Τέλος παιχνιδιού: Α.Ε.Κ. (0-0) Παναιτωλικός

screenshot_5

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα με την Α.Ε.Κ. να διατηρεί την κατοχή και να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Την ίδια ώρα που ο Παναιτωλικός προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να πάρει κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι.

90’+3′: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από σέντρα του Ντίντακ από αριστερά, ο Λαμπρόπουλος βρέθηκε αμαρκάριστος στο πίσω δοκάρι, αλλά η κεφαλιά του αποκρούστηκε εκ νέου εντυπωσιακά από τον Κυριακίδη!

88′: Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Κλέσιο έφυγε στην αντεπίθεση και έφτασε απέναντι στον Μπάρκα, αλλά το πλασέ που έκανε πιεζόμενος από πλάγια θέση αποκρούστηκε από τον γκολκίπερ της ΑΕΚ!

88′: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σε φάση διαρκείας στην περιοχή, ο Σιμόες ελίχθηκε κι έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Κυριακίδης απέκρουσε εντυπωσιακά!

78′: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από σέντρα του Γκάλο από δεξιά, ο Γιόχανσον στόπαρε με το στήθος και σούταρε στην κίνηση, αλλά ο Κυριακίδης απομάκρυνε ενστικτωδώς την μπάλα!

76′: Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από σύγχυση στην περιοχή, ο Μάνταλος κοντρόλαρε και σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι.

68′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Έπειτα από ολέθριο λάθος του Κολοβέτσιου, ο Κλέσιο πήρε την μπάλα και προσπέρασε τον Λαμπρόπουλο, αλλά απέναντι στον Μπάρκα, πλάσαρε έξω από το δεξί δοκάρι!

67′: Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από σέντρα του Μπακασέτα από δεξιά, ο Μάνταλος έπιασε κοντινή κεφαλιά που έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

64′: Ο Μουνιός έκανε μια σέντρα υπό πίεση από αριστερά και ο Μπάρκας -υπό τον κίνδυνο του Μαρκόφσκι- έδιωξε σε κόρνερ.

57′: Παραμένει μπλοκαρισμένη η ΑΕΚ, η οποία καταφεύγει πολλές φορές σε σέντρες που απομακρύνονται εύκολα από τους οπισθοχωρημένους παίκτες του Παναιτωλικού.

51′: Σε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Πέκχαρτ δεν μπορεί να “τσιμπήσει” την μπάλα προ του εξερχόμενου Κυριακίδη. Στη συνέχεια της φάσης ο Μάνταλος πασάρει δεξιά στον Πατίτο, αλλά το σουτ που έκανε εκείνος κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

48′: Σε εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου από δεξιά και έπειτα από σύγχυση στην περιοχή, η μπάλα κοντράρει στον Μαρκόφσκι και φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κυριακίδη.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε πριν από λίγα λεπτά με τις δυο ομάδες (Α.Ε.Κ. και Παναιτωλικό) να παραμένουν στο 0-0. Μπορείτε να δείτε τις σημαντικότερες φάσεις αλλά και τις ενδεκάδες με τις οποίες ξεκίνησε η εξ αναβολής αναμέτρηση.

4′: Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Αϊντάρεβιτς έπιασε ένα δυνατό σουτ -έξω από την περιοχή και αριστερά- και ανάγκασε τον Κυριακίδη να εκτιναχθεί στην απέναντι γωνία και να αποκρούσει δύσκολα! Στη συνέχεια της φάσης, ο Σιμόες έπιασε νέο σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.

5′: Έπειτα από ωραία σέντρα του Σιμόες από δεξιά, ο Γιόχανσον έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν ήταν δυνατή και κατέληξε στην αγκαλιά του Κυριακίδη.

10′: Δυνατά έχει μπει στο παιχνίδι η ΑΕΚ, που έχει πάρει γρήγορα τον έλεγχο και έχει κλείσει ήδη τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους.

11′: Καλή φάση για την ΑΕΚ! Έπειτα από ωραία εναλλαγή της μπάλας με τον Αϊντάρεβιτς, ο Μάνταλος έπιασε φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Κυριακίδης μπλόκαρε και πάλι.

16′: Μετά το δυνατό ξεκίνημα της ΑΕΚ, ο Παναιτωλικός έχει ισορροπήσει στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να εκδηλώσει κάποιες επιθέσεις.

21′: Ο Πατίτο έκανε ωραία ενέργεια και επικίνδυνο γύρισμα από αριστερά, αλλά ο Πέκχαρτ δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή και να στείλει την μπάλα προς την εστία του Παναιτωλικού.

23′: Καλή φάση για την ΑΕΚ! Μετά από ωραία μπαλιά του Λαμπρόπουλου, ο Γκάλο βγήκε μόνος από δεξιά, αλλά η σέντρα που έκανε ήταν πολύ δυνατή, με αποτέλεσμα ο Πέκχαρτ να βρει την μπάλα με το στήθος και να τη στείλει πάνω από την εστία.

25′: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και άστοχη έξοδο του Κυριακίδη, η μπάλα φτάνει στον Πέκχαρτ, αλλά η προβολή του Τσέχου προ κενής εστίας κοντράρεται σωτήρια για τον Παναιτωλικό από τον Μαρκόφσκι!

31′: Έχει ανέβει και πάλι η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά, με τον Παναιτωλικό να παίζει πίσω από τη σέντρα.

36′: Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλή θέση (έξω από την περιοχή και αριστερά). Το κέρδισε ο Πέκχαρτ από τον Κούσα, που πήγε με τις τάπες στο πόδι του Τσέχου και θα έπρεπε να δει τουλάχιστον κίτρινη κάρτα.

37′: Ο Γκάλο εκτέλεσε το φάουλ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε στο τείχος και απομακρύνθηκε.

45’+1′: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Έπειτα από γύρισμα του Μάνταλου από αριστερά, ο Γιόχανσον σουτάρει από κοντά και η μπάλα κοντράρει σε σώματα! Στη συνέχεια της φάσης ο Πατίτο πιάνει νέο σουτ -που επίσης κοντράρει- και έπειτα ο Σιμόες δοκιμάζει επίσης να απειλήσει, με το δικό του σουτ έξω από την περιοχή να κόβεται κι εκείνο από αμυντικό!

Οι αρχικές ενδεκάδες του παιχνιδιού Α.Ε.Κ. – Παναιτωλικός:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Λουίς Ρότσα, Κουτρομάνος, Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο, Φάρλεϊ, Μουνιός, Μαρκόφσκι.
Αναπληρωματικοί για τους Αγρινιώτες οι: Κριστιάνο, Μάλης, Μάκος, Παπουτσογιαννόπουλος, Γιαννιώτης, Μιχάι, Βασιλούδης.

Α.Ε.Κ. (Ζοζέ Μοράις): Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Μάνταλος, Πατίτο, Πέκχαρτ.
Στον πάγκο για την «Ένωση» οι: Ανέστης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Βάργκας, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας.