έβγαλε τον Καρντόσο τετ-α-τετ αλλά το τελείωμα του Παραγουανού ήταν κάκιστο!

Οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυκτικά, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να αμυνθούν με κάθε τρόπο αλλά τελικά… λύγισαν από την πίεση! Αφού ο Ολυμπιακός προειδοποίησε με τη σουτάρα του Μανθάτη που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι στο 81’, βρήκαν τη λύση δύο λεπτά αργότερα. Ο Φιγκέιρας έγινε κάτοχος της μπάλας (καλυπτόταν από την άμυνα του Παναιτωλικού) στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον Καρντόσο να μην δυσκολεύεται να σκοράρει. Σαν να μην έφθανε αυτό, οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν ξανά, διώχνοντας από πάνω τους το άγχος! Στο 85ο λεπτό, ο Τσόρι γύρισε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Φιγκέιρας έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε και στον Τσοκάνη και κατέληξε στα δίχτυα του Κυριακίδη, με το 3-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε!

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Βιάνα, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (72’ Τσόρι), Πάρντο (57’ Μανθάτης), Φορτούνης (46’ Ανδρούτσος), Σεμπά, Καρντόσο.

Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Μπουχαλάκης, Καμπιάσο, Ρέτσος.

Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Τσοκάνης, Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο (89’ Μουνιός), Φάρλεϊ (82’ Κουτρομάνος), Ουάρντα (73’ Ρότσα), Μαρκόβσκι.

Στον πάγκο: Περέιρα, Καμαβουάκα, Φερέιρα, Φερνάντες. , Φιγκέιρας, Βιάνα, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (72’ Τσόρι), Πάρντο (57’ Μανθάτης), Φορτούνης (46’ Ανδρούτσος), Σεμπά, Καρντόσο.

Στον πάγκο: Περέιρα, Καμαβουάκα, Φερέιρα, Φερνάντες.