Champions League-1η αγωνιστική-Α’ μέρος: Σπουδαία ανατροπή για την Ίντερ!

Ονειρεμένη επιστροφή στους ομίλους του Champions League για την Ίντερ. Οι νερατζούρι είδαν την Τότεναμ έτοιμη να τους χαλάσει τα σχέδια όμως με γκολ των Ικάρντι και Βετσίνο στο φινάλε τούμπαραν το ματς 2-1.

Με ιδανικό τρόπο συνδύασε την επιστροφή της στους ομίλους του Champions League η Ίντερ. Η Τότεναμ έφτασε κοντά στη νίκη στο «Μεάτσα» όμως οι νερατζούρι δεν το έβαλαν κάτω και με γκολ των Ικάρντι και Βετσίνο «τούμπαραν» το ματς σε επτά λεπτά και πήραν τη νίκη με σκορ 2-1.

Με τον Λιονέλ Μέσι να σημειώνει χατ-τρικ, ένα με εκτέλεση φάουλ, ένα με πλασέ στην κίνηση και ένα με δεξί πλασέ, αλλά και μια καταπληκτική γκολάρα του Ντεμπελέ, η Μπάρτσα επικράτησε 4-0 της PSV.

Με τον «Μεσσία» να ξεκινάει με ιδανικό τρόπο τη σεζόν στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Μπαρτσελόνα φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ την Αϊντχόφεν. Ο Αργεντινός σούπερσταρ άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη στο 31ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ έκλεισε και το σκορ με δύο δικά του τέρματα στο 77’ από ασίστ του Ράκιτιτς και στο 87’ με δεξί πλασέ από πάσα του Σουάρες. Εκπληκτικό το δεύτερο γκολ του Ντεμπελέ στο 75’ με προσωπική προσπάθεια.

Ατλέτικο και Ντόρτμουντ έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον 1ο όμιλο, αφού πήραν διπλά απέναντι σε Μονακό (2-1) και Μπριζ (1-0) αντίστοιχα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 18ο λεπτό από το γκολ του Γκραντσίρ, αλλά πήρε τη νίκη με πλασέ του Ντιέγκο Κόστα στο 31’ και κεφαλιά του Χιμένες στο 45’ για να «αλώσει» το Πριγκιπάτο. Η Ντόρτμουντ στάθηκε τυχερή απέναντι στην Μπριζ και με τυχερό γκολ του Πούλισιτς στο 85’ έφυγε νικήτρια από το Γιαν Μπρειντέλ.

Ιδανική πρεμιέρα για την Γαλατά που με μπροστάρη τον Γκάρι Ροντρίγκες επικράτησε 3-0 κόντρα στη Λοκομοτίβ στην Κωνσταντινούπολη. Έβγαλαν τα… μάτια τους Σάλκε και Πόρτο που έμειναν στο 1-1 στη Γερμανία.

Με το δεξί στους ομίλους του Champions League η Γαλατασαράι, καθώς έφτασε στο 3-0 απέναντι στην Λοκομοτίβ Μόσχας στην Κωνσταντινούπολη και χάρη στην ισοπαλία ανάμεσα σε Σάλκε και Πόρτο, 1-1 στη Γερμανία, φιγουράρει στην κορυφή του 4ου γκρουπ.

Με τον «λαβωμένο» Φιρμίνο να μπαίνει αλλαγή και να σκοράρει στο 92’, η Λίβερπουλ κέρδισε 3-2 την Παρί, σε ένα «γεμάτο» ματς. Ερυθρός Αστέρας και Νάπολι έμειναν στο 0-0, στο άλλο ματς του Γ’ ομίλου.

Μπορεί να έμεινε στον πάγκο αρχικά, λόγω του τραυματισμού του στο μάτι, ωστόσο ο Φιρμίνο… την έκανε την δουλειά για τη Λίβερπουλ, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 72’ και σημειώνοντας το νικητήριο 3-2 επί της Παρί Σεν Ζερμέν, 20 λεπτά αργότερα!

Στο άλλο παιχνίδι του τρίτου ομίλου του Champions League, η Νάπολι έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι τον Ερυθρό Αστέρα, ωστόσο έφυγε από τη Σερβία με έναν μόνο βαθμό, μετά το τελικό 0-0…