Ο Λεβαδειακός κέρδισε (2-1) τον Παναιτωλικό, αυτή τη φορά χωρίς διαιτητική εύνοια!

1551406

Ο Λεβαδειακός… χτύπησε στο φινάλε του πρώτου και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ο Παναιτωλικός ξύπνησε αργά και οι Βοιωτοί κέρδισαν με 2-1, κάνοντας δύο τις νίκες τους στο πρωτάθλημα!

Έτσι έπαιξαν

Ο Ράτκο Ντόστανιτς, παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Ναμάσκο, στα στόπερ ο Ουόν με τον Μεντί, δεξιά στην άμυνα ο Μουλόπουλος και αριστερά ο Μιλιάζες. Αμυντικοί μέσοι ήταν ο Κουλιμπαλί με τον Μαχαίρα. Δεκάρι ο Μπελγκαζουανί, που έγινε πολύ γρήγορα αναγκαστική αλλαγή με τον Ζεζίνιο να παίρνει την θέση του, δεξί εξτρέμ ο Σίλβα, αριστερό ο Γιακουμάκης και στην κορυφή της επίθεσης ο Μάντζιος.

Από την πλευρά του, ο Γιάννης Μαντζουράκης με επίσης 4-2-3-1, είχε κάτω από τα δοκάρια του Κυριακίδη. Στην άμυνα Ροντρίγκες και Κούσας ήταν οι κεντρικοί αμυντικοί, με τους Τσοκάνη και Κλέσιο δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Μάκος και Πάουλο, δεκάρι ο Λεντέσμα, στα δεξιά ο Ρότσα και αριστερά ο Ουάρντα. Στην κορυφή της επίθεσης για ακόμα ένα ματς ο Τομανέ.

Δύο φάσεις σε 5 λεπτά!

Το παιχνίδι άρχισε εξαιρετικά με τις δύο ευκαιρίες να έχουν από μία μεγάλη ευκαιρία στο 5λεπτο. Την αρχή έκανε ο Λεβαδειακός, με τον Κυριακίδη να σώζει το πλασέ του Μπελγκαζουανί στο 2′. Στο 4′ έχασε την δική του ευκαιρία ο Παναιτωίκός, με τον Ναμάσκο αυτή τη φορά να σταματάει τον Ρότσα.

Μετά τις δύο αυτές φάσεις ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν διαδρόμους και ότι γινόταν ήταν μόνο από στημένα.

Η… κόντρα νίκησε τον Κυριακίδη

Έπρεπε να περάσουν 402 αγωνιστικά λεπτά για να βρεθεί… τρόπος η μπάλα να κουνήσει τα δίχτυα του Κυριακίδη! Μετά τα δύο γκολ που δέχτηκε στην πρεμιέρα από τον ΠΑΟΚ, ο έμπειρος γκολκίπερ είχε κρατήσει το μηδέν στα υπόλοιπα παιχνίδια. Μέχρι το 42ο λεπτό, όταν από μια κόντρα μετά από σουτ του Γιακουμάκη νικήθηκε και αναγκάστηκε να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του.

Μέχρι τότε; Εκτός από την φάση του 2′, είχε βγάλει ακόμα ένα πλασέ του Μάντζιου στο 28′. Με λίγα λόγια, μόνο μία κόντρα και αλλαγή πορείας της μπάλας μπορούσε να νικήσει τον Κυριακίδη…