Champions League: Γιουβέντους και Μονακό στην επόμενη φάση

Γιουβέντους έτοιμη για… κούπα! Η ομάδα του Αλέγκρι δεν δέχτηκε γκολ ούτε στη ρεβάνς (0-0) από την Μπαρτσελόνα και έχοντας προίκα το 3-0 του πρώτου αγώνα, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.

Ρεβάνς για την ήττα στον τελικό του Champions League πριν από δύο χρόνια πήρε η Γιουβέντους. Η ομαδάρα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ήταν άριστα διαβασμένη, κατάφερε να κρατήσει στο μηδέν και στη ρεβάνς (0-0) την Μπαρτσελόνα και έχοντας προίκα το 3-0 του πρώτου ματς, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.

Το πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις οι «μπλαουγκράνα» ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν έναν ακόμη άθλο, με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται υποδειγματικά και να είναι εξαιρετικά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο.

Ούτε από πίεση, ούτε από άγχος σκαμπάζει η Μονακό. Η ομαδάρα του Ζαρντίμ «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την πρόκριση απέναντι στην Ντόρτμουντ και με νέα νίκη (3-1) πέρασε… αέρα στα ημιτελικά.

Για τέταρτη φορά στην ιστορία στα ημιτελικά του Champions League η Μονακό! Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν για δεύτερη φορά απέναντι στην Ντόρτμουντ 3-1 και σφράγισαν το εισιτήριο.

Κάτι λιγότερο από 20λεπτά χρειάστηκε η ομαδάρα του Ζαρντίμ για να εκδιμηδενίσει τις πιθανότητες πρόκρισης των Βεστφαλών (έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο ύστερα από την ήττα 3-2 στην Γερμανία. Μόλις στο 3’ ο Εμπαπέ σήκωσε το «Louis II» στο πόδι και στο 17’ ο Φαλκάο έκανε τους οπαδούς της ομάδας να σκέφτονται τον επόμενο αντίπαλο.

Η ομάδα του Τούχελ μείωσε στο 47’ με τον Ρόις, όμως δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και να… ψάξει την παράταση. Το κερασάκι στην τούρτα της Μονακό έβαλε ο Ζερμέν στο 81’.

Φοβερός ο Παπασταθόπουλος κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο που πάλευε μόνος του στα μετόπισθεν απέναντι στους αφηνιασμένους Εμπαπέ και Φαλκάο.