Champions League: Τον εφιάλτη του περσινού τελικού έζησε ξανά η Γιούβε – Πλάνα για τα ημιτελικά κάνει η Μπάγερν!

Ο καυτός Ρονάλντο άνοιξε το σκορ και στη συνέχεια με μυθικό ψαλίδι τέλειωσε τους μπιανκονέρι που είδαν τη Ρεάλ να φεύγει με το 3-0 από το Τορίνο.

Τα ημιτελικά του Champions League μπορεί να σκέφτεται από τώρα η Ρεάλ. Η Βασίλισσα χάρη στον εξωπραγματικό Ρονάλντο έκανε πλάκα στη Γιουβέντους και με το 3-0 από το πρώτο ματς στο Τορίνο θα πρέπει να μην… κατέβει στον επαναληπτικό της Μαδρίτης για να χάσει την πρόκριση.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο CR7 με άψογο τελείωμα ύστερα από ωραίο γύρισμα του Ίσκο «πάγωσε» τους Ιταλούς που βρίσκονταν στις κερκίδες. Η Γιουβέντους προσπάθησε να αντιδράσει, στάθηκε τυχερή στο 36’ όταν ο Κρόος σημάδεψε το δοκάρι, όμως φωνάζει για πέναλτι που δεν της δόθηκε για χέρι του Κασεμίρο στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλέγκρι ρίσκαρε, οι μερένχες χτύπησαν στις αντεπιθέσεις και στο 64ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο με τρομερό ανάποδο ψαλίδι έπειτα από σέντρα του Καρβαχάλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το ματς τελείωσε δύο λεπτά αργότερα όταν ο Ντιμπάλα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη (66’). Στο 73ο λεπτό ο Μαρσέλο, αφού έκρυψε την μπάλα με τον Πορτογάλο έκανε το 3-0, ενώ οι παίκτες του Ζιντάν είχαν ευκαιρίες και για άλλα τέρματα μέχρι το φινάλε.

Έδωσε την πρόκριση στην Μπάγερν η Σεβίλλη!

Αν και η Σεβίλλη προηγήθηκε με το γκολ του Σαράμπια (31’), οι Βαυαροί με δύο αυτογκόλ (37’, 68’) πήραν τη νίκη (1-2) στην Ανδαλουσία και είναι ήδη στους «4».

Όταν είσαι το αουτσάιντερ και παλεύεις με ένα από τα μεγαθήρια του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, θες και τύχη. Αυτή σήμερα η Σεβίλλη δεν την είχε και όχι μόνο αυτό, αλλά ουσιαστικά χάρισε μόνη της την πρόκριση στην Μπάγερν Μονάχου.

Οι Ανδαλουσιανοί στο πρώτο ημίχρονο είχαν φέρει σε πολύ δύσκολη θέση τους Βαυαρούς και μάλιστα προηγήθηκαν με τον Σαράμπια να ανοίγει το σκορ στο 31’, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε χάσει προηγουμένως δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να πετύχει ένα γκολ πολύ νωρίτερα.

Ωστόσο, η Μπάγερν είχε το… κοκκαλάκι της νυχτερίδας. Στο 37’ η πάσα του Ριμπερί κατέληξε σε γκολ, αφού η μπάλα κόντραρε στον Χέσους Νάβας και καρφώθηκε στη γωνία του Σόρια, ενώ στο 68’ ο Τιάγκο Αλκάνταρα έκανε την κεφαλιά από μία σέντρα του Ριμπερί, η μπάλα κόντραρε στη δεύτερη περίπτωση στον Εσκουδέρο και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1. Αν και η UEFA το πίστωσε στον Αλκάνταρα, ήταν εξαιρετικά αμφίβολο αν θα υπήρχε γκολ, αν δεν μεσολαβούσε ο αρχηγός των Ανδαλουσιανών.

Πλέον, με το υπέρ της αποτέλεσμα και με το δεύτερο παιχνίδι στο Μόναχο, η Μπάγερν βρίσκεται επί της ουσίας στα ημιτελικά του θεσμού, περιμένοντας ξεκούραστη –κάνοντας επίδειξη ισχύος στη Γερμανία- αντίπαλο.